تشدید رکود دربازاربا تأخیردرفروش اقساطی کالا
یکشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
517 بازدید

تأخیر دراجرای طرح فروش اقساطی کالا بدلیل خودداری بسیاری از مردم برای خرید کالا به جهت بهره مندی از وام بانکی باعث تشدید رکود در بازار شده است.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، براین اساس سود تسهیلات طرح فروش اقساطی کالا که اعلام شده بود ۱۶ درصد خواهد بود، اما اکنون این سود به ۲۸ درصد افزایش یافته است ودر ابتدا قرار بود هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح از منابع بانک مرکزی تأمین اعتبار شود اما در حال حاضر بانک مرکزی این مساله را قبول ندارد و تأمین اعتبار این طرح را به گردن بانک‌ها انداخته است.

دراین شرایط بانک‌ها نیز زیر بار پرداخت تسهیلات با سود 16 یا 17 درصد نمی‌روند و عنوان می‌کنند اگر تولیدکنندگان سود 9 درصدی را به آنها پرداخت کنند و از مشتریان نیز سود 16 درصدی دریافت شود، حاضر به تخصیص اعتبار بابت اجرای این طرح خواهند بود.

به این ترتیب نرخ موثر سود 9 درصدی نقدی پرداخت شده از سوی تولیدکنندگان به بانک‌ها حدود 12 درصد خواهد بود که با احتساب سود 16 درصدی دریافتی از مشتریان، نرخ موثر تسهیلات بانکی حدود 28 درصد حساب می‌شود.

درعین حال مسؤولان بانک مرکزی نگرانند در طرح فروش اقساطی لوازم خانگی نیز با استقبال بیش از حد تصور (مانند فروش اقساطی خودرو) روبه‌رو شوند و به همین دلیل نتوانند اعتبار لازم برای اجرای طرح را تأمین کنند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر