تاکید ایران بر امنیت کشورهای همسایه
یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
438 بازدید


 جهانگیری در بیستمین سالگرد اعلام بی طرفی ترکمنستان تاکید بر امنیت کشورهای همسایه را از اهداف ایران تلقی کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز شنبه در مراسم بیستمین سالگرد اعلام بی طرفی ترکمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که از تصمیم ترکمنستان برای اتخاذ سیاست بی طرفی حمایت کرد و این تصمیم عشق آباد را در توسعه و تحکیم روابط دوستانه فی مابین و تبدیل مرزهای دو کشور به مرزهای دوستی و برادری، آرامش، صلح و امنیت مثبت ارزیابی می کند.
وی ادامه داد: روابط دو کشور با اتکا به اشتراکات تاریخی و فرهنگی همواره در جهت رشد و توسعه در تمامی زمینه ها گسترش یافته است و این رشد با اراده روسای جمهوری دو کشور به صورت پایداری در جریان است.
جهانگیری افزود: امنیت هر کشور را منطقه پیرامونی آن تامین می کند و در یک محیط پیرامونی ناامن، امنیت با هر میزانی از قدرت امنیت کامل نیست یا به سختی تامین می شود و بر این اساس امنیت همسایگان خود را امنیت خود می دانیم.
وی ادامه داد: این روزها در منطقه شاهد گسترش خشونت افراطی گری و کشته شدن بی گناهان هستیم روندی که متاسفانه با دخالت کشورهای فرامنطقه ای بسیار پیچیده تر شده و هر روز شاهد اقدامات غیرانسانی و غیراسلامی این گروه ها هستیم که به نام عدالت و اسلام فجیع ترین جنایت ها را مرتکب می شوند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: اگر جهان در مبارزه با این پدیده شوم کوتاهی نماید همگی صدمات جبران ناپذیر را متحمل خواهیم شد؛ سیاست خارجی جمهوری اسلامی همواره بر ارتقای روابط با همسایگان و منطقه استوار بوده و این مسیر با قوت در دولت آقای روحانی نیز با جدیت پیگیری می شود.
وی افزود: در این راستا آمادگی داریم تا با کشورهای منطقه بویژه کشور دوست و برادر ترکمنستان در تمام عرصه ها از جمله تحکیم امنیت، صلح و ثبات ترکمنستان همکاری کنیم.
**به زودی شاهد لغو تحریم ها خواهیم بود
معاون اول رییس جمهوری در ادامه اظهارات خود در نشست بی طرفی ترکمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران توانسته است موضوع هسته ای را که در بیش از یک دهه گذشته با ادعاها و اتهامات بی اساس به یک مشکل بزرگ تبدیل شده بود با هوشمندی، درایت و در تعامل مبتنی بر عقلانیت با جامعه جهانی حل و فصل کند و به زودی نیز شاهد لغو تحریم ها خواهیم بود.
وی افزود: لغو این تحریم های نادرست، ضمن رفع موانع تعامل بیشتر و فعال تر جمهوری اسلامی با جامعه جهانی، فضای مساعدی را برای تعاملات بهتر منطقه ای و از جمله همکاری ایران با همسایگان فراهم می کند.
جهانگیری ادامه داد: ضمن ابراز صمیمانه ترین شادباش های رییس جمهوری اسلامی ایران به رییس جمهوری و ملت ترکمنستان به مناسبت بیستمین سالگرد اعلام بی طرفی، از خداوند متعال آرزو می کنم که آسمان روابط تهران و عشق آباد و کشورهای منطقه همواره از انوار درخشان و گرم آفتاب دوستی بهره مند باشد و از خداوند متعال برای دولت و ملت ترکمنستان بهروزی و کامیابی روز افزون را خواستارم.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر