تهران در صدد طرح های تمرکز زدایی
سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
520 بازدید

ایجاد بی هدف شهرهای اقماری بدون توسعه ونقاط و خطوط نامناسب حمل و نقل ازاین شهرها موجب شده که تهران دیگر توان ساخت وسازو افزایش جمعیت را نداشته و به فکرطرح تمرکززدایی بیافتد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ، از زمان انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران توسط سلسله قاجاریه، به دلیل تمرکز امکانات، مشاغل و زیربناهای توسعه‌ای، روند گسترش این شهر به طور مداوم دنبال شده و بی‌توجهی به هشدارهای مکرر بخصوص در 50 سال اخیر نسبت به جلوگیری از رشد غیرطبیعی تهران منجر به این شد تا امروز بنا به ضرورت، محدودیت ساخت و ساز، طرح‌های تمرکززدایی و حتی انتقال پایتخت مطرح شود.

با این‌که طرح‌ها و نظرات کارشناسی بسیاری طی دهه‌های اخیر برای جلوگیری از رشد قارچ‌گونه‌ی تهران مطرح شده اما نه تنها تقریبا هیچ‌یک از طرح‌ها شکل عملیاتی به خود نگرفت بلکه سیاست‌هایی همچون فروش بی‌رویه تراکم در دهه‌های 60 و 70 و ایجاد بی هدف شهرهای اقماری بدون توسعه و زیرساخت‌های لازم در آن نقاط و خطوط مناسب حمل و نقل از تهران به آن شهرها در دهه 80 دردسرهای زندگی شهری همچون ترافیک و آلودگی هوا در پایتخت را بیشتر کرد.

سرانجام طرح جامع جدید تهران در سال 1386 به تصویب رسید که به نظر می‌رسد تا کنون بر روی کاغذ باقی مانده است.

اما پیشنهاد انتقال پایتخت در دهه 70 توسط مجموعه مدیران شهرداری تهران در آن زمان رد شد تا گسترش زیرساخت‌های تهران جای آن را بگیرد.

 پس از آن فروش ،تراکم در دستور کار قرار گرفت و پدیده شهرفروشی که از آن به عنوان یکی از جذاب‌ترین روش‌های کسب درآمد شهرداری‌ها یاد می‌شود معضلات شهر تهران را عمیق‌تر کرد که بنابر گزارش کمیته شهرسازی 65 درصد منابع شهرداری‌ها از محل فروش عوارض ساختمان تامین می‌شود که وزیر راه و شهرسازی آن را اصطلاح محترمانه فروش آینده شهر می‌نامد.

 عباس آخوندی هم‌چنین در این زمینه می‌گوید شهرفروشی، تهران را به یک کارگاه بی‌پایان با هدف سوداگری محض تبدیل کرده و معلوم نیست چه هدفی را دنبال می‌کند. حق نفس کشیدن مردم در حال فروش است و هیچ کس در این شرایط احساس آرامش نمی‌کند، چرا که ما در یک هرج و مرج برنامه‌ریزی‌ شده گسترده قرار داریم که اگر به آن نپردازیم با راحل‌های ساده‌انگارانه نمی‌توان کارها را پیش برد.

 

راه حلی که آخوندی برای حل این مشکل دارد ایجاد شهرهای اقماری، امکان تسهیلات مالی و توسعه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی از تهران به شهرهای اقماری است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر