برلین در صدد رفع تنش میان عربستان و ایران
سه شنبه ۲۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
400 بازدید


معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان اظهار داشت که در روزهای آتی وزیر خارجه این کشور برای خنثی کردن مناقشه بین ایران و عربستان سعوی  تلاش خواهد کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه به نقل از ایرنا؛«ساسون شبلی» معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره خبرهای مربوط به سفر «اشتاین مایر» به عربستان سعودی به منظور شرکت در جشنواره فرهنگی «الجنادریه» گفت: این سفر هنوز قطعی نشده است و ما فقط زمانی که سفر قطعی شود آن را اعلام خواهیم کرد. 
وی در عین حال تاکید کرد: صادقانه می گویم که در وضعیت پرتنش فعلی، نگرانی ما حضور در یک جشنواره فرهنگی نبوده بلکه ما به دنبال یافتن راهی برای تنش زدایی، پیشگیری از تشدید اوضاع و انجام گفت وگوی مستقیم با ایران و عربستان سعودی هستیم.
وی در ادامه توضیحات خود گفت: اگر قرار باشد که وزیر خارجه آلمان به منطقه سفر کند تمام موضوعاتی مانند مشکلات داخلی کشور و یا تنش های منطقه ای مورد بحث و گفت وگو قرار خواهد گرفت. نکته حایز اهمیت برای ما یافتن راهی برای پابرجانگهداشتن مذاکرات صلح سوریه و به مخاطره نیانداختن این مذاکرات می باشد.
وی افزود: در تماس های تلفنی که اخیراً وزیر خارجه آلمان با همتایان ایرانی، سعودی و امریکایی داشت همه طرفین پایبندی خود به مذاکرات صلح سوریه در وین را ابراز داشتند.
«ساسون شبلی» در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر احتمال سفر «اشتاین مایر» به ایران، گفت: در حال حاضر من هیچ چیز را منتفی نمی دانم. وزیر خارجه می تواند یک توقف و یا چندین توقف در منطقه داشته باشد. در حال حاضر هیچ برنامه ریزی مشخصی برای چنین سفری در منطقه وجود ندارد. اگر این سفر در چنین مقطع زمانی پرتنش انجام شود مسایل فرهنگی محور اصلی نیست بلکه سعی در خنثی کردن مناقشه و تنش زدایی خواهد بود.
وی بیانیه شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب را نمونه ای از تشدید تنش دانسته و گفت: ما در روزهای آتی به طوروسیع گفت وگوهایی را با طرفین درگیر در منطقه خواهیم داشت تا تنش زدایی کنیم.
او در رابطه با اینکه آیا «گرهارد شرودر» صدراعظم اسبق آلمان حامل پیامی از سوی دولت این کشور به ایران است و اینکه آیا پیش از این سفر، هماهنگی هایی با «اشتاین مایر» انجام شده است، گفت: من نمی توانم این موضوعات را تایید یا تکذیب کنم.
لازم به ذکر است که «گرهارد شرودر» و «اشتاین مایر» دارای روابط بسیار نزدیک با هم بوده و وزیر خارجه فعلی آلمان در زمان صدراعظمی شرودر، مقام سردفتری وی را عهده دار بود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر