بهبود وضع رشد اقتصادی درماه های پایانی سال
سه شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
411 بازدید

قائم مقام بانک مرکزی از بهبود وضع رشد اقتصادی به دنبال اجرای برجام در سه ماه پایانی امسال خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛اکبر کمیجانی در نشست «پساتحریم، فرصت های فراروی بخش خصوصی» افزود: امیدواریم وضع رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال آنچنان بهبود یابد که برایند رشد اقتصادی را برای کل سال افزایش دهد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 1395 اضافه کرد: گام های مناسبی درباره تنظیم نرخ سود بانکی برداشته شده است. بازار بین بانکی در ماه های پایانی سال 1393 فعال شد و نرخ سود بانکی از 30 درصد آن زمان، به 27 درصد در مهرماه امسال و 19 تا 20 درصد در شرایط کنونی کاهش یافته است. 
به گفته وی با ادامه این مسیر، بانک ها به جای اضافه برداشت از بانک مرکزی با نرخ 34 درصد می توانند نیاز نقدینگی خود را از بازار بین بانکی تامین کنند. 
این مقام مسئول درباره شرایط پس از تحریم گفت: دسترسی به منابع مسدود شده در این دوران آسان تر می شود و هزینه نقل و انتقال کاهش می یابد و باید از این شرایط همراه با اصلاح ساختار نظام بانکی استفاده کنیم.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود.
وی درباره ساماندهی موسسه های غیرمجاز گفت: این موسسه ها عارضه جدی است که در اقتصاد ما رشد کرده و بانک مرکزی با حمایت قوه قضاییه در حال ساماندهی آنهاست. 
قائم مقام بانک مرکزی درباره افزایش سرمایه بانک ها در برنامه ششم و بودجه سال 95 افزود: نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات 12.1 درصد است که این رقم در گذشته 14 تا 15 درصد بود. 
این رقم معادل 950 هزار میلیارد ریال و به اندازه بدهی دولت به نظام بانکی است.
کمیجانی گفت: بر این پایه، بخش قابل ملاحظه ای از منابع بانکی منجمد شده و نظام بانکی را در بخش تامین مالی با مشکل روبرو کرده است. 
قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد در کنار حمایت از رشد اقتصادی باید تمرکز بر مهار تورم را ادامه دهیم.
وی تصریح کرد: در سال های پس از انقلاب، سیاست نرخ های دستوری با شکست روبرو شد؛ بنابراین بانک مرکزی تلاش هایی را برای اصلاح این مسیر انجام داد و افزون بر ثبات نرخ ارز بستر مناسبی را برای نرخ های سود بانکی فراهم کرد. 
کمیجانی گفت: برخی می گویند دولت فقط به مساله تورم توجه می کند و رکود اقتصادی را در نظر نمی گیرد. البته بر اساس معیارهای علمی باید شاخص رشد نقدینگی را در مساله رکورد بررسی کرد. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر