افزایش ظرفیت اورانیوم کشور
پنجشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
479 بازدید


رییس سازمان انرژی اتمی از افزایش  220 تنی ظرفیت مواد اولیه هسته ای کشور در پی اجرای برجام خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، علی اکبر صالحی در نشست بررسی نتایج برجام در شورای راهبردی روابط خارجی در تهران اظهار کرد: میزان مواد اولیه سوخت هسته ای ما از قبل از انقلاب تاکنون 550 تن بود اما در قضایای اخیر 220 تن به ظرفیت اورانیوم ما اضافه شد.بنابر این، ما در بعد ظرفیت سازی سرعت گرفته ایم.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما از هیچ حقی در زمینه هسته ای به طور ابدی صرف نظر نکرده ایم، تصریح کرد: ما برخی محدودیت ها را در این زمینه برای مدت محدود پذیرفته ایم.
وی گفت: اینکه پذیرفته ایم برای مدت 15 سال از سوخت مصرف شده ، پلوتونیوم استخراج نکنیم ظاهرا یک محدودیت است اما در واقع، ما اکنون سوختی نداریم که بخواهیم آن را بازفرآوری پلوتونیم کنیم. 
صالحی تصریح کرد: ما در نیروگاه بوشهر سوخت مصرفی را به روس ها پس می دهیم. بنابر این، چیزی به نام سوخت مصرف شده هسته ای نداریم اما اگر این محدودیت را هم نمی پذیرفتیم عملا در این فاصله زمانی نمی توانستیم پلوتونیم استخراج کنیم.
وی با تاکید بر اینکه ایران به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، خاطرنشان ساخت: ما در مذاکرات با گروه 1 + 5 برخی مسوولیت ها را پذیرفتیم چون آنها می گفتند ما نگرانیم ایران به سمت مقاصد غیرصلح آمیز و ساخت سلاح هسته ای برود و مذاکرات ما هم بر این مبنا بود که اعلام کنیم آماده ایم نگرانی شما را در چارچوب مقررات موجود مرتفع سازیم. 
صالحی تصریح کرد: مهمترین اصل و مدرکی که بر عدم انحراف ما بسوی مقاصد غیرصلح آمیز صراحت دارد، فتوای شرعی و حکومتی مقام معظم رهبری است و ما چاره ای جز اطاعت از آن نداریم. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر