ترکیه متهم به اخلال در حل مسائل سیاسی سوریه
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
299 بازدید


در حالی که با سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه روابط این دو کشور به تیرگی کشیده شده است،لاوروف ترکیه را به اخلال در روند حل و فصل سیاسی سوریه متهم کرد
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در شرایطی که تنش ها میان روسیه و ترکیه به دلیل سرنگونی هواپیمای روسی توسط جنگنده ترکیه به اوج رسیده و روابط دو کشور را تیره شده است، ترکیه را به تلاش برای اخلال در روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه متهم کرد.
 لاوروف روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: روسیه هیچ دلیلی برای سرنگونی هواپیمای روسی توسط جنگنده ترکیه به غیر از تلاش برای اخلال در عملیات ضدتروریستی در سوریه یا روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه نمی بیند.
وی افزود: بلافاصله پس از پیشرفت هایی در روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه بر اثر توافقات به دست آمده در دو نشست اخیر وین، هواپیمای روسی سرنگون شد. 
لاوروف گفت: ارزیابی ما در باره آنچه که روز 24 نوامبر (سوم آذر) رخ داد، تغییر نکرده و دلیلی جز ضربه زدن به روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و کاهش تاثیر تلاش های به عمل آمده نمی بینیم.
وی علت دیگر احتمالی سرنگونی بمب افکن سوخو-24 روسی را واداشتن روسیه به توقف عملیات ضدتروریستی در سوریه عنوان کرد.
بمب افکن سوخو-24 روسیه دو هفته پیش بر اثر اصابت راکت جنگنده اف-16 ترکیه در حریم هوایی سوریه سقوط کرد و یک خلبان آن کشته شد و کمک خلبان نیز نجات یافت.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود ترکیه را متهم کرد که از خاک این کشور جنگجویان برای نفوذ در سوریه و انجام حملات تروریستی در این کشور و نیز نفوذ به منطقه قفقاز روسیه استفاده می کنند.
لاوروف همچنین اتهام روسیه به ترکیه را مبنی بر تجارت قاچاق نفت با گروه تروریستی داعش تکرار کرد.
تنش های اقتصادی و سیاسی بین روسیه و ترکیه از زمان سرنگونی بمب افکن سوخو 24 روسی با شلیک جنگنده ترکیه بالا گرفته است.
«محمد شمیشک» معاون نخست وزیر ترکیه به تازگی اعلام کرد تحریم های اقتصادی مسکو علیه آنکارا ارزش مبادلات بازرگانی بین دو کشور را تا 40 درصد کاهش می دهد. 
روسیه این تحریم ها را در واکنش به اقدام این کشور در سرنگون کردن بمب افکن سوخو 24 روسی بر فراز خاک سوریه، اعمال کرد.
به گفته این مقام ارشد ترکیه تحریم های مسکو ممکن است آنکارا را از حدود 9 میلیارد دلار درآمد ارزی در سال محروم کند. کاهش شمار گردشگران روس در ترکیه و کم شدن حجم سفارش کار برای شرکت های ساختمانی ترکیه فعال در روسیه از دیگر اثار تحریم های اقتصادی روسیه علیه ترکیه است.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته با امضای قانون سختگیرانه تحریم علیه ترکیه، بخش زیادی از روابط اقتصادی دو کشور به ویژه واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی را کاهش داده یا قطع کرده است. 
روسیه و ترکیه از تجارت سالانه 30 میلیارد دلاری و افق افزایش آن به 100 میلیارد دلار تا سال 2025، اکنون رویاروی هم قرار گرفته اند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر