اجرای قانون مالیات بر منازل مسکونی خالی
سه شنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
453 بازدید

از ابتدای سال 95  تمام صاحبان منازل مسکونی خالی که از فرصت یک ساله خود برای اجاره دادن منزل استفاده نکنند، مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ محمد قاسم پناهی قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشوربا بیان اینکه قانون مالیات برخانه های مسکونی خالی ازابتدای سال 95 اجرایی می شود، گفت: به مالکان این واحدها از سال اول فرصت داده می شود که واحدهای خود را اجاره دهند درغیر این صورت از سال دوم مشمول جرایم ناشی از خالی ماندن واحدهای مسکونی می شوند.

 پناهی، افزود: مالیات بر خانه های مسکونی خالی راهکاری برای جلوگیری از خالی نگاه داشتن منازل مسکونی و افزایش عرضه مسکن است.

وی با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم قانون گذار مقرراتی برای مقابله خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی تصویب کرده است ، افزود: کمبود عرضه مسکن و خالی نگه داشتن منازل مسکونی همواره یکی از معضلات جامعه بوده به همین سبب قانون گذار این بار از اهرم مالیات برای رفع این مشکل و افزایش عرضه مسکن بهره برده است. 
پناهی تصریح کرد: در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم اگر چنانچه واحدهای مسکونی خالی در شهرهای با جمعیت بیش از 100هزار نفر، اجاره داده نشوند مشمول مالیات هستند؛ بدین صورت که در سال دوم معادل یک دوم مالیات اجاره ملک، در سال سوم معادل مالیات اجاره ملک و درسال سوم معادل1.5 برابر مالیات اجاره ملک مشمول می شوند.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به معافیت های مالیاتی در این بخش، افزود: قانون گذار به منظور جلوگیری از افزایش قیمت اجاره بها به بهانه مالیات درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحیا واحدهای مسکونی در تهران تا 150 مترمربع و در شهرستان ها تا  200 متر  مربع را از مالیات بر درآمد اجاره معاف کرده است.
وی اظهارداشت: وزارت راه و شهرسازی موظف شده است حداکثر 6 ماه پس از تصویب قانون مالیات های مستقیم، «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد و آن را به گونه ای طراحی کند که در هر زمان، امکان شناسایی بر خط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگری نقل و انتقال املاک و  مستغلات به صورت رسمی، عادی، وکالتی در سراسر کشور وجود داشته باشد. 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر