اظهارات رئیس جمهور بعد از اجرای برجام
دوشنبه ۲۸ دى ۱۳۹۴
0 نظر
438 بازدید


رئیس جمهوری کشورمان برنامه هسته ای ایران را به عنوان برنامه ای برای گسترش روابط علمی، فناوری تجاری و اقتصادی دانست.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری که به مناسبت آغاز دوران پسا تحریم انجام شد، این مطلب را بیان کرد.
روحانی گفت :به جای اینکه برنامه هسته ای بهانه ای برای بدخواهان برای تحریم و فشار و فاصله باشد از امروز برنامه هسته ای به عنوان برنامه ای برای روابط علمی فناوری، تجاری و اقتصادی نیز خواهد بود .
رئیس جمهوری اظهارداشت: به جای آنکه تا امروز از لحاظ حقوقی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و 12 قطعنامعه شورای حکام آژانس باشد، امروز در برابر قطعنامه ای هستیم که این قطعنامه برجام را به عنوان مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در برابر جهانیان قرار داده است .
روحانی اضافه کرد:از امروز دیگر برنامه هسته ای ایران با بهانه های واهی به عنوان تهدید صلح وامنیت برای جهان وبرای منطقه نیست .بلکه برنامه هسته ای وسیله ای برای فناوری نوین در مسیر توسعه کشور و ثبات وامنیت منطقه خواهد بود .
وی گفت: از امروز تجارو کارآفرینان ما می توانند از مسیر قانونی و معمول نقل و انتقالات بانکی فعالیت های تجاری خود را و صادرات خود را با تسهیلات بیشتر آغاز کنند.
رییس دولت تدبیر و امید افزود: از امروز بانکهای کشور با بانکهای جهان برای مسایل مالی و پولی خدمات لازم را اخذ خواهند کرد و خدمات لازم را به مردم عزیز کشورمان خواهند داد .
روحانی افزود: از امروز محدودیت صادرات نفت در کشور ما برداشته می شود و به هر اندازه که در برنامه کشور باشد در چارچوب مصالح ملی وبرنامه های مصوب کشور نفت و همچنین میعانات و سایر فراورده ها و پتروشیمی صادرخواهد شد .
وی گفت: از امروز خرید هواپیماهای مدرن در دسترس شرکتهایی است که می خواهند خدمات بهتری به مردم ارائه دهند. یعنی از امروز ایمنی هوایی ما برای مسافرین عزیز ما بیشتر خواهد شد .
رییس جمهوری گفت:از امروز پولهایی که از آن ملت ایران بود و در بانکهای خارجی بود و قفل نابجایی بنام تحریم بر آنها زده شده بود، در اختیار ملت ایران برای فعالیت های اقتصادی خواهد بود . 
 
**اگر حمایت های رهبر معظم انقلاب نبود امروز در این نقطه موفقیت نبودیم
روحانی همچنین گفت:اگر وحدت ملی و انسجام ملی نبود و اگر مردم در برابر فشارها عقب نشینی کرده بودند،امروز شیرینی پیروزی بزرگ را در ذائقه خود حس نمی کردند و اگر هدایت ها و حمایتهای مقام معظم رهبری نبود و اگر چتر ولایت فقیه بر سر این ملت نبود و اگر چارچوب هایی که ایشان برای این مذاکرات تعیین فرمودند و تذکرات به موقعی که در هر موقع لازم بود، می دادند و اگر حمایت کامل ایشان از مذاکره و مذاکره کنندگان نبود، امروز در این نقطه موفقیت نبودیم. 
وی با بیان اینکه ما این موفقیت را در سایه افراد با تجربه و دیپلماتهای توانمند به دست آوردیم، اظهار داشت: اگر علم و فناوری و هنر دیپلماسی نبود، امروز در این نقطه نبودیم. ما بهترین افراد و سرآمد دیپلمات خودمان را به این عرصه فرستادیم و دیدیم که موفقیت را در مقاطع مختلف برای مردم ما به ارمغان آوردند.

**به قدرت ملی خود باور داریم
رئیس جمهوری یادآور شد: آن گاه که توانستند توافق موقت ژنو را به دست آورند و آن گاه استمرار آن را تا ماههای بعد به دست آوردند، در لوزان برای چارچوبهای توافق نهایی موفق شدند و آنگاه که در 23 تیرماه سال جاری توانستند توافق جامع هسته ای را با طرف مذاکره کننده به دست آورند. 
روحانی افزود: آنگاه که قطعنامه سازمان ملل همه قطعنامه های ششگانه قبلی را لغو کرد، آنگاه که مراحل مختلف این راه پیموده شد و بالاخره روز بیست و ششم دی ماه، همان روزی که در سال 57 تحمیل از سر مردم برداشته شد و حاکم تحمیلی از این کشور زدوده شد، تحریم برداشته شد. 
وی اضافه کرد:ما امروز در فضایی هستیم که می توانیم با دنیا تعامل سیاسی، اقتصادی و حقوقی به نفع منافع ملی خود داشته باشیم. در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال سی در بانکهای مختلف باز شد و این نشان داد، آنها که می گفتند باور نکنید. اشتباه می کردند ما به قدرت ملی خود باور داریم . 
** امیدواریم حکام جدید عربستان تاکنون درس لازم را گرفته باشند 
رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت: البته ما با همه کشورهای همسایه می خواهیم روابط صمیمانه داشته باشیم و مشکل عربستان از خود آنها نشات گرفته است و رفتار عربستان در مسئله منا و عکس العملش در چارچوب های مسایل اخلاقی و حتی عرف دیپلماسی نمی گنجید.
روحانی گفت: عربستان از ملتهایی که مردمانشان در منا کشته شدند عذرخواهی نکرد و رفتاری که با مردم منطقه دارد رفتار خوبی نیست. مردم یمن را ماهها است تحت بمباران شدید قرار داده و این عمل از دیدگاه هر منصفی محکوم است.
وی افزود: کشتار مردم مسلمان در یک کشور همسایه و فقیر معنا ومفهومش چیست؟ جز ویرانی و بی خانمانی ونابود کردن یک کشور این اقدامات برای چه هدف وبه چه دلیل دنبال می شود .
رییس جمهوری افزود: اگر کسی درداخل عربستان بر مبنای خود برای عدالت اجتماعی سخنی گفته و نقدی را از دولت عربستان کرده است در برابر این اتفاق حتی نقد تند و حتی برفرض اتهام داشته است، پاسخ آن اعدام نیست. 
روحانی تصریح کرد:کشتن یک عالم مبلغ دینی و مورد احترام بخش قال توجهی از جامعه عربستان چیزی نیست که قابل قبول باشد، بنابراین عربستان خود مسیر اشتباهی را اغاز کرده است و امیدواریم این مسیر اشتباه را به مسیر درستی بازگرداند که این اقدام به نفع جامعه باشد. 
وی افزود: امروز که روز اجرای برجام بود یکی از مقامات سعودی اظهار تاسف کرد از اینکه مشکلات اقتصادی ایران حل و فصل شده است؛ یک همسایه هیچ وقت این کار را نمی کند. یک مسلمان از راحتی مسلمان دیگر ناراحت نمی شود. مسلمانان با هم برادر هستند؛ آن هم کشوری اسلامی که خود را حرم دار حریم امن الهی می داند.
روحانی افزود: ما آنچه می خواهیم، حل و فصل مسایل منطقه از طریق منطق است اما در عین حال، رفتار غیردیپلماتیک و ناصحیح را ، مردم و دولت ما نخواهند پذیرفت و اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی برخوردها خواهد داد ولی امیدواریم تاکنون درس لازم را حکام جدید عربستان گرفته باشند و مسیر و راه را در مسیر قراردهند که به نفع مردم منطقه وخودشان خواهد بود .
افزایش فروش نفت بعد از لغو تحریم ها
خبرنگاری پرسید: ممکن است در فضای پسابرجام توقعاتی بوجود آید که مشکلات معیشتی مردم در کوتاه مدت حل خواهد شد، چه صحبتی با مردم دارید؟ 
رئیس جمهوری گفت: برداشتن موانع و تحریم به معنای حل همه مسائل نیست؛ مثل اینکه یک غاصبی آمده و باغ شما را تصرف کرده و نمی گذاشته شما فعالیت کنید. حال شما این غاصب را بیرون کرده اید و امروز باغ در اختیار شماست؛ یک کسی بگوید پس میوه کجاست و دنبال جعبه بگردد؛ خب پیداست باغ که در اختیار ما شد باید زمین را آماده و مراقبت کنیم تا به میوه برسد ؛ بنابراین برخی کارها بلافاصله نیست اما برخی موارد دیگر نیز بلافاصله آثار را می بینیم.
روحانی در زمینه مواردی که بلافاصله آثارش دیده می شود، گفت: مثلا درزمینه فروش نفت ما از امروز کار را شروع کرده و به فروش بیشتر اقدام کرده ایم که این مهم است؛ در فعالیت های بانکی ما مخارجی را به طور ناروا متحمل می شدیم که از امروز می بینیم که از طریق بانکها هزار ال سی بازشده است.
وی اضافه کرد: بنابراین یک آثاری بلافاصله است اما در عین حال بسیاری از موارد هم است که باید انجام بگیرد.

** به هر کشور و ملتی که در مبارزه با تروریست ها رسما از ما کمک بخواهد، کمک می کنیم 
رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار المنار لبنان مبنی براین که رژ‍یم صهیونیستی از جمله طرف هایی بوده است که نسبت به توافق هسته ای ناراحت و ناخرسند بودند با توجه به این مسایل و با توجه به مسایل منطقه دولت شما برای اینگونه مسایل از جمله سوریه و عراق و یمن با وجود برخی کشورهایی که آتش افروزی دارند چگونه موضع گیری خواهد کرد گفت: اگر ما می شنیدیم رژیم صهیوینستی از برداشتن تحریم خوشحال هست که خیلی تعجب می کردیم. طبیعی است که دشمنان ثبات این منطقه و دشمنان امنیت منطقه و دشمنان ایران امروز بسیار ناراحت باشند. 
روحانی ادامه داد: امروز روز خوشحالی برای دوستان ایران است نه برای فتنه افکنان در منطقه و دشمنان ثبات منطقه . بنابراین، اینکه اشاره کردید برخی کشورها اظهار ناراحتی کردند، من هم به آن اشاره کردم. توقع ما این نیست که یک کشور اسلامی از برداشته شدن تحریم در ایران اظهار تاسف و ناراحتی کند.
وی گفت: اما مشکلات منطقه، مشکلات بسیار زیادی است. ایران از ابتدا دنبال این بوده است که مشکلات را در عراق، یمن و سوریه حل کند و از ابتدا دنبال حمایت از دولت عراق و سوریه در برابر تروریست ها بوده است.
رییس جمهوری یادآور شد: همانطوری که بارها اعلام کردیم هر کشور و ملتی که بخواهد با تروریست ها مبارزه کند و از ما رسما کمک بخواهد ما به آن دولت و ملت کمک خواهیم کرد و مطمئن هستم در نهایت ملت عراق پیروز خواهد بود و آنهایی که در فکر نابودی یمن هستند ناموفق خواهند بود و شرایط سوریه هم در ماه های آینده بهتر خواهد شد؛ همانطور که در ماه های اخیر شرایط بهتری را داشته اند.
**توسعه روابط با اروپا و منطقه در پسا برجام
روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره اینکه با توجه به فضای جدید ایجاد شده و رفع تحریم ها با توجه به سفر شما به کشور ایتالیا چه توقعی از کشور ایتالیا دارید و چه جایگاهی در صحنه روابط اقتصادی قائل هستید؟ گفت: اصولا در فضای پسابرجام روابط با اروپا توسعه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: همانطور که با سایر کشورهای دوست درمنطقه این چنین خواهد بود و همچنین کشورهایی که از گذشته روابط خوبی داشتیم و البته سابقه روابط اقتصادی با کشور ایتالیا یک سابقه خوبی است و رابطه سنتی داشتیم و هیچ وقت رابطه بین ما ایتالیا بد نبوده است.
رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت:در پساتحریم این شرایط و فضا آماده شده و هفته آینده طی سفر دو روزه که به ایتالیا خواهیم داشت در زمینه های مختلف از جمله صنایع زیرساخت و انرژی مذاکره خواهیم داشت و اسنادی در زمینه همکاری دو جانبه به امضا خواهد رسید و البته سفری به واتیکان هم خواهم داشت .
روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبر مبنی براینکه گفته شده اثرات برجام در اقتصاد و معیشت کشور در کوتاه مدت اثر نخواهد داشت و اثر برجام بر بازارهای مالی و بورس چه تاثیر خواهد داشت؟ گفت: مسلما فضای پسابرجام در بازارهای مالی و سرمایه ای آثارش را خواهیم دید. اگر چه در بورس کشور نقش چندانی نداریم و این فضا در اختیار شرکتها و بخشهای مختلف اقتصادی کشوراست.
روحانی خاطر نشان کرد:بورس خودش گوش شنوایی دارد و براساس آن مبنا حرکت می کند و شرایط اقتصادی منطقه و کشور را می بیند و تصمیم می گیرد. اگر چه شرایط بورس بهتر شده و بهتر خواهد شد.
وی افزود: در زمینه صادرات غیر نفتی و بانکی و شرایط سرمایه گذاری بهتر خواهد شد و به دلیل مسایل بانکی و اعتباری که حل وفصل خواهد شد، شاهد این تحرکات خواهیم بود. البته همه مسایل اقتصادی حل وفصل نخواهد شد اما آغازی برای قدم گذاشتن در مسیر رشد و توسعه کشور است.

**روابط با آژانس بین المللی انرژی اتمی بهتر خواهد شد
رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه حضور آقای یوکیا آمانو در تهران برای چیست؟ گفت: ما با آقای آمانو کار داریم. از قبل هم ما کار داشتیم، همانطور که می دانید جمهوری اسلامی ایران عضو ان.پی.تی است .
روحانی افزود: کشور در چارچوب پادمان با آژانس همکاری داشته و مدتی پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کردیم و از امروز به بعد اجرا می کنیم و شرایط هسته ای با قبل و متفاوت است.
وی اضافه کرد: قبلا شرایط به گونه ای بود که سازمان های بین المللی و شورای امنیت فعالیت هسته ای ایران را غیر قانونی می دانستند ولی از امروز همه می گویند این فعالیت ها قانونی و درست است اگر چه از ابتدا نیز فعالیت هایمان درست بوده است و فعالیت هسته ای ایران را دنیا به رسمیت شناخته است.
رییس جمهوری گفت: در گذشته در زمینه فناوری هسته ای به خود متکی بودیم و از این پس زمینه ورود فناوری هسته ای در بخش های مختلف آغاز خواهد شد و فوردو به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل می شود.
روحانی افزود:در زمینه هسته ای وارد بخش تجاری شدیم و برای اولین بار مواد هسته ای را صادر و وارد کردیم که قبل از انقلاب سابقه نداشت، در هر صورت شرایط نو شده است. 
رئیس دولت یازدهم تصریح کرد: در بهار آزادی جای شهدا خالی و جای شهیدان هسته ای خالی باشد که در این روزها برای فعالیت بهتر شرایط هسته ای فراهم شده است .
روحانی اضافه کرد: در ظرف هشت سال زودتر از آنکه با اژانس به توافق برسیم که آنها در این که در این همه فعالیتهای هسته ای در مسیر صلح آمیز است، چه اعلام شده چه نشده که خوب مرحله مهمی است برای کشوری که فعالیت هسته دارد. می خواهیم در سالهای آینده زودتر فراهم شود.
رئیس جمهوری افزود: در برخی زمینه ها از جمله راکتور اراک مدرن سازی می شود و در این زمینه تحرکات فناورانه و تجاری نسبت به گذشته بیشتر خواهیم داشت و روابط با آژانس بهتر خواهد شد . 
رییس جمهوری در پایان گفت: درود و سلام خود را تقدیم به همه شهیدان از جمله شهدای جنگ تحمیلی و شهدای هسته ای می کنم و مجددا به ملت بزرگ ایران تبریک می گویم که این روزها روزهای پیروزی تدبیر بود و این پیروزی می تواند فضای امیدبخش بهتری را برای ملت ما فراهم کند تا در همه زمینه ها ما شاهد شکوفایی بیشتر در کشورمان باشیم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر