آغاز آموزش های پیش از ازدواج در البرز
شنبه ۲۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
438 بازدید


دوره های آموزش قبل از ازدواج به منظور کاهش طلاق با همکاری دستگاه های اجرایی استان البرز در این استان برگزار خواهد شد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان البرز از آغاز دوره طرح تدبیر زندگی و آموزش های پیش از ازدواج در این استان خبر داد.
منیره سهرابی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان البرز ضمن اعلام این خبر افزود: این طرح با همکاری دستگاه های اجرایی البرز در مرکز شماره یک جهاد دانشگاهی این استان آغاز شده است. 
وی اظهار داشت: با توجه به این که طی سال های گذشته آمار طلاق درکشور به میزان قابل توجهی رشد داشته، طرح تدبیر زندگی و آموزش های پیش از ازدواج در استان البرز به صورت پایلوت اجرایی می شود.
سهرابی تاکید کرد: طبق آمارهای رسیده، استان های تهران و البرز در میان سایر استان ها بیشترین آمار طلاق را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: هرچند بالارفتن آمار طلاق طی دهه گذشته، روند جهانی داشته و کل کشورهای جهان را درگیر کرده است، اما با توجه به ساختارهای دینی و فرهنگی خانواده ایرانی، ادامه این روند، زنگ خطری برای مردم و مسئولان به حساب می آید و نگران کننده است .
وی یادآور شد: برای کاهش آمار طلاق آگاهی زوجین از مهارت های زندگی بسیار موثر خواهد بود؛ به همین دلیل جهاد دانشگاهی استان با تعامل و همکاری دستگاه هایی که با مقوله طلاق و ازدواج درگیر هستند، اقدام به برگزاری طرح تدبیر زندگی و آموزش های پیش از ازدواج کرده است.
سهرابی اضافه کرد: اداره کل ورزش و جوانان، ثبت احوال، بهزیستی و معاونت اجتماعی شهرداری کرج ، جهاد دانشگاهی را در برگزاری این طرح یاری کرده اند.
وی تصریح کرد: مرحله بررسی و مطالعه این طرح از حدود یک سال و نیم پیش در استان کلید خورد و در نهایت با تلاش های صورت گرفته به مرحله اجرا رسید.
سهرابی با اشاره به اینکه درخصوص نحوه شرکت زوجین در این طرح گفت: زوجین پس از مراجعه به دفترخانه ازدواج و ثبت عقد، مکلف به شرکت در این دوره آموزشی ده ساعته می شوند.
این مسئول درباره راهکار اندیشیده شده برای شرکت زوجین در این طرح افزود: شناسنامه ها و قباله ازدواج زوجین پس از عقد در دفترخانه باقی می ماند تا آنها در این دوره آموزشی شرکت کنند.
وی ادامه داد: پس از شرکت زوجین دراین دوره آموزشی، گواهینامه ای برای آنها صادر می شود که آنان این گواهینامه را به دفترخانه ارائه می دهند و پس از آن می توانند شناسنامه ها و قباله ازدواج خود را بگیرند.
سهرابی تصریح کرد: روانشناسی زن و مرد، آموزه های دینی، آموزش های صحیح جنسی، مهارت های زندگی در خانواده اسلامی و احکام و حقوق زوجین، از مباحثی است که در این دوره آموزشی مطرح می شود.
وی افزود: درصدد هستیم تا این طرح به طور مستمر در استان اجرایی شود و زمینه های اجباری شدن شرکت زوجین دراین طرح فراهم شود.
سهرابی درباره نحوه تبلیغات و اطلاع رسانی اجرای این طرح گفت: تا کنون هماهنگی های لازم با 80 دفترخانه در کرج برای اجرای این طرح صورت گرفته و از به زودی بیلبوردها و بنرهایی نیز در این خصوص در سطح شهر نصب می شود.
وی اضافه کرد: قرار بود این طرح قبل از ثبت عقد زوجین در دفترخانه اجرایی شود و بعد از این که زوجین این دوره آموزشی را گذراندند برای ثبت عقد اقدام کنند، ولی متاسفانه به دلیل مشکلاتی، این آموزش ها به زمان بعد از عقد موکول شد.
وی در پایان با اشاره به زمان بندی برگزاری این کلاس ها گفت: روزهای چهارشنبه و جمعه هر هفته برای برگزاری این دوره های آموزشی انتخاب شده است؛ اما روز برگزاری این دوره متناسب با نیاز متقاضیان قابل تغییر است.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر