اگر بهداشت دندان برایتان مهم است بخوانید
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
0 نظر
77 بازدید

بهداشت دهان و دندان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است زیرا اگر قبلا پلاک دندان داشته اید اجازه ندهید که دندان درد، التهاب لثه و حساسیت افزایش یافتۀ حاصل از این عفونت های باکتریایی شما را بیشتر به دردسر بیاندازد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛  مسواک زدن هر روزۀ دندان ها، نخ دندان کشیدن مناسب، و چک آپ های مرتب دندانی، برای حفظ بهداشت مناسب دندان حائز اهمیت هستند. مسواک زدن نامناسب می تواند به تشکیل پلاک روی دندان منجر شود که درصورتی که نادیده گرفته شود، به جرم تبدیل  و نهایتاً به چندین بیماری لثه و دندان منجر می شود. یک غفلت ساده می تواند با گذشت چند ماه باعث تشکیل جرم روی دندانتان شود. از اینرو مهم است که بدانید چگونه رسوب را از دندانتان بزدایید که از علائم آن و همچنین دیگر بیماری های دهانی پیشگیری کنید.

اگر میخواهید در مورد درمان ها و توصیه های پیشگیری بدانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درمان های خانگی و توصیه هایی برای جرم گیری دندان در خانه

1دندانتان را به طور مناسب مسواک بزنید

مسواک زدن مناسب دندان ها بعد از هر وعدۀ غذایی از تشکیل جرم روی دندان پیشگیری می کند. برای این کار از یک مسواک با دندانه های نرم استفاده کنید، و تمام زوایای سطوح دندانتان را مسواک کنید تا دندان ها کاملا تمیز شوند. به یاد داشته باشید که باید مسواک را در زاویۀ 45 درجه نسبت به خط لثه نگه دارید.

2از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

خمیر دندان های حاوی فلوراید به افزایش چگالی فلوراید در دندان کمک می کنند، که این امر آنها را مقاوم کرده و از ایجاد حفره های دندانی پیشگیری می کند. فلوراید مینای دندان را هم قوی تر می کند، و احتمال کمتری وجود دارد که دندان شما در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی آسیب ببینند. استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید به بازسازی مواد معدنی تخلیه شدۀ دندانتان در نواحی که تحت تأثیر پوسیدگی قرار گرفته اند، کمک می کند و آنها را در برابر باکتری های عامل ایجاد جرم محافظت می کند.

3از خمیر دندان های کنترل کنندۀ جرم استفاده کنید

استفاده از یک خمیر دندان کنترل کنندۀ جرم به شدت برای زدودن پلاک و جرم از دندان مفید است. تعدادی مواد شیمیایی، مانند پیرو فسفات، سیترات روی و فلوراید هستند که در چنین خمیر دندان هایی وجود دارند. این مواد از تشکیل جرم روی دندان پیشگیری می کنند. بعضی از خمیر دندان های کنترل کنندۀ جرم نیز حاوی آنتی بیوتیکی به نام تریکلوزان هستند که مسئول کشتن برخی از باکتری های دهانی است.

4دهانتان را با ترکیب جوش شیرین بشویید

در این خصوص مواد مورد نیازتان عبارتند از:

    یک قاشق غذاخوری جوش شیرین

    مقدار خیلی کمی نمک

    مسواک

کاری که باید انجام دهید:

    جوش شیرین و نمک را ترکیب کنید و روی مسواک خیس بگذارید.

    به آرامی دندان ایتان را با آن بسایید.

    دهانتان را با آب آشامیدنی شستشو دهید.

چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید؟

برای اثر بخشی سریع یک روز در میان از این ترکیب استفاده کنید. زمانی که پلاک ها برطرف شدند می توانید هر 7-10 روز یک بار از این درمان استفاده کنید.

چرا این ترکیب اثر می کند؟

جوش شیرین دندان ها و لثه ها را تسکین می دهد و اثر ضد باکتریایی را روی پلاک و جرم اعمال می کند. این کار به از بین رفتن جرم و سفید شدن دندان کمک می کند. از آنجایی که جوش شیرین ضد اسید معده است، تعادل pH در حفرۀ دهانی را حفظ می کند. نمک نیز خاصیت ضد میکروبی دارد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر