جلوگیری دولت از واردات بی رویه محصولات کشاورزی
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
381 بازدید

 

با اتخاذ سیاست ها و اجرای برنامه ها درمسیر اقتصاد مقاومتی، از واردات لجام گسیخته محصولات کشاورزی جلوگیری شد.

به گزارش  شبکه خبری صدای رسانه؛وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:با اتخاذ سیاست ها و اجرای برنامه ها درمسیر اقتصاد مقاومتی، از واردات لجام گسیخته محصولات کشاورزی به کشور جلوگیری شد.

 تامین امنیت غذایی از محل تولید داخلی در اجرای وظایف قانونی وزارت جهادکشاورزی منطبق بر اسناد بالادستی کشور از ابتدای استقرار دولت یازدهم همواره در اولویت برنامه های این وزارت قرار داشته است.

تغییر رویکرد و سیاست های اقتصادی دولت از اتکا به واردات بی رویه و لجام گسیخته محصولات کشاورزی که در هشت سال پیش از دولت یازدهم بخش کشاورزی را با مسائل متعدد اقتصادی و اجتماعی روبرو کرده بود، در این دولت و در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، وضع نظامات تعرفه ای و غیرتعرفه ای اصلاح شد و با حاکمیت نوعی ثبات و آرامش بر فضای عمومی کشور برنامه های کشاورزی نیز در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت.

 

** کاهش 92 درصدی واردات شکر در 6ماهه نخست امسال

 اعلام و اجرای سیاست ممنوعیت واردات بیش از نیاز کالاهای اساسی به کشور مانند شکر و برنج (همچنین وضع تعرفه 40 درصدی به علاوه مابه التفاوت 500 تومانی برای واردات هر کیلو برنج و نیز کاهش مدت زمان اعتبار ثبت سفارش های دو کالای عمده مؤثر بر امنیت غذایی از سوی دولت) موجب شد واردات شکر با حدود 48 درصد کاهش از یک میلیون و 578 هزارتن در سال 1392 به 822 هزار تن در سال 1393 برسد.

همچنین در تداوم این سیاست، واردات این کالا با بیش از 92 درصد کاهش از 662 هزار تن در 6 ماهه نخست سال گذشته به 74 هزار تن در 6 ماهه نخست امسال کاهش یابد؛ این در حالی است که با تولید یک میلیون و 350 هزار تن شکر در سال گذشته، رکورد 20 ساله تولید شکر در کشور شکسته شده است.

 

** کاهش 51 درصدی واردات برنج در 6 ماهه نخست امسال

واردات برنج نیز با حدود 40 درصد کاهش از یک میلیون و 963 هزارتن در سال 1392 به یک میلیون و 185 هزار تن در سال گذشته رسید و در تداوم این روند، واردات برنج با بیش از 51 درصد کاهش از 668 هزارتن در 6 ماهه نخست سال گذشته به 396 هزار تن در 6 ماهه نخست امسال کاهش یافت که این آمار و ارقام بیانگر اتکای امنیت غذایی به تولیدات داخلی بجای واردات است.

 

** افزایش 68 درصدی خرید تضمینی گندم در سال جاری

سیاست ها و حمایت های دولت در زمینه تولید و خرید تضمینی گندم به عنوان اصلی ترین کالا در تامین امنیت غذایی کشور مؤثر واقع شده است؛ به طوری که خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از 4.8 میلیون تن در سال 1392 با 68 درصد افزایش امسال به هشت میلیون و 80 هزار تن رسید.

 

** تراز تجاری غذایی کشور تا پایان سال یک میلیارد دلار بهبود می یابد

اعمال سیاست های اقتصادی مناسب از سوی دولت و حاکمیت آرامش بر فضای کسب و کار و تولید، موجب بهبود و افزایش تولید محصولات کشاورزی شده و در حالی که کشور با کاهش 18 درصدی بارش مواجه بوده است، تولید محصولات کشاورزی از حدود 93 میلیون تن در سال 1392 با رشد 6.6 درصدی به حدود 103 میلیون تن در سال گذشته افزایش یافته و از نظر رشد اقتصادی، مطابق اعلام مراجع ذیربط در 6 ماهه نخست امسال، بخش کشاورزی با 5.7 درصد، بالاترین رشد را در بین بخش های دیگر اقتصادی داشته که نشان از رونق و حرکت کشاورزی در مسیر پیشرفت است.

تراز تجاری غذایی کشور با اجرای سیاست های اقتصادی دولت، از منفی هشت میلیارد دلار در سال 92، با بهبود 32.5 درصدی به منفی 5.4 میلیارد دلار در سال 1393 رسیده و پیش بینی می شود این تراز منفی تا پایان امسال یک میلیارد دلار دیگر نیز کاهش یابد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر