از ضرورت ایجاد وحدت تا توسعه ریلی و رسیدگی به حق جلسات نجومی!
شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۸
0 نظر
217 بازدید

چیزی که امروز در جامعه مفقود شده وحدت است و در واقع باید به سمتی پیش رویم که فضای کشور وحدت آفرین باشد.

به گزارش صدای رسانه؛ دکتر محمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی میهمان ویژه تحریریه گروه رسانه ای شبکه خبری صدای رسانه، سروش البرز و آفتاب البرز بود که ضمن بازدید از این مجموعه با مدیر مسئول، دبیر شورای سیاستگذاری و اعضای تحریریه دیدار و گفتگو کرد.

کولیوند در ابتدای صحبت های خود با تاکید بر لزوم ایجاد وحدت و انسجام ملی در کشور گفت: علیرغم تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت وحدت در جامعه اسلامی اما چیزی که امروز در جامعه ما مفقود شده ، وحدت است و در واقع نیاز داریم به سمتی پیش رویم که فضای کشور وحدت آفرین باشد. 

وی با بیان اینکه عملکرد نمایندگان مجلس در بعد فیزیکی در شش بخش مطرح می شود، بیان کرد: این بخش ها شامل حوزه های راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، آب، آموزش و پرورش، صنعت معدن و تجارت و کشاورزی می شود.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس اجرا کننده طرح ها و امور نیستند، افزود: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وظیفه پیگیری و نظارت بر روند اجرایی امور را دارند که در این خصوص نیز به صورت جدی و تخصصی پیگیر تمامی امور خواهیم بود.

طرح سوال از وزیر راه برای اتمام پروژه همت

وی با اشاره به چگونگی نظارت نمایندگان بر امور اجرایی کشور عنوان کرد: نمایندگان با ابزار نظارتی که دراختیار دارند به صورت ویژه به پیگیر موضوعات هستند که در این میان درخصوص مباحث استان البرز نیز با توجه به 6 خطه شدن ریل جمهوری اسلامی، پروژه های مهمی در حوزه راه مطرح می شود و به صورت جدی درحال پیگیری هستند که درصورت اتمام این پروژه ها شاهد کاهش 25 تا 30 درصدی بار ترافیکی در استان و محورهای مواصلاتی آن خواهیم بود.

کولیوند با اشاره به روند اجرایی فاز نخست پروژه تهران- شمال، گفت: بیش از 90 درصد از روند اجرایی این پروژه به اتمام رسیده و اگر امسال این پروژه به مرحله بهره برداری برسد و زیر بار ترافیکی برود قطعا کاهش محسوس بار ترافیکی استان در محورهای مواصلاتی را در پی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به دومین طرح اجرایی در بخش راه استان اضافه کرد: دومین طرح، اتمام اتوبان شهید همت در مرز و جغرافیای کرج و اتصال آن به جاده چالوس است که شورای شهر و شهرداری کرج باید ادامه رینگ شمالی را نظارت کرده و بر ادامه هرچه سریع تر آن اقدام کنند. همچنین پل بیلقان و پل چهار راه طالقانی که 41 درصد رینگ شمالی را شامل می شوند، به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده است.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت اتمام پروژه همت در سال جاری، تاکید کرد: با بهره برداری از این پروژه در واقع بخش اعظمی از تردد های غرب به شرق که تا پیش از این از کرج صورت می گرفت، از طریق این پروژه انجام می شود و از بار ترافیکی کلانشهر کرج و به ویژه اتوبان تهران کرج کاسته خواهد شد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا نیز از وزیر راه به دلیل عدم اتمام این پروژه در موعد مقرر ، سوال پرسیده شده که باید در صحن علنی مجلس پاسخگوی این سوالات باشند.

توسعه ریلی، راهی برای افزایش ایمنی در تردد مسافران

وی به پروژه قطار شهری کرج و مترو اشاره و مطرح کرد: مترو از ایستگاه صادقیه تا هشتگرد به اتمام رسیده و تا یک ماه آینده نیز شاهد بهره برداری و افتتاح رسمی این ایستگاه خواهیم بود.

کولیوند با تاکید بر اینکه باید توزیع جمعیتی به صورت صحیح در استان صورت گیرد، افزود: اگر امکانات به درستی در استان توزیع شود در واقع شاهد توزیع جمعیتی متناسب هم خواهیم بود.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید به منظور کاهش هزینه ها، تسهیل در تردد و افزایش ایمنی به توسعه ریلی در کشور برسیم.

وی در تکمیل صحبت خود به پروژ قطار شهری اشاره کرد و گفت: به منظور تکمیل پروژه قطار شهری کرج که از چهار راه طالقانی تا پل حصارک را شامل می شود، 450 میلیارد تومان اختصاص یافته است.

کولیوند با تاکید بر ضرورت نظارت شهرداری و شورای شهر در راستای تسهیل و تسریع در پیشبرد روند اجرایی پروژه، افزود: شورای شهر و شهرداری باید به صورت هفتگی بر نحوه پیشبرد روند اجرای عملیات پروژه ها نظارت داشته باشند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به عقب نشینی 200 ساختمان مسکونی در گرمدره، گفت: 200 ساختمان مسکونی در حریم ریل قرار گرفته اند که یا باید حصار جداکننده ای در حریم ریل ایجاد و فضای خارج از ریل به شهرداری سپرده شود و یا  این موضوع به وزارت راه سپرده و نسبت به خریداری ساختمان ها اقدام کنند که درخصوص این موضوع نیاز است تا تدابیر ویژه ای اندیشیده شود.

وی درخصوص آخرین وضعیت سه پل استان نیز اظهار کرد: طبق قول مدیرعامل راه آهن، پل مهرویلا، پل شیخ آباد و قزل حصار و همچنین دو پل جدید در نظرآباد و هشتگرد تا پایان سال، تجهیز کارگاه خواهند شد.

کولیوند با اشاره به حضور نمایندگان مجلس جهت رفع موانع و مشکلات در محله شیخ آباد، گفت: هر نماینده ای باید براساس نظام بندی دستگاه ها قول دهد، چراکه دستگاه های ما باید بدانند می بایست برای سرمایه های استان ارزش قائل شوند و سایر مسئولان هم برای رسیدن به نتایج مطلوب پیگیر امور باشند.

کاربری بیمارستان امام خمینی از درمانی خارج نخواهد شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در سال 98 در حوزه بهداشت و درمان، گفت: در سال 98،  احداث هفت بیمارستان جدید در دست اقدام بود که خوشبختانه پنج بیمارستان امام علی(ع)، بیمارستان تخصصی زنان در کنار بیمارستان کمالی، بیمارستان رجایی و بیمارستان امام حسین (ع) به بهره برداری رسیدند و روند تکمیل دو بیمارستان فردیس و کمالشهر نیز در دست اقدام است. البته علاوه بر این تعداد، از سوی دولت بیمارستانی تحت عنوان بیمارستان سید الشهدا(ع) با ظرفیتی بالغ بر 260 تخت خواب، افتتاح خواهد شد.

وی افزود: از محل یک درصد ارزش افزوده بخش بهداشت و درمان، تجهیزات بیمارستانی استان تعویض و نزدیک به 100 میلیارد تومان تجهیزات جدید به صورت ثابت وارد بیمارستان های استان شد.

کولیوند با اشاره به تعیین تکلیف بیمارستان امام خمینی و پرداخت معوقات پرسنل این بیمارستان، اضافه کرد: با پیشنهاد فروش این بیمارستان که در واقع بهترین راهکار برای جبران مشکلات بود، بیمارستان امام خمینی (ره) با 258 میلیارد تومان به مزایده گذاشته و در نهایت با 261 میلیارد تومان فروخته شد.

وی ادامه داد: در زمان فروش و واگذاری بیمارستان، شرایطی برای خریدار این بیمارستان مبنی بر پرداخت معوقات پرسنل و راه اندازی بیمارستان منعقد شد و مقرر گردید که به هیج وجه کاربری بیمارستان از درمانی خارج نشود.

نوسازی و بازسازی شبکه های فاضلاب استان

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه آب اقدامات گسترده ای صورت گرفته است، بیان کرد: در حوزه توزیع و مخازن آب و همچنین تعیین سهم، حق‌آب ما از  سد امیرکبیر و طالقان و آب های زیرزمینی از مهم ترین اقدامات در حوزه آب طی امسال بوده است.

وی افزود: نوسازی وبازسازی شبکه های فاصلاب از دیگر عملیات های عمرانی مهمی بود که تاکنون بخشی از آن انجام شده و تا رسیدن به نتایج مطلوب روند آن نیز ادامه خواهد داشت.

ثبات در آموزش و پرورش البرز

آموزش و پرورش نیز از دیگر مباحثی بود که از سوی این نماینده مجلس به عنوان یکی از شاخصه های مورد توجه در ارائه عملکرد متولیان این امر در استان، مهم برشمرده شد و در این خصوص اظهار کرد: در کنار تمامی اتفاقات مثبت در آموزش و پرورش البرز اما همچنان بیش از 125 مدرسه در سطح استان باید تخریب و بازسازی شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا از عملکرد سالار قاسمی، مدیرکل آموزش و پرورش استان رضایتمندی کسب شده یا خیر، بیان کرد: خوشبختانه مدیرکل آموزش و پرورش اکنون در پیشبرد امور تخصصی این دستگاه به ثبات رسیده و به خوبی درحال پیشبرد امور است.

کولیوند درخصوص شایعاتی مبنی بر کاندیدا شدن سالار قاسمی در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: من از ایشان سوال کردم و طبق گفته خودشان قراری مبنی بر کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی نخواهند داشت.

کسب رتبه دوم البرز در بخش کشاورزی

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی همچنین از وضعیت کشاورزی استان اظهار رضایت کرد و بیان گفت: البرز در بخش کشاورزی در جایگاه دوم کشور قرار گرفته و همین موضوع نیز نویدبخش اتفاقاتی مثبت در این زمینه خواهد بود.

ضرورت تعیین بازه زمانی برای ریاست هیئت های ورزشی

کولیوند در ادامه سخنان خود با اشاره به عملکرد استان در بخش ورزش قهرمانی و همگانی، خاطرنشان کرد: ما پس از تهران در ورزش کشور سرآمد هستیم.

وی افزود: چنانچه دنبال پیشرفت هستیم باید تکلیفمان را روشن کنیم. ما اکنون در زمینه های کشف استعدادها و مدال‌آوری در مجامع آسیایی و بین‌المللی بزرگ و نام آور شده ایم اما باید با تمام وجود در تمامی جبهه ها بجنگیم و این بدین معناست که بدانیم صرف هزینه در کدام یک از فعالیت ها می تواند انعکاس بهتر و آورده بیشتری برای استان داشته باشد.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در فضای ورزش افکار مختلفی وجود دارد که بنابر همین مسئله، مدیرکل ورزش و جوانان استان باید به عنوان عاملی برای اتحاد و تجمیع نظرها به بررسی و نقطه نظر واحدی رسیده و به تناسب اولویت ها به برنامه ریزی بپردازد.

وی تاکید کرد: در برخی هیئت ها افراد سال های سال برصندلی ریاست نشسته اند و این درصورتی است که به نظر من باید دوره ای برای ریاست درنظر گرفته شده و از سایر افراد توانمند نیز استفاده شود.

مدیرکل ارشاد استان به طبقه بندی رسانه ها بپردازد

این مقام مسئول همچنین در تشریح وضعیت و شرایط فعالیت رسانه ها بیان کرد: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باید عملکرد تمامی رسانه ها را از طریق وزارت ارشاد و یا خانه مطبوعات ارزیابی و رصد کند و با دریافت سهمیه استان از کاغذ و امتیازات رسانه ها، در جلسه ای باحضور تمامی رسانه ها سهمیه بندی کاغذ، براساس چاپ هر رسانه صورت گیرد.

رعایت انصاف در طرح بحث رهن میلیاردی منزل معاونان استانداری

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ارزیابی مصوبه شورای شهر کرج مبنی بر تصویب مبلغ یک میلیارد تومان بابت رهن دوباب منزل مسکونی برای معاونین استانداری البرز، بیان کرد: در طرح این موضوع رعایت انصاف مهم تلقی می شود.

وی ادامه داد: استانداری البرز دارای چندین واحد مسکونی بود که به دلیل کمبود فضا برای بخش اداری از آن ها برای معاونت عمرانی و مدیریت بحران استفاده می شود که برای جبران این کمبود استانداری مجبور به درخواست کمک از شهرداری شده است. البته شهرداری برای تامین این خواسته موظف نیست که این کار را انجام دهد اما می تواند به استانداری کمک کند.

کولیوند با بیان اینکه رفع برخی مشکلات عام المنفعه خواهد بود، اضافه کرد: طی سه سال گذشته حتی برای اجاره دفتر نمایندگان مجلس هم از شهرداری درخواست کردیم که اگر ساختمانی مازاد دارند به ما اختصاص دهند و یا برای ما مکانی را رهن کنند که درمجموع ساختمان کنونی خانه ملت در البرز به نمایندگان کرج در مجلس شورای اسلامی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: البته اینکه مکان و منطقه ای خاص را مد نظر داشته باشیم به هیچ وجه درست نخواهد بود چراکه می توان با اعتبار کم تری ساختمان مسکونی برای اسکان مسئولان رهن کرد تا آن ها نیز بدون هیچ فاصله ای از عموم مردم در کنار آن ها زندگی کنند.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مجلس هم بودجه ای برای اسکان نمایندگان مجلس درنظر گرفته شده است، گفت: نمایندگان مجلس هم از سوی مجلس شورای اسلامی می توانند با اعتباری که درنظر گرفته شده است برای خود ساختمانی رهن کنند اما چنانچه هزینه بیشتری برای رهن منزل نیاز داشته باشند باید خود فرد مبلغ اضافه را بپردازد که درمورد رهن ساختمان برای معاونان استانداری هم شورای شهر و شهرداری می توانست مبلغی را به عنوان هزینه رهن ساختمانی در منطقه ای با شرایط معمولی تعیین کرده و برای رهن نیز خود شورا وارد عمل شود تا با گذشت دوره مدیریت افراد مبلغ به صورت مستقیم به شورا و شهرداری بازگردانده شود.

وی با تاکید بر اینکه شورای شهر کرج در این مورد باید به گونه دیگری عمل می کرد، گفت: مسئولانی که تریبون دراختیار دارند باید ابتدا به افراد متذکر شوند و درصورتی که این اقدام سازگار نبود از تریبون ها استفاده کنند.

ملاکی برای پرداخت حق الجلسه تعیین شود

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حق جلسات اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری، تصریح کرد: مبلغ 5 میلیون تومانی که به عنوان حق جلسات اعلام شده است منطقی نیست چراکه برای تعیین حق جلسات باید همواره مبنا و ملاکی درنظر گرفته و براساس آن تمامی مبالغ و ساعات محاسبه شود. به عنوان مثال بنده در سال 92 در مجلس شورای اسلامی 4 میلیون و 200 هزار تومان دریافت می کردم و برای آن هم تمامی هزینه ها محاسبه و درمجموع مبلغی واریز می شد و تاکنون نیز همین روال ادامه دارد و اکنون برای اعضای کمیسیون ماده 100 هم باید ملاکی تعیین شود.

کولیوند بیان کرد: مجلس شورای اسلامی می تواند به عنوان الگو و مبنایی برای تعیین هزینه ها و دستمزدها قرار داشته باشد البته این درحالی است که خود اعضای شورای کلانشهرها و اعضای کمیسیون ها مبلغی بیش از نمایندگان مجلس دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: برای مباحث مطرح شده درخصوص حق جلسات انتظار می رود که اعضای شورای شهر با حساسیت بیشتری و به صورت تخصصی به مباحث بپردازند و خروجی جلسات را اعلام کنند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر