تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد برگسترش کتابخوانی
سه شنبه ۲۹ دى ۱۳۹۴
0 نظر
462 بازدیدوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم یادیار مهربان برای رواج فرهنگ مطالعه در کشور راهکارهایی ارائه داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ علی جنتی درآیین گشایش سیزدهمین جشنواره ونمایشگاه کتاب یادیارمهربان در سالن همایش های برج میلاد اظهار کرد : بی توجهی به مطالعه از خسارت بارترین آفتهای فرهنگ عمومی است و باید برای این معضل چاره ای اندیشید.
وی افزود:پیدا کردن ریشه های این مشکل وتلاش برای یافتن علاج آن باید ازمهمترین برنامه های نهادهای موثر در توسعه کتابخوانی باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: یکی ازشاخص های توسعه یافتگی در جهان در هر کشوری ،سرانه مطالعه مردم آن است.
جنتی تاکید کرد: برای آن که سنت کتابخوانی در جامعه نهادینه شود در گام نخست باید شوق مطالعه را در بطن جامعه و به ویژه کودک و نوجوان برانگیزانیم و برای این کار برنامه داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه، کتاب را میراث گرانبار فرهنگ اسلامی و ارمغان آور آگاهی و دانایی توصیف کرد و گفت: کتاب چون نسیم بهار، روح را طراوت می بخشد و اگر از خوبی ، زیبایی و راستی ها بگوید؛ درخت زندگی پربار و محکم خواهد شد. 
جنتی افزود: کتاب قدمتی به بلندای تاریخ دارد و هرگاه تاریخ از کتاب و خواندن گفته، به فراز رفته و افتخارهای بی شماری آورده است. 
به گفته جنتی، کتابی که مخاطب ندارد یا به مخاطبان معرفی نشود، از گردونه مطالعه خارج خواهد شد و نویسنده و پدیدآورنده اش نیز انگیزه خود را از دست خواهند داد، لذا کتابی باید در دسترس مخاطب قرار گیرد که با علاقه و سطح درک و توانایی هایش تناسب داشته باشد. 
وی اضافه کرد: پس باید کتابی که انتخاب می کنیم مناسب با قدرت درک و فهم مان باشد تا وقتی می خواهیم آن را بخوانیم چیزی را حفظ و به دست آوریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: کتاب این یار مهربان، نباید در تاریکی قفسه ها و انبارها محبوس شود چرا که کتاب وقتی ارزش آفرین است که در دست مخاطب قرار گرفته، ورق بخورد و واژه هایش را با سخاوت به خوانندگانش ببخشاید.
جنتی اظهار داشت: مطمئنا کسانی که در راه ترویج مطالعه و کتابخوانی گام برمی دارند ماجورند و اجرشان به هیچ عنوان کمتر از کسانی نیست که در اطعام و پوشش نیازمندان، نیت و فعل خیر دارند.
عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: اگر روزی اهل مطالعه و عضو کتابخانه شدن به عادت روزانه ایرانیان و ارزشی قابل احترام و اعتبار تبدیل شود، آن روز موفقیت حقیقی ما در ترویج نهضت کتابخوانی خواهد بود.
جنتی، تقویت بخش کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی و تجهیز کتابخانه های مدارس همراه با بومی سازی روش های رایج در دنیا و استفاده از راهکارهای نوین متناسب با فرهنگ ملی و دینی را زمینه ارتقای فرهنگ کتابخوانی و اهل کتابخانه شدن برای عموم مردم به ویژه برای کودکان و نوجوانان خواهد بود. 
به گفته وی، در گام دوم باید شمارگان و نوبت چاپ کتاب های مفید برای عموم مردم افزایش یابد و کتاب خوب در دسترس مردم قرار گرفته و به نحو مطلوب معرفی شود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: کتاب باید به سبد اقتصادی و فرهنگی خانواده وارد و جزو لاینفک مایحتاج خانواده شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال گفت : کتاب را باید در خانه بومی کرد و با محتوا و شکلش مانوس شد، چرا که هر خانه با کتابخانه زیبا و فضای آن را فرهنگی و تلطیف می کند. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری نمایشگاه اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه و جشنواره را فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد.
جنتی با بیان اینکه امسال یاد یار مهربان با تغییر و تحولات اساسی همراه بوده است گفت: برگزاری اختصاصی نمایشگاه این دوره برای پایه های هفتم و هشتم آموزش متوسطه و برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی از مهمترین تحولات به شمار می رود.
وی ادامه داد: همچنین بخشی از هزینه کتاب ها را ناشران شرکت کننده تامین می کنند و بخش دیگر با هماهنگی شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده تا نسل آینده ساز به راحتی از کتاب های عرضه شده استفاده کرده و هدف این نمایشگاه در تامین کتاب های مفید و مورد نیاز برای کتابخانه های مدارس محقق شود. 
وی گفت: این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای دانش آموزان است تا بیشتر به موضوع مطالعه و کتابخوانی توجه کنند چرا که کتاب های موجود در کتابخانه های مدارس به طور دائمی میان دانش آموزان دست به دست می شود، از این رو ضرورت دارد کتاب های جدید و تازه های نشر دائم به کتابخانه ای مدارس سرازیر شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: تجهیز کتابخانه های مدارس - که براساس بخشنامه آموزش و پرورش کتابدار هم دارند - در شرایطی مفید است که دانش آموزان به عضویت در کتابخانه ها ترغیب شوند و سرانه مطالعه غیر درسی افزایش یابد که این موضوع وظیفه وزارت آموزش و پرورش و مدیران را سنگین تر می کند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر