آبادانی کشور با رفع تحریم ها
یکشنبه ۲۷ دى ۱۳۹۴
0 نظر
465 بازدید

 رییس مجلس شورای اسلامی رفع تحریم ها را فرصت مناسبی برای حرکت و آبادانی کشور دانست.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، علی لاریجانی روز شنبه در مراسم تجلیل از کارکنان نمونه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز مصادف با حادثه مهمی برای کشور است و آن رفع تحریم هاست.
وی افزود: بعد از این همه فراز و فرود، امروز تحریم ها برداشته می شود و ما امیدواریم که این مساله امر مبارکی برای ملت ما باشد و شرایط برای زندگی مردم راحت تر شود.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این موضوع 12 سالی کشور را مشغول خود کرده بود، این در حالی بود که طرف های خارجی به دنبال توقف غنی سازی در ایران بودند و فشارهایی را نیز به ما وارد کردند، آنها همواره می گفتند ما به شرطی موضوع هسته ای را می پذیریم که شما غنی سازی را رها کنید، اگر هم در زبان رسانه ای نمی گفتند اما در گفت وگوهای سیاسی و دیپلماتیک بر این موضوع تاکید داشتند.
وی ادامه داد: آنان تصورشان این بود که با این فشارهایی که به ایران می آورند، ایران فشار آنها را می پذیرد. البته در ریزه کاری ها در داخل کشورها بحث هایی پیرامون موضوع هسته ای مطرح بوده اما موضوع این است که بعد از همه فشارهایی که انجام داده اند و تحریم های که در زمینه های نفتی و بانکی و سیاسی اعمال می کردند، ملت ایران فشارهای آنها را نپذیرفت، با تحریم ها صادرات نفت ما از 2 میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش یافت، سیستم بانکی فعال نبود و تولیدکنندگان هم برای باز کردن ال سی از روش های دیگری استفاده می کردند.
لاریجانی ادامه داد: غربی ها فشارهای روانی در زمان تحریم ها بر ملت ایران وارد می کردند، زیرا تصور می کردند با این تحریم ها و مراودات سیاسی، ایران در نهایت می پذیرد که غنی سازی را تعطیل کند اما پایداری و ایستادگی ملت و هدایت های رهبر معظم انقلاب برای ملت حاصل شد که تحقیق و توسعه غنی سازی ادامه یابد.
وی تاکید کرد: 3 سال پیش آنها متوجه شدند که نوع نگاهشان را به موضوع هسته ای ایران باید عوض کنند و فهمیدند نوع فشارشان درست نیست. بنابراین در نامه ای که به ما دادند قبول کردند که ما باید غنی سازی داشته باشیم، ولی ما گفتیم تا به صورت رسمی به ما اعلام نکنند ما نمی توانیم این موضوع را قبول کنیم.
لاریجانی افزود: آنها در مواردی به صورت غیر شفاهی پذیرفته بودند که ما غنی سازی داشته باشیم اما ما در داخل بحث هایی در این زمینه داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که تا آنان تعهدی ندهند نمی توانیم به صورت شفاهی به گفته هایشان تکیه کنیم.
وی در ادامه افزود: سلطان قابوس پادشاه عمان در ادامه در این زمینه وساطت کرد و گفت آنان قول داده اند که غنی سازی را بپذیرند اما ما آن را هم نپذیرفتیم.
وی با اشاره به اختلاف نظر آن زمان بین ایران و غرب درباره پذیرفته شدن حق غنی سازی اظهار داشت: یکی از تعابیر آنها از پذیرفتن غنی سازی، وجود نیروگاه های هسته ای در داخل کشور بود که ما می خواستیم غنی سازی حتما در داخل کشور انجام شود.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد : در نهایت، رییس جمهور آمریکا هم در نامه ای رسمی اعلام کرد که غنی سازی را برای ایران قبول دارد و پس از این اعلام، ما وارد مذاکره شدیم.
لاریجانی تاکید کرد: یکی از دستاوردهای ایران در توافق با 1+5 غنی سازی عملی در داخل کشور است و این دستاورد و پیروزی بزرگی برای ملت ایران است. لاریجانی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه کمک هایشان کمک کننده بوده و ایشان حمایت کرده اند تا ایران صاحب این دانش شود، این ایستادگی رهبری بود که باعث شد این فناوری صلح آمیز هسته ای در ایران تثبیت شود، حمایت ها و هدایت های رهبر انقلاب در مراحل مختلف کمک کرد تا با تدبیر درست و سامان یافته ای موضوع هسته ای ایران به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: این دستاورد بزرگ را به ملت ایران، رئیس جمهور، وزیر خارجه و نمایندگان مجلس تبریک می گویم و امیدوارم که آغاز یک حرکت سازنده در کشور باشد. 
رییس قوه مقننه اضافه کرد: زمان و فرصت مناسبی است که حرکتی سازنده و جدی برای آبادانی کشور پس از رفع تحریم ها شکل بگیرد، این یک شروع جدیدی برای ملت ماست، ما سنگ ها را برداشته ایم و باید برای تولید و آبادانی کشور خیلی تلاش صورت گیرد.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آبادانی کشور با دستورالعمل و بخشنامه صورت نمی گیرد بلکه باید فهم مشترک برای این امر ایجاد شود. خوشبختانه در سال های اخیر در مجلس قوانینی تصویب شد که فضای کسب و کار را تسهیل می کند و بهبود می بخشد، باید در شرایط پس از تحریم ها سرمایه گذاری در کشور صورت گیرد تا برای فرزندانمان شغل ایجاد کنیم. مجاهدتی در سطح ملی نیاز است تا سازندگی و آبادانی در کشور شکل گیرد.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش از زحمات رییس جمهوری، وزیر امور خارجه، تیم مذاکره کننده هسته ای، و نمایندگان مجلس قدردانی کرد و گفت: برای دستیابی به توافق نهایی مسیر خوبی طی شد و امروز نیز آن ها باید تحریم ها را لغو کنند و باید توجه داشت فرصتی برای حرکت سالم و سازنده برای رونق و شکوفایی کشور ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی نیز در این مسیر با تدبیر حرکت کرده است و قوانین کارگشا و موثری را به تصویب رسانده است.
لاریجانی خاطر نشان کرد: همواره نظرات رهبری پیش روی نمایندگان و مذاکره کنندگان بوده و قطعا هدایت های ایشان برای دستیابی به حقوق جمهوری اسلامی ایران در کلیه مراحل موثر و سازنده بوده است و در این مسیر شاهد بودیم که با این کمک ها پرونده هسته ای به سامان رسید.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر