انتقال پیکر دیپلمات مفقود از مکه به ایران
چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
323 بازدید

فردا پیکر غضنفر رکن آبادی دیپلمات برجسته کشور که در فاجعه منا کشته و مفقود شده بود ، بعد از شناسایی  توسط افراد خانواده ایشان ، به میهن مان منتقل خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ غضنفر اصل رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان در سال 1345 در قم به دنیا آمد. او دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه لبنان است و سال 1389  تا اردیبهشت 1393 به عنوان سفیر ایران در لبنان مشغول به فعالیت بود و نقش تاثیرگذاری در گسترش و تحکیم هر چه بیش‌تر روابط ایران و لبنان داشت.

در پی فاجعه منا و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از زائران خانه خدا از جمله زائران ایرانی، بحث جان باختن غضنفر رکن‌آبادی در رسانه‌ها در جریان این فاجعه منتشر شد ولی مورد تایید قرار نگرفت. شاهدان عینی مطرح می‌کردند که رکن‌آبادی هنگامی که به آمبولانس منتقل شده زنده بود و برای درمان به یکی از بیمارستان‌ها منتقل شده است. در پی بررسی‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان و سازمان حج و زیارت و نبود نام او در فهرست کشته شدگان تا به امروز، از او به عنوان یکی از مفقودان فاجعه منا یاد می‌شد ولی با سفر خانواده وی به عربستان و انتقال DNA و بررسی دیگر شواهد به نظر می‌رسد که فوت وی مسجل شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیکر او فردا به تهران منتقل می‌شود.

در همان روزهای اولیه مفقودی وی، شبکه العربیه در خبری دروغین اعلام کرد سفیر پیشین ایران در لبنان نامش در ورودی‌های کشورش در فهرست کسانی که برای حج آمدند ثبت نام نشده و چنین نامی در فهرست حجاج نیست. در پی این خبر وزارت خارجه با انتشار مدارک گذرنامه او اعلام کرد که رکن‌آبادی با گذرنامه شخصی‌اش به عربستان سفر کرده است و حتی تصاویر وی در هنگام خواندن بیانیه پایانی مراسم برائت از مشرکین به صورت مستقیم از صدا و سیما پخش شده است.

در این بین برخی خبرهای تایید نشده از ربایش رکن‌آبادی مطرح شد چنان که برخی از رسانه‌های منطقه مدعی شدند که او از سوی عربستان به رژیم صهیونیستی و موساد منتقل شده است. برخی از مقامات کشور خودمان نیز تاکید بر این داشتند که اگر عربستان سعودی نتواند فرضیه شهادت سفیر پیشین ایران را ثابت کند، فرضیه ربایش وی به عنوان یک فرضیه امنیتی قابل پیگیری است.

قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان وزیر خارجه در واکنش به اخبار ربایش وی اعلام کرده بود که این مسائل را نمی‌توان به صورت قطعی  رد یا تایید کرد.

پیش‌بینی می‌شود در فاجعه منا که هیچ‌گاه مسوولان سعودی آمار رسمی و دقیقی از کشته‌شدگانش اعلام نکردند، بیش از 7 هزار نفر کشته شده باشند که 464 نفر از آنان ایرانی بودند. هم‌چنین 15 نفر هم‌چنان مفقود هستند که بر اساس DNA شناسایی آن‌ها ادامه دارد.

عربستان سعودی که تاکنون حاضر به پذیرش مسوولیت خود در این فاجعه نشده است آمار جان‌باختگان این فاجعه را کم‌تر از 750  نفر عنوان کرده‌ است؛ این در حالی که حتی رسانه‌های غربی نیز  آمار تعداد جان باختگان فاجعه ی منارا تا رقم 2500 نفر نیز عنوان کرده‌اند و بر مقصر بودن عربستان در وقوع این فاجعه و مدیریت صحیح نکردن این کشور در پیگیری شناسایی کشته‌شدگان و مفقودین این فاجعه تاکید کردند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر