جزئیات قانون بازنشستگی پیش از موعد
پنجشنبه ۰۳ دى ۱۳۹۴
0 نظر
244 بازدید


بر اساس این قانون، بازنشستگان قبل از موعد براساس سنوات خود و بدون سنوات ارفاقی و طبق مقررات صندوق بازنشستگی، از مستمری بازنشستگی برخوردار خواهند شد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، هیأت وزیران در جلسه ای که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، پرداخت مابه التفاوت مربوط به بازنشستگی پیش از موعد و بدون سنوات ارفاقی کارکنان دولت را تصویب کرد.
بر این اساس، هیات وزیران برای رفع مشکل بازنشستگان، تصویب کرد دستگاه های اجرایی و صندوق های بازنشستگی با استفاده از احکام قانونی، این مشکل را برطرف کنند.
این تصمیم فقط مربوط به رفع اختلاف دستگاه های اجرایی، صندوق های بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی بوده و حکم جدیدی را دربر نمی گیرد.
بر اساس بند «ج» تبصره 18 قانون بودجه سال 1394 کل کشور، مقرر شده است: بازنشستگی پیش از موعد همه مشمولان قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت، مصوب پنجم شهریورماه 1386 و قانون تمدید آن در دستگاه های اجرایی دولتی، با موافقت بالاترین مقام اجرایی دستگاه یا مقام مجاز موضوع مواد 52 و 53 قانون محاسبات عمومی کشور و بدون سنوات ارفاقی، مجاز است.
طبق این قانون، اجرای این حکم، از محل اعتبارات هزینه ای مصوب دستگاه ها تا سقف حداکثر پنج درصد یا صرفه جویی ناشی از کاهش نیروها که میزان آن به تائید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می رسد، قابل تامین و پرداخت است.
صندوق بازنشستگی کشور و سازمان تامین اجتماعی معتقدند با توجه به محاسبات بیمه ای انجام شده، بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان، برای صندوق ها بار مالی ایجاد می کند.
به ادعای صندوق بازنشستگی کشور و سازمان تامین اجتماعی، اجرای این حکم مستلزم پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگی مشمولان نسبت به مدت سنواتی است که زودتر بازنشسته شده اند؛ بنابراین صندوق ها برای آن دسته از بازنشستگان پیش از موعد و بدون سنوات ارفاقی که با موافقت دستگاه های محل اشتغال، بازنشسته شده اند، حکم بازنشستگی صادر نکرده است و تقاضای مابه التفاوت از دستگاه های متبوع آنها را دارند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر