برخورد پلیس فتا با کانال داعشی ها
یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
684 بازدید

رئیس پلیس فتا به تازگی از شناسایی حدود 300 کانال مرتبط با داعش در تلگرام خبر داده و اعلام کرده است که 285 سایت و پروفایل حامی داعش و گروه‌های تروریستی را شناسایی ،که از این تعداد 108 سایت در خارج از کشور بوده و از طریق اینترپل با آن برخورد شده است.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا به تازگی توضیحاتی درباره فعالیت شبکه‌های اجتماعی ارائه کرده و در این میان بر بهره‌گیری گروه های تروریستی از جمله داعش از فضای شبکه‌های موبایلی تاکید کرده و هشدار داده است.

سردار سید کمال هادیانفر با اشاره به فعالیت بیش از 285 سایت و پروفایل حامی داعش گفت: علاوه بر 175 صفحه منتسب به داعش که از سوی تلگرام حذف شد، پلیس فتا نیز تعدادی از سایت‌ها و پروفایل‌های منتسب به گروه‌های تروریستی و داعش را در کشور شناسایی کرده است.

رئیس پلیس فتا کشور اضافه کرد: 53 تن نیز از حامیان تفکر داعش که در داخل کشور اقدام به حمایت از این گروه در فضای مجازی کرده بودند، در داخل کشور دستگیر شدند که این افراد به محاکم قضایی معرفی شده و برخی از آنان از روی غفلت یا ناآگاهی اقدام به این کار کرده بودند، با تعهد آزاد شده اما کسانی که در جرم خود اقرار داشتند، دستگیر شدند.

وی با اشاره به فضای فیس بوک و اینستاگرام خاطرنشان کرد: پلیس در این فضاها اشراف داشته و امکان حذف بیش از 70 درصد صفحات حاد و محتویات غیراخلاقی از سوی ما فراهم شده است.

رییس پلیس فتای ناجا در توضیح بیشتر این اقدام گفت: صفحاتی مانند هرزه‌نگاری، گروه‌های تروریستی، جعل اسناد، صفحات جعلی منتسب به افراد مشهور، صفحاتی مربوط به نیروهای مسلح ایران، ناجا و... از جمله مواردی است که با درخواست پلیس فتا از فضای فیس بوک و اینستاگرام پاک شده است که در این زمینه با 70 درصد درخواست‌های ما موافقت شده است.

هادیان‌فر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما درخواست خود را مستقیما به فیس بوک و ایسنتاگرام اعلام می‌کنید؟ گفت: سازمان اینترپل برای پرووایدرهای بزرگ مانند فیس بوک، مایکروسافت، ایسنتاگرام، توییتر و... درهمان محل امکانی را ایجاد کرده و آنها مستقر شده و به درخواست‌ها رسیدگی می‌کنند. ما درخواستمان را به اینترپل اعلام کرده و در آنجا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

اگرچه در صحبت هایی که هادیان فر در دومین نشست خبری خود مطرح کرده آمار و ارقام مختلفی ارائه شده و به جزئیات فعالیت گروه‌های تروریستی در شبکه‌های اجتماعی اشاره شده است اما این اولین بار نیست که چنین موضوعی طرح می شود و پیش از این نیز شهریور ماه سال قبل دبیر شورای عالی اطلاع رسانی در این باره توضیحاتی ارائه کرده و گفت: ترویج فساد و اعمال خلاف امنیت ملی از جمله مواردی است که با گسترش دسترسی به اینترنت پهن باند مورد نگرانی جدی قرار دارند.

حجت‌الاسلام شهریاری پالایش محتوای فاسد را از دیگر مسائلی دانسته که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و اظهار کرد: یکی از اشکالات ما این است که فیلترینگ کارآمد و احراز هویت در شبکه اینترنت نداشتیم که اکنون برای توسعه تکنولوژی لازم است به ابزاری برای پالایش محتوای فاسد دسترسی داشته باشیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی که به طور همزمان در قوه قضاییه نیز به عنوان معاون آمار و ارتباطات فعالیت می‌کند در ادامه صحبت‌های خود گفت: ما در قوه قضاییه حدود 38 مورد را به عنوان تعریف جدی فساد تدوین کرده‌ایم که قاعدتا هیچ فردی دوست ندارد فرزندش با این موارد آشنا شود اما مساله این است که باید حواس ما جمع باشد زیرا اگر به این مسائل توجه نکنیم قطعا در آینده با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد.

شهریاری در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که اعمال خلاف امنیت ملی و نامنطبق با حفاظت از نظام اسلامی موارد دیگری هستند که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرند، توضیح داد: این صحبت خیلی مهم است چرا که اگر از این بخش غفلت شود، چیزی شبیه داعش در همین خیابان‌ها گریبان ما را خواهد گرفت.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر