ایران کوچک و تحمل مشکلات 4 ندامتگاه
شنبه ۲۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
481 بازدید


استقرار 4 ندامتگاه در استان البرز موجب تحمل مشکلات مضاعف و تشدید آسیب های اجتماعی برای این استان تازه تاسیس شده است.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه به نقل از ایرنا؛گرچه تلاش های بسیاری از سوی مسئولان اجرایی و قضائی استان برای کاهش سنگینی این بار صورت گرفته، اما هنوز جمعیت بالای زندانیان در این 4 ندامتگاه، دغدغه و نگرانی هایی را برای البرزنشینان به همراه دارد.
سید حمید طهائی استاندار البرز مهاجرپذیری را از مشکلات استان نوپای البرز خوانده و تاکید می کند که اکنون 28 محله در قالب سکونت گاه های غیر رسمی در استان البرز شناخته شده که با هماهنگی وزارت کشور برنامه هایی در این زمینه در دست اقدام قرار گرفته است.
استاندار البرز درباره علل افزایش مهاجرت به استان و تشدید آسیب های اجتماعی در استان می گوید: وجود چهار زندان که دو زندان ملی است، از عوامل بروز سکونتگاه های غیررسمی در البرز است. 
وی تاکید می کند: گزارش های لازم دراین زمینه منعکس شده و امیدواریم با همکاری بیش از پیش قوه قضاییه به نتایج قابل قبول تری در رفع این مشکل اجتماعی برسیم.
با همت دولت تدبیر و امید و با پیگیری های استاندار البرز در هشت ماه 12 هزار زندانی از استان البرز خارج شدند اما هنوز هم تعداد زیادی زندانی از استان های مختلف کشور در ندامتگاه های استان البرز حضور دارند.
رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به وجود چهار زندان بزرگ در استان با جمعیتی بالغ بر 24 هزار زندانی این موضوع را یکی از نگرانی های موجود در استان می داند.
وی تاکید دارد: استقرار این 4 زندان باری سنگین همراه با معضلات و نگرانی های عمیق بر دوش استان است. 
احمد فاضلیان در عین حال تاکید می کند که تلاش شده تا در بخش زندان های مربوط به استان البرز بار این مشکلات تا حد امکان کاهش داده شود.
وی تصریح می کند: با بخشنامه مفصلی که ارائه شد، تقریباً همه راهکارهای ممکن قانونی را در 34 بند لحاظ کردیم تا آنجا که ممکن است به کاهش جمعیت زندان ها استان کمک شود، چراکه جمعیت زندان ها بسیار نگران کننده است.
استقرار 2 ندامتگاه بزرگ کشوری علاوه بر 2 ندامتگاه استانی، بسیاری از مسائل اجتماعی البرز به ویژه مهاجرت به این استان را تشدید کرده و عاملی برای بروز آسیب های اجتماعی شده است.
رئیس کل دادگستری استان البرز اوائل شهریور ماه سال جاری دستور ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری استان البرز را به منظور جبران بخشی از این مشکل صادر کرد.
جبار باقری مدیرکل زندان های استان البرز در تشریح اقدامات انجام شده پس از صدور این دستور به منظور کاهش جمعیت کیفری استان، می گوید: اکنون ارتباط و تعامل دادسراها و شعبات با زندان های استان البرز برای کاهش جمعیت کیفری و به روز رسانی آمار مدجویان افزایش قابل توجهی داشته است.
وی می افزاید: اکنون به طور میانگین هر دو روز سه قاضی در ندامتگاه ها حاضر می شوند؛ قضات مرتب و در بازه های زمانی کوتاه مدت در ندامتگاه ها حاضر شده و ضمن بازرسی به بررسی پرونده های مددجویان می پردازند.
اقدامات صورت گرفته می تواند مشکلات موجود در زمینه 2 ندامتگاه استان البرز را تا حدی برطرف کند، اما مشکلات ناشی از استقرار 2 زندان کشوری در استان البرز نیاز به مساعدت مسئولان دارد.
امروز کرج علاوه بر بارترافیکی تهران بار زندانیان سایر استان های کشور را به واسطه این 2 زندان بر دوش می کشد و آسیب شناسی های اجتماعی نشان می دهد بخش اعظمی از مشکلات دراین زمینه برگرفته از وجود زندانیان غیربومی در استان است.
حمید رضا عسگری مورودی مدیرکل اموراجتماعی استانداری البرز نیز بزرگترین مشکل حوزه اجتماعی را در استان البرز وجود زندان ها در مرکز استان البرز (کرج ) دانسته و می گوید: از 22 هزار زندانی زندان های کرج تنها شش هزار زندانی بومی و مربوط به استان البرز هستند و مابقی مربوط به سایر استان ها بوده که خانواده آنان سرمنشاء بسیاری از معضلات اجتماعی شده اند.
عسگری تاکید می کند: امروز شاهد آن هستیم که یک فرد ازسایر استان ها به زندان های کرج انتقال می یابد و به دنبال او خانواده اش حداقل با دو فرزند به این کلانشهر می آیند که علاوه بر مهاجرپذیری به دلیل سکونت در مکان های غیررسمی بسیاری از معضلات اجتماعی را برای کرج به همراه می آورند.
وی یاد آورد: روزانه 50 دستگاه مینی بوس جابجایی زندانیان را در داخل استان به انتقال به محاکم قضایی برعهده دارندکه این امر خود تهدید اجتماعی برای استان نوپای البرز به شمارمی رود.
عسگری حضور زندانیان چند برابر ظرفیت های موجود زندان را از دیگر آسیب های اجتماعی دراین بخش دانست که معضلاتی را در داخل زندان ها به وجود آورده است.
مدیرکل بهزیستی استان البرز نیز تعداد زنان سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد حمایتی را به واسطه زندانی بودن همسر آنان 47 مورد عنوان کرد.
داریوش بیات نژاد افزود: با احتساب فرزندان این زنان شمار اعضای خانواده به 71 نفر می رسد که امروز به واسطه ملاقات های صورت گرفته در زندان ها، چالش هایی چون شکل گیری ارتباطات حاشیه ای ناسالم و انتقال انواع بیماری را شاهد هستیم.
وی ادامه داد: در مجموع به واسطه رابطه های شکل گرفته اغلب به سمت مشاغل نامتعارف روی می آروند که اقامت در کلانشهر کرج جاذبه هایی را برای آنان فراهم کرده که اقامت طولانی مدت را در آن انتخاب می کنند.
بیات نژاد خاطرنشان کرد: این زنان با از دست دادن منبع حمایتی خود که در زندان به سرمی برد، با اعضای خانواده دچار درگیری شده و سطح کارآمدی کمتری دارند درنتیجه فرزندان آنان اغلب به شغل هایی چون تکدی گری روی می آورند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر