این باتری انرژی خود را ازباکتری ها تامین می کند
یکشنبه ۰۵ دى ۱۳۹۵
0 نظر
362 بازدید

محققان در این روش از تکه ای از کاغذ کروماتوگرافی و نواری از نیترات نقره که در زیر لایه ای از موم قرار دارد استفاده کردند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ محققین دانشگاه Binghamton نیویورک موفق شدند روی برگه ای ازکاغذ، باتری بسازند که نیروی خود را از باکتری ها به دست می آورد. هدف از این پروژه ساخت باتری برای میکروالکترونیک های یک بار مصرف است که می توانند با استفاده از مایعی غنی از باکتری چندین هفته کار کنند.

این گروه محققین در گزارش خود نوشته اند:

این روش ساخت، زمان و هزینه مورد نیاز برای تولید را کاهش می دهد و این طراحی می تواند استفاده از بیوباتری ها به عنوان منبع انرژی درمناطق دورافتاده، خطرناک و برخوردارازمنابع محدود را متحول سازد.

محققان در این روش از تکه ای از کاغذ کروماتوگرافی و نواری از نیترات نقره که در زیر لایه ای از موم قرار دارد استفاده کردند. آند یا الکترود مثبت این باتری از "پلیمر رسانایی که در نیمه دیگر کاغذ قرار دارد" تشکیل می شود و در مخزن باتری هم مایعی سرشار از باکتری ریخته می شود. واکنش های سلولی حاصل انرژی لازم برای باتری را تامین می کنند.

قطعا این باتری ها برای تامین انرژی یک خودرو کارآیی ندارند، اما می توان از آنها برای تامین شارژهای کمتر استفاده کرد. در صورتی که از شش نمونه از این باتری در سه سری موازی استفاده شود می توان 31.51 میکرووات در 125.53 میکروآمپر انرژی تولید کرد و اگر ترکیب 6 در 6 استفاده شود امکان تولید 44.85 میکرووات در 105.89 میکروآمپر فراهم می شود. محققین معتقدند که این باتری ها می توانند در سنسورهای قند خون، شناسایی پاتوژن ها یا حفظ شارژ الکترونیک های کوچک برای چندین روز مورد استفاده قرار گیرند.

لازم به ذکر است که این نخستین باری نیست که این تیم با استفاده از باکتری ها به ساخت باتری اقدام کرده است. این گروه "نخستین نمونه اولیه از باتری کاغذی خود را در سال 2015 معرفی کرد که باتری تاشویی بود که شباهت عجیبی به یک جعبه کبریت داشت" . اوایل سال جاری هم این تیم از طرحی رونمایی کرد که "از ستاره هایی که نینجاها به سمت دشمنان خود پرتاب می کنند الهام گرفته بود".

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر