حل موضوع تحویل اس-300 به تهران از مسکو
چهارشنبه ۰۹ دى ۱۳۹۴
0 نظر
511 بازدید


 معاون امور دفاعی نخست وزیر روسیه از حل مسائل مربوط به تحویل اس 300 به تهران پس از مذاکرات طولانی خبر داد. 
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، 'دمیتری راگوزین' معاون امور دفاعی نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبری روسیه24 گفت: روسیه از تحویل تسلیحات اس-300 به ایران خودداری کرد و به همین دلیل این کشور با طرح یک رقم بزرگ خسارت علیه روسیه به دادگاه داوری بین المللی شکایت کرد.
وی با اشاره به مراحل طولانی شکایت ایران در دادگاه بین المللی اظهار داشت: در این مدت پیشرفتی در تحویل مجموعه های اس-300 به ایران حاصل نشد.
معاون نخست وزیر روسیه گفت: در نتیجه مذاکرات طولانی و دشوار موفق شدیم مساله مورد اختلاف را حل کنیم و این نکته را از یاد نبریم نکات بسیار ظریف و باریکی در مشرق زمین وجود دارد.
راگوزین گفت: سال 2015 سال مهم از نظر حل بسیاری از مسایل حقوقی مورد اختلاف بود و به عنوان مثال اختلاف در مورد تحویل ناوهای میسترال بالگردبر فرانسوی با روسیه نیز حل شد.
فرانسه پاییز گذشته تحت فشار آمریکا با وجود عقد قرارداد تحویل چهار فروند ناو بالگردبر میسترال با روسیه و دریافت حدود یک میلیارد دلار پیش پرداخت از حدود چهار سال پیش، این قرارداد را فسخ کرد.
راگوزین بتازگی به موافقت ایران برای پس گرفتن شکایت چهار میلیارد دلاری خود علیه شرکت «روس آبارون اکسپورت» از دادگاه داوری بین المللی اشاره کرد. 
معاون دفاعی نخست وزیر روسیه گفت: ایران در آینده نزدیک پس از تحویل گرفتن نخستین مجموعه اس-300 از روسیه شکایت خود را پس می گیرد. بدون شک پس گرفتن شکایت شرط تحویل تسلیحات اس-300 به این کشور بود.
روسیه از ژانویه سال 2016، تحویل مجموعه های پدافند هوایی اس-300 را به ایران آغاز می کند و 80 کارشناس ایرانی برای استفاده از این مجموعه دوره چهار ماهه آموزشی را در آکادمی نظامی «موژایسکی» می گذرانند.
اس-300 با کاربرد دفاع متمرکز و قوی از مناطق حساس از مهمترین سامانه های پدافند هوایی جهان به شمار می رود که می تواند همزمان چندین پرنده دشمن را از جمله موشک های بالستیک ردیابی و از فاصله 150 کیلومتری در ارتفاع 27 کیلومتری هدف قرار دهد و حتی علیه اهداف زمینی به کار گرفته شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر