توسعه روابط ایران با همسایگان
چهارشنبه ۳۰ دى ۱۳۹۴
0 نظر
387 بازدید


معاون اول رییس جمهوری در دیدار با نخست وزیر پاکستان بر توسعه روابط ایران با همسایگان به عنوان مهمترین اولویت های سیاست خارجی کشورمان تاکید کرد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول، اسحاق جهانگیری در دیدار نواز شریف از ابراز لطف و تبریک وی به خاطر برداشته شدن تحریم های ایران قدردانی کرد و گفت: در دوران تحریم فشارهای سنگینی به ملت ایران وارد شد که ملت ما با صبوری بر همه مشکلات پیروز شد و خوشبختانه امروز این تحریم ها از پیش روی ما برداشته شده است.
وی در ادامه گفت: پاکستان به دلیل همبستگی و پیوندهای عمیق فرهنگی با ایران، از اولویت خاصی در این زمینه برخوردار است و امیدواریم در دوران پساتحریم روابط میان تهران و اسلام آباد در همه ی زمینه ها از جمله در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گسترش پیدا کند.
جهانگیری با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور خاطرنشان کرد: امروز با لغو تحریم ها، فرصت مناسبی برای توسعه مناسبات اقتصادی و همکاری های بانکی فی مابین فراهم شده است.
معاون اول رییس جمهور بر لزوم برگزاری هرچه سریعتر کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور تاکید کرد و گفت: پس از لغو تحریم ها برگزاری این کمیسیون می تواند نقش موثری در توسعه ی روابط اقتصادی فی مابین ایفا کند.
وی پروژه مشترک خط لوله انتقال گاز به پاکستان و نیز همکاری مشترک برای تولید برق را از جمله زمینه های توسعه همکاری های دو کشور برشمرد و افزود: لازم است برای افزایش رفت و آمدها و توسعه همکاری ها، تعداد پروازها میان پایتخت های دو کشور بر اساس توافقنامه قبلی که میان دو کشور بسته شده است، بیشتر شود.
جهانگیری با تاکید بر ضرورت مقابله با گروه های تکفیری و افراطی در منطقه خاطرنشان کرد: فعالیت گروه های تروریستی یکی از دغدغه های جدی برای دو کشور است که باید با همکاری یکدیگر با اقدامات تروریستی آنها مقابله کنیم.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده است که پاکستان بخشی از راه حل مسائل افغانستان است و ایجاب می کند مقامات ذیربط دو کشور در این خصوص مذاکره کنند تا برای حل مسائل افغانستان راه حل مناسبی پیدا شود.
وی با یادآوری مسائل و مشکلات جهان اسلام در مقطع فعلی، به قتل عام و کشته شدن مردم مسلمان سوریه، عراق و یمن اشاره کرد و گفت: اگر کشورهای مسلمان از اتحاد و یکپارچگی کافی برخوردار باشند و نسبت به این مسائل عکس العمل مناسب نشان دهند، می توانند چهره ی مناسبی از اسلام ترسیم کرده و از اتفاقات ناگوار جهان اسلام جلوگیری کنند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر