افزایش صادرات تخم مرغ ایران به عراق
سه شنبه ۲۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
454 بازدید

مسئول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت، از سهم 65 درصدی بازار تخم مرغ  این کشور از ایران خبر داد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، مهدی نجات نیا ابراز کرد: در ماه های گذشته با تحریم غیر علنی محصولات ترکیه و عربستان در عراق، سهم صادرات ایران به این کشور افزایش یافته است.

وی گفت: بیشتر مردم عراق، مواد غذایی ایران را بیش از دیگر کشورها حلال می دانند و به موجب اشتراک های مذهبی و فرهنگی، بر سلامت مشروع مواد غذایی ایرانی اطمینان بیشتری دارند.

نجات نیا اضافه کرد: قیمت تمام شده تخم مرغ های ایرانی حدود دو تا سه هزار ریال بیشتر از محصولات ترکیه است که یکی از دلایل آن حمل منقطع و تعهد فروش تا لب مرزهای مشترک ایران و عراق گزارش شده است.

وی با بیان اینکه کشورمان سالیانه بیش از 150 هزار تن مازاد تولید دارد، گفت: این رقم در ماه های گرم سال بیشتر می شود.

نجات نیا افزود: پیش از این تخم مرغ های ایران به صورت پیله وری، خرد و پراکنده به کشورهای همسایه صادر می شد؛ در حال حاضر روزانه بیش از 400 تن تخم مرغ با وزن متوسط 60 تا 65 گرم، از مرزهای مختلف ایران به بازار کشور عراق صادر می شود که برابر استانداردهای عراق باید دارای تاریخ انقضای حد اکثر سه ماهه باشد و با کامیون های سردخانه دار حمل شود.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق افزود: بیشترین تخم مرغ در ایران در استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مشهد، قم و اصفهان تولید می شود که از روند صادراتی مناسبی برخوردارند.

نجات نیا گفت: هم اکنون قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ ایران در کارخانه 43 هزار و 500 ریال است که خوشبختانه در سراسر کشور تقریبا قیمت یکسان است؛ این محصولات با احتساب حدود چهار هزار ریال هزینه بسته بندی و حمل تا مرز و دو هزار و 500 ریال هزینه ترخیص گمرک ایران در نقطه صفر مرزهای غربی ایران، هر کیلوگرم 50 هزار ریال برای صادرات به عراق عرضه می شود.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر