بررسی اعتیاد بعد از لغو تحریم
یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
545 بازدید


با توجه به رشد اقتصادی بعد از تحریم و تغییر الگوی مصرف میان معتادان و درمان بهترمعتادان پیش بینی می شود مبارزه با اعتیاد با روند خوبی مواجه شود.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این خصوص افزود: دوران پساتحریم و لغو تحریم ها موجب تغییر الگوی مصرف موادمخدر در کشور می شود و با توجه به اینکه قیمت دلار در کشور افزایش یافت و تحریم های اقتصادی نیز برای کشورمان اعمال شد، الگوی مصرف موادمخدر در کشورمان تغییر کرد و همین موضوع باعث استفاده نوع تزریق موادمخدر توسط معتادان شد. 
وی تاکید کرد: به طور یقین با کاهش قیمت دلار و بهتر شدن وضعیت اقتصادی کشور، معتادان کمتر به سمت مصرف موادمخدر می روند. 
صفاتیان افزود: اتفاقی که پس از تحریم در کشور ما افتاد نشان داد که تحریم در حوزه اعتیاد و موادمخدر تاثیر جدی داشت و منجر به افزایش تعداد معتادان خیابانی به دلیل بیکاری آنان در شرایط اقتصادی نامناسب شد که امیدواریم در پساتحریم و پسابرجام بسیاری از این مشکلات کاهش یابد. 
وی اظهار داشت: در پساتحریم یکی از موضوعات مهم در حوزه مقابله و کاهش تقاضا است چرا که به دلیل تحریم بسیاری از ادوات الکترونیکی و کمک های فنی و مالی به کشورمان داده نمی شد، که به طور قطع در پساتحریم بسیاری از تجهیزات موردنیاز از سوی کشورهای دیگر به ایران فروخته می شود و از سوی سازمان ملل متحد نیز کمک های مالی و فنی به ایران شود. 
وی خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه آزمایشگاهی به دلیل تحریم بسیاری از وسائل آزمایشگاهی را نمی توانستیم تهیه کنیم که این موضوع در تشخیص اعتیاد بسیار تاثیرگذار است که امیدواریم در پساتحریم بتوانیم نسبت به تهیه لوازم آزمایشگاهی و تهیه برخی مواد اولیه داروهای ترک اعتیاد اقدام کنیم. 
رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در کنار لغو تحریم ها، اگر دلار کاهش یابد، این موضوع به حوزه قاچاقچیان بین المللی موادمخدر ضربه می زند و با توجه به اینکه رشد اقتصادی افزایش می یابد، تعداد معتادان خیابانی کمتر شده و ما شاهد تغییرات در الگوی مصرف موادمخدر خواهیم شد. 
وی ادامه داد: در این راستا دستگاه های متولی امر مبارزه با موادمخدر باید وضعیت قاچاقچیان و حوزه اعتیاد را بررسی کنند تا راهکارهای اساسی جهت کاهش تعداد معتادان، کاهش قیمت موادمخدر و بررسی بیشتر وضعیت قاچاقچیان در کشور داشته باشند. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر