تلاش ترکیه برای توسعه روابط با ایران
سه شنبه ۲۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
377 بازدید


وزیر خارجه ترکیه در هشتمین کنفرانس سفرای این کشور، در آنکارا از تلاش این کشوربرای توسعه روابط همه جانبه با ایران خبر داد. 
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، هشتمین کنفرانس سفرای ترکیه در کشورهای مختلف جهان روز دوشنبه طی مراسمی در آنکارا شروع بکار کرد.
چاوش اوغلو در سخنرانی مبسوط خود در این کنفرانس به موضوعات و چالش های مختلف در سیاست خارجی ترکیه پرداخت و با اشاره به تحولات اخیر در منطقه گفت: منطقه خاورمیانه امروز بیش از هر دوره دیگر به تنش زدایی احتیاج دارد.
وی گفت: تنش در روابط عربستان با ایران، دارای ظرفیت تعمیق مشکلات موجود در خاورمیانه است. به همین خاطر باید با خویشنداری حرکت کرده و تا آخر از کانال های دیپلماتیک استفاده شود. 
وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه منطقه ما به سازگاری، توافق و همکاری نیاز دارد نه درگیری های تازه، گفت: ترکیه آمادگی دارد برای رفع مشکلات جاری میان ایران و عربستان هرگونه تلاشی را از خود نشان دهد.
چاوش اوغلو گفت: «در میان کشورهای اطراف، ایران نیز یکی از کشورهایی است که به روابط با آن اهمیت می دهیم. برای توسعه همکاری های دوجانبه در همه زمینه ها با این کشور تلاش می کنیم.»
او با اشاره به اینکه تفاوت در دیدگاههای دو کشور در خصوص موضوعات منطقه ای امری پوشیده نیست، گفت: « همه موضوعات را با دوستان ایرانی به شکلی صمیمی مورد بررسی قرار می دهیم. در موضوعات منطقه ای از جمله سوریه نیز سیاست های سازنده تری باید دنبال شود. 
وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش به توسعه روابط با عربستان نیز اهمیت زیادی می دهد، گفت: در سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ریاض، قرارداد تشکیل شورای عالی همکاری راهبردی دو کشور به امضا رسید و با تشکیل این مکانیزم، روابط دو کشور در سطح بالاتری پیگیری خواهد شد.
وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود از اظهارات برخی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در مورد مسلمانان انتقاد کرد و گفت: ما نمی خواهیم پدیده اسلام هراسی از اروپا به آمریکا نیز سرایت کند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر