افزایش بهای نفت در بازارهای آسیایی
دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
131 بازدید


بهای نفت خام در بازارهای آسیایی به دنبال افزایش تقاضا در اتحادیه اروپا و ژاپن، افزایش یافت.
به گزارش  شبکه خبری صدای رسانه، در حالی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در معاملات روز جمعه برای تحویل در ماه مارس با 9 درصد افزایش بشکه ای 32.19 دلار و نفت برنت با 10 درصد افزایش بشکه ای 32.18 دلار معامله شد؛ این افزایش در معاملات روز دوشنبه نیز ادامه داشت.
در معاملات امروز، نفت آمریکا با 43 صدم درصد معادل 14 سنت افزایش، بشکه ای 32.33 دلار به فروش رسید و نفت اروپا نیز با 17 سنت معادل 53 صدم درصد افزایش بشکه ای 32.35 دلار معامله شد.
مایکل مک کارتی رئیس ارشد بازارهای استراتژیک در بازار مالی استرالیا در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه در مورد دلیل افزایش قیمت نفت اظهار کرد: فعالیت بخش خصوصی و رونق گرفتن فضای کسب و کار در منطقه یورو که افزایش تقاضای نفت را در پی داشت یکی از دلایل رشد قیمت نفت است.
ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا نیز گزارش بانک مرکزی ژاپن و بهبود فضای کسب و کار در حوزه نیکیNIKKEI این کشور را عاملی مهم در افزایش قیمت نفت عنوان کرد و گفت: امیدها برای افزایش تقاضا در بازار نفت، از سوی اتحادیه اروپا و ژاپن، موجب افزایش قیمت این محصول در چند روز گذشته شده است. 
شاخص نیکی (Nikkei 225 ) مبین تغییرات بهاء سهام شرکت های عمده از صنایع مختلف نظیر اتومبیل سازی،کشتی سازی،صنایع ارتباطی صنایع غذایی، شیلات، نساجی، بانکداری، بیو شیمی است و بر پایه «ین » محاسبه می شود. 
سانجیو گوپتا رئیس شرکت تخصصی خدمات نفت و گاز EY نیز دلیل افزایش قیمت نفت را برف و بوران شدید در دو سوی اقیانوس آرام اعلام کرد و گفت: نیاز به انرژی در روزهای سرد آمریکا و شرق آسیا افزایش یافته و همین افزایش نیاز، افزایش تقاضا و رشد قیمت نفت را در پی داشته است.
با این حال برخی از تحلیلگران اعلام کرده اند که این افزایش مقطعی بوده و دوباره قیمت نفت در سراشیبی سقوط قرار می گیرد.
ایران که روزانه یک میلیون بشکه نفت روانه بازار مصرف می کند به دنبال لغو تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، قرار است در گام اول روزانه 500 هزار بشکه و در گام بعدی تا یک میلیون بشکه به صادرات نفت خود بیفزاید.
در حال حاضر بیش از 2.5 میلیون بشکه نفت مازاد، روزانه به بازار مصرف عرضه می شود و همین امر موجب سقوط بیش از 70 درصدی بهای نفت خام از سال 2014 شده است.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر