اولین هواپیما بوئینگ برجامی به تهران می آید!
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶
0 نظر
49 بازدید

نخستین هواپیما از 80 فروند هواپیمایی که شرکت "ایران ایر" با بوئینگ قرارداد آنها را امضا کرده بود تا یک ماه آینده به ایران می‌آید

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛  ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا قراردادی برای خرید 80 فروند هواپیما امضا کرده بود که نخستین هواپیما از 80 فروند هواپیمایی که شرکت "ایران ایر" با بوئینگ قرارداد آنها را امضا کرده بود تا یک ماه آینده به ایران می‌آید؛ این خبر را اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام و گفته است این هواپیما از نوع بویینگ 777 خواهد بود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش هواپیما توسط شرکت بوئینگ به ایران را تائید کرد و بر این اساس نخستین فروند هواپیمای بوئینگ 777 از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران ایر تا یک ماه آینده وارد ناوگان هواپیمایی شرکت هما خواهد شد.

در برخی از خبرگزاری های ذکر شده بود که این هواپیما مرجوعی ایرلاین ترکیش است که در این رابطه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بازرگانی بین المللی عنوان کرد: نباید از لفظ مرجوعی برای خرید و فروش هواپیماهای نو استفاده کرد. درواقع در عبارت «مرجوعی» نوعی بدفهمی برای مخاطب وجود دارد و رسانه ها به اشتباه این واژه را به کار می برند که سبب می شود مخاطب فکر کند «پس مانده» کشورهای دیگر به ایران فروخته شده است. حال آنکه چنین نیست.

جزئیات قرارداد

قرارداد ایران ایر و بوئینگ شامل خرید 80 فروند هواپیما به قیمت 16.6 میلیارد دلار است. این قرارداد شامل 50 فروند 737 و 30 فروند 777 است.

چگونگی خرید

 قائم مقام وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سیستم خرید و فروش هواپیما در دنیا، شبیه روشی است که در ایران خودرو به مشتریان فروخته می شود؛ خودروساز پس از کسب آپشن های مورد نظر خریدار، به او وعده تحویل خودرو در چند ماه آینده را می دهد اما بسیار اتفاق می افتد که خریدار پیش از سررسید، تقاضای استمهال زمان تحویل خودرو به دلیل نداشتن منابع مالی یا هر دلیل دیگری را دارد. در خصوص هواپیمای بوئینگ 777 نیز همین اتفاق افتاده و ترکیش ایرلاین که در نوبت تحویل آن تا یک ماه آینده بوده، به دلایلی از تحویل گرفتن آن انصراف داده است.

فخریه کاشان ادامه داد: پس از انصراف ترکیه از خرید این هواپیما، بوئینگ به ما پیشنهاد داد که با توجه به اینکه وعده تحویل نخستین بوئینگ ایران ایر، در 2018 است، چنین هواپیمایی با این مشخصات وجود دارد که می توانیم آن را به ایران ایر تحویل دهیم. در حال حاضر نیز کارشناسان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در حال بررسی چندصد صفحه مشخصات این هواپیما هستند که در صورتی که با آب و هوا و میزان نیاز حمل و نقل هوایی ایران سازگار باشد، آن را تحویل می‌گیریم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر