بازدید رئیس جمهور فرانسه از مسجد جامع پاریس
دوشنبه ۲۱ دى ۱۳۹۴
0 نظر
136 بازدید


رئیس جمهوری فرانسه در سالگرد حملات تروریستی شارلی ابدو در پاریس، به صورت سرزده از مسجد جامع پاریس بازدید کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، اولاند در جریان مراسم های مردمی در یادبود قربانیان حملات تروریستی پاریس در ژانویه و نوامبر 2015 (دی 93و آبان 94) به مسجد جامع پاریس رفت.
این دیدار در حالی صورت گرفت که مسئولان مساجد فرانسه برای دو روز درهای مساجد را برای صرف «چای برادری» به روی هم میهمان غیرمسلمان خود گشوده اند.
انور کبیبش رئیس شورای مسلمانان فرانسه هدف از ابتکار درهای باز مساجد را گرامیداشت نخستین سالگرد راهپیمایی پاریس در 11 ژانویه (21 دی) عنوان کرده بود.
سال گذشته میلادی، میلیون ها فرانسوی چند روز پس از حمله به دفتر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» و حمله به یک مرکز خرید ویژه یهودیان در پاریس که به ترتیب در روزهای 7 و 9 ژانویه گذشته (17 و 19 دی ماه) رخ داد در خیابان های پاریس راهپیمایی کردند.
مردم فرانسه در این راهپیمایی با به نمایش گذاشتن اتحاد فرانسه در برابر تروریسم، نسبت دادن اقدامات تروریستی را به مسلمانان محکوم کردند.
فراخوان شورای مسلمانان فرانسه برای گشودن در مساجد، یک ماه و نیم پس از حمله تروریستی 13 نوامبر (22 آبان) و چند روز پس از هتک حرمت و غارت نمازخانه ای در جزیره «کُرس»، منتشر شد.
شورای مسلمانان فرانسه در نظر دارد با این اقدام، چهره واقعی اسلام را مبتنی بر صلح و مسامحه، به نمایش بگذارد.
رئیس این شورا همچنین اعلام کرد: مردم فرانسه با ورود به مساجد می توانند در کنار پذیرایی چای و شیرینی هر سوالی حتی مسائلی که تابو محسوب می شود را در مورد مذهب ما و شیوه نمارخواندن بپرسند. 
کبیبش هدف این برنامه را مهیا کردن زمینه گفت و گو برای شناخت بهتر یکدیگر و شکستن دیوار بی اعتمادی عنوان کرد.
جمعیت مقابله با اسلام هراسی در فرانسه پیشتر اعلام کرده بود که پس حملات تروریستی علیه دفتر مجله شارلی ابدو و یک مرکز خرید ویژه یهودیان در پاریس، اقدامات مجرمانه علیه مسلمانان به شکل قابل توجهی افزایش یافت.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر