البرز پتانسیل بالایی در صنایع هایتک دارد
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
286 بازدید


اسحاق جهانگیری در بازدید از مراکز صنعتی ،علمی ،کشاورزی استان البرز بر تاسیس صنایع هایتک و رده یک فناوری جهان در این استان تاکید کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شامگاه روز گذشته، در پایان سفر یک روزه به استان البرز و بازدید از مراکز صنعتی، علمی، کشاورزی و پروژه‌های مربوط به ترافیک و حمل و نقل استان در جمع خبرنگاران گفت: کارخانه‌هایی که در آینده در استان البرز تاسیس می‌شود باید هایتک و در رده یک فناوری جهان قرار داشته باشد تا علاوه بر جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی به حفظ محیط زیست نیز کمک کند.
وی به همسانی البرز و تهران اشاره کرد و افزود: اگرچه استان البرز از نظر مدیریتی از تهران تفکیک شده است؛ ولی البرز یعنی تهران و در واقع این دو منطقه از هم جدا نیستند و مسائل مشترکی دارند.
جهانگیری افزود : مدیران البرز در هنگام تصمیم گیری باید به تاثیر پذیری پایتخت از تصمیم آنان بیاندیشند و فرض کنند که مدیریت یک جمعیت 15 میلیون نفری را بر عهده دارند.
معاون اول رئیس جمهور از تلاش دولت یازدهم برای تسری توسعه از پایتخت به دیگر نقاط کشور خبر داد و گفت: البرز یکی از این مناطقی است که پتانسیل توسعه ای بسیار زیادی دارد که باید شرایط آن فراهم شود.
وی در توصیه به مسئولان البرز تاکید کرد: پیش از هر چیزی مسئولان البرزی باید بدانند که به دنبال چه نوعی از توسعه هستند؛ که با بازدیدی که از البرز داشتیم دریافتیم که این استان علاوه بر صنعت در حوزه کشاورزی نیز پتانسیل بالایی دارد.
وی ادامه داد: امروز مسئولان البرزی باید به این بیاندیشند که با منابع اندک بتوانند بازدهی بالایی کسب کنند که این از طریق ایجاد کارخانجات رده یک جهان و صنایع هایتک شدنی است.
جهانگیری یادآورشد: نباید وقت مردم در ترافیک مسیر تهران کرج تلف شود به همین دلیل ترتیباتی برای چهار خطه شدن راه آهن تهران-کرج و افزایش اتوبان‌های این مسیر پیش بینی شده است.
این مسئول تصریح کرد: برای توسعه البرز باید به بخش خصوصی انگیزه دهیم و با توجه به توانایی هایی که در استان البرز وجود دارد می توان طوری برنامه ریزی کرد که مردم البرز از توسعه استان منتفع شوند و شغل های مناسبی ایجاد شود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: پتانسیل البرز برای توسعه حتی از تهران نیز بیشتر است و اگر خوب برنامه‌ریزی شود می‌تواند به عنوان اولین استان کشور مطرح شود زیرا صنایع موجود در البرز آن را به عنوان یکی از استان های مهم کشور مطرح کرده است. دولتی هر کمکی لازم باشد در این زمبنه ارائه خواهد کرد.

شایان ذکر است در ابتدای این سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهور به همراه وزیر جهاد کشاورزی، وزیر راه و ترابری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و استاندار البرز فاز اول پالایشگاه غلات کشور را افتتاح کرد که در فاز نخست پالایشگاه غلات کشور قندمایع (فروکتوز) تولید و دراختیار صنایع غذایی کشور قرار می‌گیرد.
همزمان با این افتتاحیه ایستگاه راه آهن زرنام منشعب از شبکه سراسری راه آهن کشور نیز به دست مسئولان افتتاح شد. با گشایش ایستگاه راه آهن زرنام، امکان انتقال آسان مقادیر زیادی از غلات تولیدی کشاورزان از جنوب و غرب کشور به این پالایشگاه غلات فراهم می‌شود.
این مسئولین در ادامه بازدیدهای خود از بخش صنعت استان البرز با حضور در کارخانه تولید تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی دهقان ورز از نزدیک با مشکلات این صنایع آشنا شدند.
پس از آن معاون اول رئیس جمهور با هیات همراه از کاخانه زرماکارون نیز بازدید کوتاهی کرد و سپس با حضور در گاوداری 12 هزار راسی نظرآباد با پتانسیل البرز در حوزه تولید گوشت و لبنیات آشنا شد.
جهانگیری در ادامه با افتتاح تقاطع غیر همسطح شهدای پلیس در جریان مسائل و مشکلات ترافیکی استان البرز و کلانشهر کرج قرار گرفت. این تقاطع با اعتباری معادل 250 میلیارد ریال و در مدت هفت ماه به بهره برداری رسید. شهردار کرج در خصوص دستاوردهای این پل به معاون اول رئیس جمهور گفت: این پل مسافت طی شده را 18 درصد، مصرف سوخت را 33 درصد و گازهای گلخانه ای تولیدی در این مسیر را 51 درصد کاهش می دهد و 30 درصد نیز بر سرعت عبور و مرور در این مسیر می افزاید.
این مسئولین طبق برنامه در نمایشگاه پژوهش و فناوری البرز حضور پیدا کرد و علاوه بر آشنایی با پتانسیل‌های پژوهشی و فناورانه استان در هفته پژوهش از نخستین هیدرودریل با قابلیت انجام حفاری به روش وایرلاین که در صنایع نفتی کاربرد داشته و توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز ساخته شده است رونمایی کرد.
پس از آن این هیات راهی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام شدند و با قابلیت‌های حمل و نقل هوایی البرز آشنا شدند.
در پایان این سفر اسحاق جهانگیری با حضور در جلسه شورای اداری استان با نمایندگان استان البرز در مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان بخش خصوصی و دیگر مسئولین شورای اداری به گفت و گو پرداخت.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر