بی تاثیر بودن کاهش قیمت نفت بر صادرات ایران
یکشنبه ۰۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
418 بازدید


معاون وزیر نفت ، از بی تاثیر بودن کاهش قیمت نفت بر روند صادرات نفت کشور باتوجه به کم هزینه بودن تولید این کالا در ایران خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران پس از لغو تحریمها، سهم خود را از بازار جهانی نفت می گیرد، افزود: همکاری نکردن اعضای اوپک در این زمینه می تواند منجر به ادامه روند نزولی قیمت جهانی نفت شود.
وی اضافه کرد: اعضای اوپک باید در چارچوب سهمیه تعیین شده، تولید کنند زیرا ایران پس از لغو تحریم ها افزایش تولید نفت خود را آغاز می کند.
وی ادامه داد: آمادگی داریم در یک هفته پس از لغو عملی تحریم ها، ظرفیت صادرات روزانه نفت خام کشور را ٥٠٠ هزار بشکه افزایش دهیم و پس از ٦ ماه، نیم میلیون بشکه دیگر نیز به ظرفیت تولید و صادرات نفت کشور اضافه می کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به این پرسش که آیا بازار جهانی نفت برای این میزان افزایش صادرات نفت ایران کشش دارد یا خیر، گفت: در صورتی که اعضای اوپک به سهمیه های خود پایبند باشند، بازار جهانی نفت کشش دارد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیشی گرفتن عرضه بر تقاضای نفت در شرایط کنونی بازار جهانی، ایران چگونه می تواند سهم خود را پس بگیرد، گفت: اکنون توافق هایی با خریداران برای فروش نفت خود انجام داده ایم و ممکن است با همکاری نکردن اعضای اوپک در این زمینه، قیمت نفت بیش از پیش آسیب ببیند و کاهش یابد. 
جوادی درباره میزان اثرپذیری صادرات نفت خام ایران از ادامه روند نزولی قیمت جهانی نفت گفت: با توجه به کم هزینه بودن تولید نفت در ایران، ادامه روند نزولی قیمت نفت نمی تواند صادرات نفت کشور را با مشکلی مواجه کند. 
به گفته وی، آزادسازی صادرات نفت خام آمریکا و به طور کلی افزایش عرضه نفت در بازار جهانی نیز، کشورهایی را می تواند بیشتر تحت تاثیر قرار دهد که نفت را با قیمت تمام شده بالایی تولید می کنند. 
جوادی همچنین درباره تاثیر فروش نفت به قیمت پایین توسط تروریست های داعش بر ادامه روند نزولی قیمت نفت نیز گفت: براساس اطلاعات رسانه ای و آمار نشریات حرفه ای که در این زمینه منتشر شده است، این میزان فروش در حدی نیست که بتواند بازار جهانی را متاثر کند و بعید می دانم نقشی داشته باشد. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر