احیا شدن سه هنر صنعت دستی منسوخ بوشهر
دوشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۹
0 نظر
85 بازدید

براساس سخنان معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر، احیا شدن سه هنر صنعت دستی منسوخ بوشهر صورت گرفت.

به گزارش صدای رسانه و به نقل از ایرنا؛ لیلا رحیمی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان اینکه صنایع دستی بوشهر با فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه گره خورده و احیای آن احیای فرهنگ این استان است، افزود: در بازدید از مناطق روستایی تلاش می کنیم با شناسایی صنایع دستی دیرین استان آنها را احیا کنیم تا به زندگی مردم باز گردد.

وی اضافه کرد: بسیاری از صنایع دستی استان بوشهر که در بازدید از مناطق روستایی شناسایی می شود، کاربرد بالایی در زندگی روزمره امروز دارد و می تواند در زندگی مردم حضور داشته باشد.

رحیمی گفت: احیای صنایع دستی یک اقدام تدریجی است که با شناسایی دست ساخته ای که در زمان حاضر کمتر تولید می شود در بازدیدهای کارشناسان صنایع دستی استان از مناطق روستایی آغاز می شود و سپس با تشکیل پرونده در اداره میراث فرهنگی استان و طرح در کمیته صنایع دستی کشور، برای احیای آن برنامه ریزی می شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر ادامه داد: برگزاری چند دوره آموزش ساخت و تولید صنایع دستی فراموش شده برای علاقمندان، سبب گسترش تولید و رونق فروش این صنایع دستی می شود که به احیای صنایه دستی استان بوشهر می انجامد.

رحیمی عنوان کرد: کلاه حصیری یکی از دست سازه های شهرستان دشتی است که با استفاه از برگ درخت نخل و بافتی متنوع در سال های گذشته رواج داشته و پس از محرز شدن از بین رفتن این هنر در پایش های میدانی معاونت صنایع دستی باز زنده سازی این محصول در دست اقدام قرار گرفت و در سال 97 به ثمر نشست.

وی افزود: در زمیتن حاضر دو مربی به بافت این نوع کلاه مشغول هستند و آموزش عمومی آن در برنامه معاونت صنایع دستی قرار دارد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر بیان کرد: پارچه چوقه یا چوکه از دیگر صنایع دستی منسوخ شده ای بود که با شناسایی آن در روستای بحیری شهرستان دشتی این استان در سال گذشته احیا و در نمایشگاه روستایی و عشایری سال 98 در غرفه روستایی ملی عبابافی به نمایش گذاشته شد.

رحیمی اضافه کرد: چوقه یکی از پارچه های بافته شده از پشم شتر است که در زمان ریسندگی نخ را ضخیمتر می ریسند و پارچه ای زخیمتر بافته و برای بالاپوش زمستانه استفاده می شود که کاربردی امروزی نیز دارد.

وی ادامه داد: برگزاری دوره آموزشی این باز زنده سازی در سال 99 برنامه ریزی شد که با توجه به شیوع بیماری کرونا در استان بوشهر، اکنون امکان برگزاری کلاس های آموزشی آن وجود ندارد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر از گلیم دست بافت روستای گنخک شیخا به عنوان دیگر صنعت دستی احیا شده در سال جاری نام برد و گفت: این نوع گلیم که با پشم گوسفند و شتر و بدون رنگرزی بافته می شود، از صنایع دستی دیرینه شهرستان دشتی بوده و سال گذشته موفق به دریافت نشان ملی شد.

رحیمی بیان کرد: این نوع گلیم به دلیل مینی مال بودن و استفاده از رنگ و طرح های ساده مانند کرم و شکلاتی، کرم و مشکی و کرم و قهوه ای قابلیت مناسبی برای جای گرفتن در چینش امروزی آپارتمان ها دارد و در اندازه کوچکتر نیز به عنوان سجاده کاربرد دارد.

وی افزود: یک دوره آموزشی در سال گذشته در این زمینه برگزار شد که در آینده نیز ادامه دارد و افرادی که بافت این نوع گلیم را فرا گرفتند، اکنون در کارگاه های خانگی مشغول تولید هستند و در نمایشگاه روستایی گذشته فروش بسیار خوبی داشتند و سفارش های خوبی برای تولید حتی از پایتخت دریافت کرده اند.

رحیمی تاکید کرد: تلاش می کنیم تک تک رشته های صنایع دستی اصیل استان بوشهر شناسایی و زنده شود و تولید و فروش آنها رونق گیرد.

شبکه خبری صدای رسانه
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر