از همین امروز به داد مغزت برس!
پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
0 نظر
426 بازدید

مغز یکی از پیچیده ترین و اسرارآمیزترین ساختارها را در بین تمام اعضای بدن انسان دارد که شامل دو نیمکره راست و چپ است تا انسان بتواند با بکارگیری آنها، تصمیم گیری ها و اعمال خود را کنترل و بهترین آنها را انتخاب و اجرا نماید.

هر یک از این نیمکره ها وظایفی را بر عهده دارند که در افراد با توجه به عادت ها و فعالیت های روزمره متفاوت است. یکی از آنها می تواند نسبت به دیگری فعال تر بوده و فرمان احساساتی یا منطقی بودن را در فرد به وجود بیاورد.

توجه به ساختار مغز به قدری ضروری است که شلوغی بیش از حد ذهن و محیط بیرون می تواند موجب عدم تمرکز و حواس پرتی شده و در نتیجه آلزایمر و فراموشی های جبران ناپذیر را در پی داشته باشد. 

بر خلاف تصور اکثر افراد، این بیماری فقط مخصوص افراد مسن نیست و متأسفانه اگر به موقع پیشگیری نشود می تواند به راحتی نوجوانان و جوانان را نیز به خود درگیر و مبتلا کند.

باور غلط دیگری که بین مردم وجود دارد، این است که  "هنگام پیری سلول های مغزی از بین می روند " ، اما واقعیت این گونه نیست.

حقیقت این است که اگر از مغز استفاده شده و به آن تمرین داده شود، از نظر بیولوژیکی هوش افراد افزایش یافته و پیشرفت های قابل توجه و پایداری در عملکردهای ذهنی ایجاد می شود.

طبق آخرین تحقیقات اثبات شده، در مغزهای فعال و سالم اتفاقی به نام  "مرگ سلول های مغزی " نمی افتد.

با آموزش دیدن، مطالعه، بکارگیری هر دو نیمکره مغز (که پیش تر به آن اشاره شد)، انجام فعالیت های چالش برانگیز برای مغز مانند حل معما و جدول، ورزش های جسمی و ذهنی، سعی در به کارگیری نیمه ی غیر غالب بدن و مغز، استراحت و خواب کافی، تغذیه صحیح، برنامه ریزی مناسب و بسیاری از فعالیت های ساده و کم هزینه و بعضا بدون هزینه به آسانی می توان هر دو نیمکره را فعال و در نتیجه مغز و سلول های آن را سالم و جوان نگه داشت و شاهد بهبود عملکرد ذهنی بود.

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم، همواره نیاز به آموزش و مطالعه ی بیشتر در تمامی حوزه ها احساس می شود. شما می‌توانید در شماره های بعدی همین نشریه اطلاعات تکمیلی و روش های موثر برای رسیدن به  " مغز مجهز " را دریافت و مطالعه کنید.

سهیلا حاتمی

پژوهشگر و مدرس مهارتهای یادگیری و مطالعه مؤثر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر