تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا
پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴
1 نظر
546 بازدید

سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق ترشحات تنفسی با سرفه و عطسه انتقال پیدا می‌کنند و با وجود داشتن تفاوت‌های زیاد، روش‌های درمانی مشترکی دارند.

 به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ علی جلیلیان، کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت ایلام درباره علائم و تفاوت‌های بین بیماری سرماخوردگی با آنفلوآنزا گفت: سرماخوردگی به صورت تدریجی پدیدار می‌شود و شایع‌ترین علامت آن آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی است، اما آنفلوآنزا به صورت ناگهانی بروز می‌کند و بارزترین نشانه‌های آن تب بالای 38 درجه، سردرد، درد عضلانی، عرق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا سرفه‌ از بین برود.

وی با اشاره به اینکه مخزن ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا انسان است، افزود: سرماخوردگی علائمی مثل تب و کوفتگی ندارد، اما این دو نشانه در آنفلوآنزا بعلاوه خلط به صورت بارز وجود دارد. البته دوران نهفتگی بیماری در آنفلونزا نسبت به سرماخوردگی بسیار کوتاه است، و در افراد سالمند و کسانی‌که دچار بیماری زمینه‌ای هستند عوارض بیماری آنفلوآنزا شدیدتر است و گاه مرگ و میر در پی دارد.

این پزشک با بیان اینکه هر دو بیماری از طریق ترشحات تنفسی (سرفه و عطسه) منتقل می‌شود، ادامه داد: در صورت تماس فرد با اشیاء آلوده به ویروس و تماس دست آلوده با دهان، بینی و چشم‌ها بیماری منتشر می‌شود که رعایت بهداشت فردی و عمومی، اجتناب از حضور در تجمعات در فصل بیماری از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری است.

جلیلیان گفت: در هر دو بیماری باید استراحت کامل وجود داشته باشد و از نوشیدنی‌های گرم و غذاهای سوپی بیشتر استفاده شود، اما در این بیماری‌های ویروسی نیاز است از تماس مستقیم با افراد بیمار، دست‌زدن به بینی، چشم‌ها و دهان قبل از شستشوی دست‌ها، نشستن و ایستادن نزدیک افراد بیمار اجتناب و سعی شود افراد بیمار با کودکان ارتباط نداشته باشند و از ماسک در طول بیماری استفاده شود.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
علیرضا قورچی بیگی گرمارودی
۱۳۹۴/۰۹/۲۶ ۱۱:۵۳
با عرض سلام و احترام خدمت اساتید بزرگوار بی نهایت سپاسگزارم از مطلب آموزنده شما ممنون از اطلاع رسانی.