افزایش قیمت آجیل همزمان با نزدیک شدن به شب یلدا
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
562 بازدید

افزایش قیمت آجیل همزمان با نزدیک شدن به شب یلدا
افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته بر قیمت خشکبار به ویژه بخشی که از خارج وارد می شود کمی تاثیر گذاشت و قیمت آنها را بالا برد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار ایران  اظهار کرد: در سال جاری وضعیت تولید و تامین آجیل مورد نیاز مردم برای شب یلدا مناسب است. قیمت برخی از اقلام مانند تخمه ژاپنی 20 تا 25 درصد و پسته 7 تا 8 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و در مجموع حدود 7 درصد کاهش قیمت نسبت به سال گذشته داریم.
وی افزود: خشکبار قیمت مصوب ندارد و نرخ گذاری نمی‌شوند وقیمت این محصولات با عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.
رئیس اتحادیه خشکبار ایران ادامه داد: افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته بر قیمت خشکبار به ویژه بخشی که از خارج وارد می‌شود کمی تاثیر گذاشته و قیمت آنها را بالا برده است.
وی خاطر نشان کرد: برخی از اقلام خشکبار مانند بادام، بادام هندی و نوعی از تخمه به دلیل اینکه تولید آنها در کشور کم است یا اصلا تولید نداریم، وارد می شود، اما به دلیل تعرفه بالا و 40 درصدی این محصولات؛ قاچاق خشکبار به کشور زیاد است. 
احمدی تصریح کرد: حدود 80 درصد بادام هندی‌های مصرفی بازار به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود، همچنین بخش زیادی از بادم مصرفی وارداتی بوده و از آمریکا و مکزیک تامین می شود.
 هر کیلوگرم مغز بادام 60 تا 68، پسته 48 تا 60 هزار تومان، تخمه کدو 24 تا 31 هزار تومان، بادام هندی 55 هزار تومان، فندوق با پوست 35 هزار تومان، فندوق بدون پوست 60 هزار تومان، کشمش 15 تا 25 هزار تومان در سطح شهر به فروش می رسد.
بنا بر این گزارش، قیمت آجیل 4 مغز 56 هزار تومان و آجیل مخصوص شب یلدا که ترکیبی از خشکبار مصرفی این ایام بوده 36 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر