جزئیات برنامه فروش نفت ایران بعد از لغو تحریم
یکشنبه ۱۳ دى ۱۳۹۴
0 نظر
289 بازدید


مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت  جزئیات مذاکره با مشتریان سنتی، افزایش فروش، خرید پالایشگاه در خارج و اخذ طلب های نفتی در دوره پساتحریم را شرح داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه از وزارت نفت، سید محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با تشریح جزئیات برنامه فروش نفت پس از لغو تحریم ها، گفت: باز پس گیری سهم ایران در بازارهای جهانی نفت مستلزم همکاری همه نهادها و ارگان ها است.

تماس با مشتریان سنتی
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت درباره مذاکره با مشریان سنتی نفت ایران، گفت: دوران تحریم ارتباط با مشتریان نفت ایران قطع نشده و تداوم داشته و ایران سعی کرده در سال های تحریم از نشست های بین المللی برای ارتباط بیشتر استفاده کند.
وی اضافه کرد: اکنون این مذاکرات به سمت شرایط جدی و دقیق تری و با هدف از سرگیری مبادلات پیش می رود.

دشواری های ایران برای بازگشت به بازار
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت درباره دشواری های ایران برای بازپس گیری سهم خود در بازار نفت، افزود: روش های مختلف مخلوط سازی و ایجاد نفت خام مصنوعی ودیگر ،وابستگی شرکتها و پالایشگرها به یک نفت خام خاص تا حد زیادی کاهش یافته و روشهای نوینی برای مخلوط سازی و اصلاح نفت خام وجود دارد،بنابراین آن ارتباط نزدیک و وابستگی که سالهای پیش بود ، اکنون وجود ندارد.
قمصری اضافه کرد: اکنون با بازاری روبرو هستیم که با 2.5 تا سه میلیون بشکه در روز مازاد عرضه و عرضه کنندگان نو ظهوری روبروست که حاضرند به هر قیمتی محصولات خود را بفروشند.

ایران قصد اخلال در بازار نفت را ندارد
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اظهار داشت : ایران برای حضور در این بازار در شرایط کنونی ، ملاحظات خاص خود را دارد و با توجه به شرایط بودجه ای کشور باید تلاش کرد تا درآمدهای کشور تامین شود و از طرف دیگر تلاش می شود به گونه ای وارد بازار شویم که سبب تشدید سقوط قیمتها نشود.
قمصری تصریح کرد : ایران می خواهد قیمت ها و بازار را دچار اختلال نکند و باید به گونه ای وارد بازار شد که بازار بیش از این خراب نشود.
وی گفت : قیمت های کنونی نفت در بازار قابل قبول نیست ،همانگونه که قیمت بالای ١٠٠ دلار نیز واقعی نبود؛ بنابراین باید تلاش شود بازار در جهت منفی حرکت نکند.
این مقام مسئول درباره ادعای تاثیر افزایش 500 هزار بشکه ای نفت ایران در کاهش قیمت ها، گفت: ایران بارها اعلام کرده است قابلیت افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت خود را در کمتر از یک هفته و کمی بعدتر افزایش تولید یک میلیون بشکه ای را دارد.
قمصری خاطر نشان کرد: بستگی به شرایط بازار دارد که ایران چه مقدار از تولید خود را راهی بازار کند و پیش بینی می شود به تدریج این میزان به بازار عرضه خواهد شد.
وی گفت: توان تولید به این معنی نیست که ما آن را راهی بازار کرده و یا آن را ذخیره سازیم ، در واقع آن چه بازار جذب کند ما تولید می کنیم.

استفاده از روش های نوین فروش نفت
قمصری درباره راهکارهای ایران برای بازپس گیری سهم بازار، افزود: فعالیت در بازار به دو شیوه امکانپذیر است ، نخست بخشی از بازار را که از دست دادیم با جنگندگی به دست بیاوریم و با روش های که ما داریم ،اینکارعملی است.
به گفته وی، راهکار دوم، جستجوی بازارهای جدید است، در آینده نزدیک، هند حدود دو میلیون بشکه واردات خود را اضافه می کند و چینی ها نیز در آینده احتمال افزایش واردات دارند که ایران باید از این اضافه ظرفیت های بازار استفاده کند.
این مقام شرکت نفت ، درباره روش های نوین فروش گفت: ایران درآمدهای نفتی خود را مستقیم به خزانه کشور می فرستد و تاکنون نتوانسته ایم از شیوه های بازار استفاده کنیم.

لزوم خرید پالایشگاه در خارج از کشور
قمصری اظهار داشت : اکنون تعداد زیادی از شرکتهای تولید کننده نفت خام در بازار مصرف خود ،پالایشگاه دارند و عربستان نیز از صادرات 6 میلیون بشکه ای خود کمی بیش از چهار میلیون بشکه ظرفیت پالایشی خارج از کشور دارد ، یعنی حجم بازاریابی که عربستان انجام می دهد کمتر از ایران است.
به گفته وی ، یکی از راه های فروش نفت که به دلیل محدودیت منابع مالی باید دولت و مجلس کمک کنند ،خریداری پالایشگاه در مراکز مصرف است؛ روشی که کشورهایی مثل عربستان، کویت، امارات، آمریکا، چین، شرکتهای انگلیسی-هلندی شل و بی پی از آن استفاد می کنند و ما نباید از آن غافل شویم.

فعالیت جزیره ای دستگاه های دولتی 
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اضافه کرد: ایران باید از کشورهایی خرید کند که آنها نیز نفت کشورمان را خریداری کنند ، این موضوع در تراز تجاری بسیاری از کشورها رایج است.
قمصری گفت : ایران مانند کشورهای مزبور عمل نمی کند ، براساس شیوه عملکرد ایران ،وزارت صنعت ، معدن وتجارت و بقیه وزارتخانه هایی که خرید دارند به صورت انفردادی عمل می کنند و شرکت ملی نفت ایران نیز مجبور است ،انفرادی عمل کند که این روند خوبی نیست.
وی افزود: بخش های مختلف کشور در این شرایط نباید جزیره ای عمل کنند و شرکت ملی نفت ایران نباید در این شرایط تنها باشد.
این مقام مسئول تاکید کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد، ایران از هند یا کره جنوبی (میلیون ها دلار ) محصول وارد کند ، اما این کشورها در افزایش خرید نفت خام از ایران تعلل کنند.
قمصری توصیه کرد: خریدها به طور معمول پس از لغو تحریم ها از طریق گشایش اعتبارات اسنادی و از طریق بانک مرکزی انجام شود و این موضوع می تواند در بانک مرکزی ،مدیریت شود. 
وی اظهار داشت: ایران از کشورهایی خرید کند ،که آنها نیز خرید متقابل داشته باشند؛ در واقع باید از این ابزار در زمان لغو تحریم ها استفاده کرد و چنانچه از آن غافل شویم و جزیره ای عمل شود، بدون شک بازگرداندن همه سهم کشور ،ساده نیست.

تقاضای مشتریان سنتی برای افزایش خرید
قمصری به آمادگی مشتریان سنتی برای افزایش خرید نفت از ایران پرداخت و گفت: بیشترین میزان افزایش خرید مربوط به چین و هند است؛ البته ایران بازار بزرگی مثل اروپا را پیش رو دارد که قبل از تحریم ها روزانه ٥٠٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت اضافه کرد: ترکیه در شمار مشتریانی است که درخواست خوبی برای افزایش خرید نفت دارد و درباره امضای تمدید قراردادهای سالانه فروش نفت، گفت: شرکت هایی که در دوران تحریم از ایران نفت خریداری کردند ، اکنون آماده تمدید قرار داد هستند ، اما خیلی از آنها قراردادهای سالیانه شان براساس سال میلادی نیست و آنها هنوز نهایی نشده ، که البته مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: مشتریان سنتی قدیمی ایران در اروپا قرار دارند و البته برخی شرکت های جدید این قاره نیز که پیش از این با آنها همکاری نداشتیم ،اکنون در حال مذاکره با آنها برای رفع برخی ابهام ها هستیم و این گفت وگوها نیاز به زمان دارد.
قمصری افزود: شرکت های یاد شده در صورتی برای ما قابل پذیرش هستند که بتوانند سهم ایران را در بازار افزایش دهند و انتظار می رود تا زمانی که تحریم ها برداشته می شود ، بتوان مذاکرات را با آنها نهایی ساخت .

پرداخت بدهی نفتی شل و امارات
قمصری درباره مشروط شدن فروش نفت به شرکت انگلسیی شل به پرداخت بدهی گذشته، گفت: چگونگی پرداخت بدهی این شرکت مشخص شده و از ابهام درآمده و می دانیم بدهی پس از لغو تحریم ها بلافاصله پرداخت خواهد شد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت درباره پرداخت بدهی 5.3 میلیارد دلاری امارات نیز افزود: بدهی نفتی امارات ابهام ندارد و چنانچه تحریم ها برداشته شود، شاید از نخستین مواردی باشد که پرداخت خواهد شد.
قمصری درباره پرداخت سایر طلب های ایران نیز گفت: پیش از تحریم ها به هیچ وجه پول نفت با تاخیر دریافت نشده و همه پولها در سررسیدها دریافت و صادرات کشور بر اساس ال سی (LC) صورت گرفت .
وی افزود : اکنون مطالباتی که مربوط به پیش از تحریم باشد ، وجود ندارد و این مطالبات متعلق به اوائل دوران تحریم است، چون برای مدیران وقت کشور خیلی قضیه تحریم ها روشن نبود، سعی بر آن داشتند تا مشکلات را حل کنند منتهی به جایی رسیدند که امکان حل آن نبود؛ بنابراین پولی که هم اکنون جمع شده مربوط به اوائل تحریم است و به هیچ وجه به دوران پیش از تحریم مربوط نمی شود.

لزوم رفع محدودیت های بانکی در فروش نفت
این مقام مسئول درباره شیوه اخذ طلب های نفتی در پساتحریم، گفت: یکی از شرط های ایران بعد از لغو تحریمها، برداشته شدن محدودیت های عملیات بانکی است، زیرا مذاکره بسیاری از خریداران و شرکت های معتبر نفتی از ایران که اکنون درحال انجام است ، به باز شدن عملیات بانکی مشروط شد.

تامین نیاز داخل به میعانات گازی
وی درباره فروش میعانات گازی نیز گفت: اولویت نخست ما در میعانات گازی، تامین نیازهای داخلی یعنی تامین نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس و یا پالایشگاه های سیراف ( استان بوشهر ) است.
قمصری افزود : اکنون برای صادرات میعانات گازی قراردادهای بلند مدت امضا نمی شود ، البته باید میان خام فروشی و فرآورده فروشی یک نقطه تعادلی وجود داشته باشد و البته اعتقاد ندارم که همه نفت خام و میعانات گازی را باید فرآورده کرد و یا این که تمام آن را خام فروخت ، در واقع یک نقطه تعادلی باید در این بین وجود داشته باشد.

آماده فروش مخلوط نفت خام و میعانات گازی هستیم
قمصری درباره مخلوط سازی میعانات گازی با نفت، اظهار داشت: آمادگی آن وجود دارد و این موضوع به همه مشتریان نفت ایران اعلام شده ،البته نه تنها امکان مخلوط کردن میعانات گازی با نفت خام ،بلکه مخلوط سازی انواع نفت خامها نیز در برنامه وجود دارد و چنانچه مشتریان نفت ایران ، نوع (گرید ) خاصی از نفت را بخواهند ایران آمادگی تبدیل آن را دارد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر