افزایش بارش در 5 استان با باروری ابرها
پنجشنبه ۱۰ دى ۱۳۹۴
0 نظر
447 بازدید

در هفته آتی عملیات باروری ابرها به منظورش افزایش میزان بارش در پنج استان کشور به انجام خواهد رسید.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛محمدمهدی جوادیان زاده رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد ابراز کرد: این طرح در استان های کرمانشاه، اصفهان، چهارمحال وبختیاری، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اجرا می شود.
وی ابراز کرد: در صورت فراهم شدن شرایط لازم، ابرها در استان های یزد و فارس نیز بارور خواهد شد.
جوادیان زاده با بیان اینکه طرح باروری ابرها تا 20 اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد گفت: پروازهای بعدی منوط به وارد شدن سیستم های جدید جوی که مناسب باروری باشند خواهد بود.
وی اضافه کرد: آمادگی کامل داریم تا در صورت فراهم شدن شرایط جوی، نسبت به اجرای باروری ابرها در دیگر مناطق نیز اقدام کنیم.
جوادیان زاده با بیان اینکه این طرح از سال 75 در کشور آغاز شده و هدف از آن باران زایی و افزایش بارش است یادآور شد: باروری ابرها تابع شرایط اقلیمی هر منطقه است.
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد تعداد هواپیمای ویژه باروری ابرها را دو فروند اعلام کرد که هر دو مجهز به تجهیزات باروری ابرها بوده و تنها هواپیماهای موجود کشور برای این عملیات هستند.
این مسوول یادآور شد: باروری ابرها بین 10 تا 15 درصد در افزایش بارندگی موثر بوده و این رقم طی 10 سال گذشته نیز به همین میزان بوده است.
وی زمان تاثیر مواد باروری را 20 دقیقه تا 1.5 ساعت پس از زمان تزریق مواد و دامنه آن را حداکثر 200 کیلومتر از محل تزریق مواد باروری اعلام کرد. 
به گفته این مسوول ارتفاع، گستردگی، تراکم، رطوبت، درجه حرارت و میزان آب موجود در ابر و مناسب بودن سمت و سرعت حرکت آن از جمله شرایط لازم برای باروری ابرهاست.
جوادیان زاده با بیان این که باروری ابرها در 42 کشور جهان انجام می شود سابقه این عملیات در برخی کشورهای دنیا را 40 سال و به صورت مستمر اعلام کرد و گفت: نخستین پرواز باروری ابرها حدود 70 سال قبل انجام شد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر