اردوغان برحفظ روابط دوستانه با ایران تاکید کرد
شنبه ۱۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
533 بازدید


رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اختلاف نظر میان ترکیه و ایران بر سر مسائل خاورمیانه برتمایل به حفظ روابط دوستانه با ایران تاکید کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درگفت وگوباتلویزیون العربیه گفت:مذهب نباید ما را به دشمنان یکدیگر تبدیل کند.
اردوغان افزود:'مربیان نظامی ترکیه در پادگان بعشیقه در موصل نیروهای عراقی را آموزش نظامی می دهند و با آگاهی و خواست دولت عراق به آنجا رفته اند.این مسائل را در دیدار با «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق هنگام سفر به ترکیه مورد بحث و بررسی قرار دادیم'
وی ابراز کرد: خطرعلیه ما فقط داعش نیست، بلکه گروه های تروریستی دیگری نیزهستند که ترکیه را تهدید می کنند.ترکیه در حال حاضر 300 هزارعراقی را در اردوگاه های خود پناه داده است که ایران و روسیه هرگز چنین کاری را نکرده اند. برخورد و رفتار عراق و کشورهای دیگر با ترکیه را اشتباه می دانیم.
رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد: 'زمانی که گروه تروریستی داعش وارد خاک عراق شد، دولت بغداد از ما خواهان کمک شد و ما اعلام آمادگی کرده و از دولت این کشور خواستیم برای مربیان نظامی اعزامی ما پادگانی برای استقرار آنها مشخص کنند. آنها درمارس گذشته، بعشیقه را برای ما معین کردند، نیروهای خودرا با هدف آموزش به این کشور فرستادیم. وزیر دفاع عراق نیز از پادگان مذکور دیدار کرده است'.
اردوغان با بیان این مطلب که تحولات در سوریه بر شرایط عراق نیز تاثیر گذاشته است، گفت:' سوریه، عراق، ایران و روسیه در بغداد دفتر چهارجانبه باز کرده اند و گروه چهارجانبه تشکیل داده اند و از ترکیه نیز خواستند به آنها بپیوندد، اما من به «ولادیمیر پوتین» گفتم نمی توانم کنار رئیس جمهوری که مشروعیتش مورد تردید است، بنشینم'.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر