آغاز به کارسه شعب خارجی بانک سپه
سه شنبه ۲۹ دى ۱۳۹۴
0 نظر
421 بازدید

مدیرعامل بانک سپه درخصوص رفع تحریم‌های این بانک گفت : امیدواریم به جایگاه پیشین خود بازگشته و با تکیه بر ظرفیت‌ها انتظارات را میسر کنیم و در توسعه بستر‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شعب خارجی بانک سپه بکوشیم.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ در نشست خبری محمدکاظم چقازردی با تبریک رفع تحریم‌ها و خروج بانک سپه از تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا و شورای امنیت در خصوص برنامه‌های پسابرجام این بانک گفت: به دلیل خروج بانک سپه از تحریم شورای امنیت و خزانه‌داری آمریکا بر آنیم تا با استفاده از ظرفیت‌ها جایگاه نخستین بانک ایرانی را باز گردانیم و در مرحله‌ی بعدی برنامه‌هایی چون طرح تقویت شعب بانک‌های خارج از کشور، برنامه عملیاتی برای توسعه فعالیت‌های بانکی، افزایش سرمایه بانک طبق مقررات کمیته بانک‌ها و بانکداری بین‌المللی بعد از تحریم‌ها را اجرا کنیم.

این گفته مدیرعامل بانک سپه در حالی است که طرح تقویت شعب بانک‌های خارج از کشور در شرایط پسابرجام به‌طور ویژه‌ای مورد توجه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود تا بانک پی ال سی لندن به عنوان تنها بانک خارجی سپه و همچنین سه شعبه این بانک در شهرهای بزرگی همچون فرانکفورت، پاریس و رم که در شعبه ایتالیا به دلیل اهمیت این بانک ایرانی در بخشی ارزی مورد توجه است با توافق‌نامه‌هایی که با مسوولین عالی‌رتبه ایتالیا صورت گرفته منابع مورد نیاز مشتریان ارزی در داخل کشور فراهم شود.

چقازردی همچنین با اشاره به این‌که خروج بانک سپه از تحریم‌ها در شرایطی متفاوت‌تر از سایر سازمان‌های موجود در لیست تحریم‌ها بوده است، اظهار کرد: بانک سپه در تحریم‌هایی که در سال 1385 توسط خزانه‌داری آمریکا و در سال 1386 توسط شورای امنیت برفعالیت‌های ارزی‌اش مواجه شد با این وجود توانست در مقاطع تحریم‌های اعمال شده به عنوان یکی از سه بانک فعال در حوزه ارزی جایگاه خود را حفظ کند و از حدود 30- 35 میلیون دلار حجم مبادلات ارزی کشور بالغ بر 7.5 میلیارد دلار گشایش اعتبار از سوی شعب خارجی بانک سپه فراهم کند و شاید به خاطر همین اثر‌گذاری 20- 25 درصدی بانک سپه در حوزه فعالیت‌های ارزی بود که توجیهی برای تحریم‌های اعمال شده قرار گرفت.

رئیس هیات مدیره بانک سپه همچنین افزود: با این حال بانک سپه با تکیه بر ظرفیت‌های ریالی در مدت تحریم‌ها در حوزه بانکداری فعالیت کرد و توانست با وفاق درونی و تلاش همکاران دوران تحریم را پشت سر گذارد تا جایی که به تایید مقامات نظارتی بانک مرکزی جزو بانک‌های منضبط شناخته شد و توانست با خویشتنداری از ورود به هرج و مرج رقابت نرخی ترازنامه قابل قبولی را ارائه کند.

چقازردی در ادامه با امیدواری از شرایط ایجاد شده در اجرایی‌شدن برجام گفت: امیدواریم به جایگاه پیشین خود بازگشته و با تکیه بر ظرفیت‌ها انتظارات را میسر کنیم و در توسعه بستر‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شعب خارجی بانک سپه بکوشیم.

وی در ادامه در خصوص اتصال بانک سپه به شبکه سوئیفت اظهار کرد: بحث سوئیفت از طریق بانک مرکزی در حال پیگیری است و مجددا با رفع تحریم‌ها کارگزاری‌هایی که پیش از تحریم با این بانک در ارتباط بودند از طریق سوئیفت روابط شان احیاء می‌شود و آماده انجام گشایش اعتبارات هستند.

مدیرعامل بانک سپه در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بانک سپه در شرایط پسابرجام گفت : سرمایه‌گذاری بانک سپه متفاوت با بنگاهداری است که نقش کارآفرینی ندارد . بانک سپه در سال 1380 با انتقال بخشی از دارایی‌ها به مجموعه سرمایه‌گذاری امید توانسته طی 14 سال طرح‌های توسعه‌ای در زمینه معادن و سیمان داشته باشد و امید است با شرایط کنونی و با خروج این بانک از لیست تحریم‌ها پالایش شرکت سرمایه امید با توجه به کشش بازار سرمایه اقدام به عرضه سهام به صورت عمومی کند و در حوزه طرح‌های توسعه‌ای همچون نفت و پتروشیمی نقش داشته باشد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر