داعش برنده اصلی قطع روابط عربستان با ایران
سه شنبه ۱۵ دى ۱۳۹۴
0 نظر
455 بازدید


 معاون مرکز فناوری های سیاسی روسیه قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ایران را به دلیل ایجاد تنش در منطقه به نفع داعش دانست. 
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، «الکسی ماکارکین» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: قطع روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و ایران، مبارزه با تروریسم در منطقه خاورمیانه را به شدت دشوار و پیچیده می کند و گروه تروریستی تکفیری داعش بیش از دیگران از این وضعیت سود خواهد برد.
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه در اقدامی عجولانه و نسنجیده در واکنش به اعتراض ایران و برخی کشورهای دیگر به اعدام آیت الله نمر باقر النمر، قطع روابط دیپلماتیک کشورش با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. 
معاون مرکز فناوری های سیاسی روسیه گفت: این اقدام، وضع ژئوپلیتیکی را در منطقه تغییر نمی دهد اما موجب تشدید اختلافات مذهبی خواهد شد.
کارشناس روس تاکید کرد: اعدام روحانی برجسته شیعه در عربستان سعودی و اعتراضات ایران به این اقدام، رویارویی تهران و ریاض را بیشتر نمایان کرد.
وی با اشاره به حمایت عربستان از گروه های تروریستی در سوریه به پشتیبانی ایران از حکومت مرکزی در دمشق اشاره کرد و افزود: اگر در سوریه رویارویی میان ایران و عربستان سعودی کاملا به چشم می خورد، در جنگ یمن که عربستان و ایران از طرف های مناقشه حمایت می کنند و نیروهای عربستانی ماههاست که به عملیات نظامی علیه شیعیان می پردازند، کمتر دیده می شود.
معاون مرکز فناوری های سیاسی روسیه در ادامه مصاحبه به مبارزه نیروهای مردمی و ارتش عراق با گروه تروریستی داعش اشاره کرد و افزود: این نیروها هفته گذشته توانستند شهر مهم الرمادی را از اشغال تروریست های داعشی خارج کنند. در حالی که این گروه از طرف بخشی از سنی های عراق و کشورهای منطقه همچون قطر حمایت می شود.
کارشناس روس گفت: سعودی ها نمی خواهند افراط گرایان سنی مذهب پیشرفت زیادی داشته باشند زیرا این نیروها امنیت عربستان و پادشاهی خاندان آل سعود را تهدید می کنند و نسبت آن هیچ علاقه ای ندارند. برای شیعیان هم داعش کاملا غیرقابل قبول است. با توجه به این مسائل قطع روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و ایران، مبارزه با تروریسم را به مراتب دشوارتر می کند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر