ایران در اسپانیا پالایشگاه می سازد
یکشنبه ۲۰ دى ۱۳۹۴
0 نظر
489 بازدید


معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی از مذاکره ایران با شرکت های اسپانیایی برای ساخت یک پالایشگاه 200 هزار بشکه ای در این کشور خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه،عباس کاظمی درباره طرح ایران برای مشارکت در پروژه های پالایشی خارج از کشور، ادامه داد: پیشنهادی از طرف شرکت های اسپانیایی برای ساخت پالایشگاه در این کشور با هدف استفاده از نفت خام صادراتی ایران ارائه شده است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: ظرفیت این پالایشگاه 200 هزار بشکه است که به طور کامل از نفت خام ایران استفاده خواهد کرد.
وی درباره چگونگی مشارکت ایران در این طرح، گفت: سرمایه گذاری در این پالایشگاه به طور مساوی بوده و 50 درصد هزینه توسط ایران و 50 درصد نیز توسط شرکت های اسپانیایی تامین می شود.
وی تاکید کرد: هدف ایران از مشارکت در ساخت پالایشگاه در اسپانیا و سایر کشورها، ایجاد امنیت پایدار در فروش و صادرات نفت خام است.
پیش از این نیز مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی به ایرنا گفته بود: برای افزایش صادرات نفت باید در خارج از کشور تقاضا ایجاد کنیم تا از طریق آن، فروش بلندمدت نفت کشورمان تضمین شود.
وی، رایج ترین و مطمئن ترین روش ها برای افزایش صادرات را سرمایه گذاری در پالایشگاه های خارج از کشور بیان کرده و افزوده بود: بر این اساس وزارت نفت نیز بدنبال آن است در پالایشگاه های خارج از کشور که نفت خام آن از ایران تامین شود، سرمایه گذاری کند.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی درخصوص این ادعا که خرید پالایشگاه در خارج از کشور صرفه اقتصادی ندارد، گفت: خرید پالایشگاه در خارج از کشور بدلیل امنیتی که برای فروش نفت خام ما ایجاد می کند، اقدام درستی به شمار می رود.
کاظمی خاطرنشان کرد: همچنین سود پالایشگاه های جدید نیز بالاست به طوری که هشت تا 9 دلار در هر بشکه سودآوری دارند.
وی ادامه داد: براین اساس، ایران مذاکراتی را با برخی کشورها در اروپا، آسیا و آمریکای مرکزی برای خرید پالایشگاه انجام داده است.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر