انقراض سریع ترین دونده جهان
یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
328 بازدید

انقراض یوزپلنگ ایرانی سریع‌ترین دونده جهان با کمی جمعیت ، در زیر سایه چنگ اندازی‌های عوامل انسانی مواجه شده و با از بین بردن  زیستگاه‌ها و شکار طعمه‌هایش به مرز نابودی رسیده است.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ انقراض یوزپلنگ آسیایی به دست شکارچیان محیط زیست ، سریع‌ترین دونده جهان این روزها در ایران با کمی جمعیت ارزشمند خود مواجه شده و این امرباعث تاسف است ، که باعث شده یوزپلنگ آسیایی کشورمان هم اینک نام خود را در فهرست گونه‌های در خطر انقراض به ثبت برساند.

*سایه خطر انقراض بر سر یوزپلنگ ایرانی

یوزپلنگ یا یوز در گذشته بیشتر در مناطق آفریقا، شبه قاره هند و گستره وسیعی از آسیای مرکزی یافت می‌شد ولی امروزه جمعیت این گونه با کاهش بسیار زیادی، آن هم در دشت‌های مرکزی ایران مواجه شده به‌طوری‌که نام خود را در فهرست خطر انقراض جدی به ثبت رسانده و هم اینک تعداد آن در ایران به 5 قلاده می‌رسد.

*انسان تنها عامل انقراض یوزپلنگ 

عوامل متعددی که بشر در تمام آن‌ها دخیل بوده، جمعیت این گونه ارزشمند را در معرض تهدید انقراض قرار داده که از جمله این موارد می‌توان به نابودی زیستگاه‌ها در اثر افزایش فعالیت‌های انسانی و نیاز به زمین بیشتر برای کشاورزی، معدن کاوی، جاده‌کشی و چرای بی‌رویه دام‌ها که موجب تحریک و حمله یوزها به دامداران و گله‌هایش می‌شود، اشاره کرد.

*وجود قطعی بیش از 50 قلاده یوز پلنگ در کشور

از 62 سال قبل کشورهای بسیار مدعی یوزپلنگ در دیار خود بوده‌اند ولی جز ایران هیچ کشوری تاکنون شواهدی مبنی بر حضور این گونه ارزشمند ارائه نداده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر