درب بسته، سهم مردم کرج از تاریخ شهر
جمعه ۲۲ دى ۱۳۹۶
0 نظر
80 بازدید

کاخ سلیمانیه، یکی از بناهای تاریخی شهر که مربوط به دوره قاجار (1225-1190هجری شمسی) بوده و امروز در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است.

این مکان در تاریخ 2 اسفند 1327 با شماره ی ثبت 370 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا به دستور فتحعلی شاه برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده بود.

کاخ سلیمانیه و باغ زیبای مقابل آن ونیز ساختمان هایی که جهت ملازمین موکب شاهی تعبیه شده بودند مجموعه اقامتی و فرماندهی کوچک و بسیار زیبایی را ایجاد کرده که البته در حال حاضر ساختمان های ملازمین شاهی از بین رفته است.

علت نام گذاری این ساختمان به پاس تولد سی و چهارمین پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده است.

صبح روزه یکشنبه برای مشاهده و دیدن کاخ سلیمانیه به سمت مصباح کرج رفته و با پرس و جوهای فراوان در مورد کاخ محل تقریبی آن را متوجه شدیم.

تصور ما از کاخ یک قصر بزرگ مجلل بود. بعد از این که به آنجا رسیدیم ساختمان های بسیاری دیدیم اما چون آن چیزی که درذهنمان بود را نیافتیم چند بار محل را جستجو کردیم و بعد از پرس وجوی بسیار از مردم محل متوجه شدیم کاخ همان ساختمانی بود که چندین بار ازمقابلش گذشته بودیم.

پس از اینکه ساختمان را پیدا کردیم شوکه شدیم. ساختمانی در کوچه پس کوچه ها با درب نرده ای رنگ پریده که مقابل دربش پر بود از خاک و آجر و کارگرانی که مشغول کار کردن یا صحبت با گوشی هایشان بودند.

برایمان جای تعجب بود که چطور ممکن است یکی از بناهی تاریخی و ثبت شده این شهر و استان به همین حالت رها شده و توجهی به آن صورت نمی گیرد.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا با مردم این محل در مورد کاخ سلیمانیه و میزان آشنایی شان با این میراث تاریخی، مصاحبه ای انجام دهیم.

آنچه در ذیل می خوانید ماحصل گفتگوی ما با چندتن از اهالی این محل است:

* محمد ظریف 65 ساله. چند قدم آن طرف تر از کاخ سلیمانیه مغازه میوه فروشی داشت. لباس و شلوار بادگیری به تن کرده بود وبا لهجه ی شیرین شمالی به سوال ها پاسخ داد.

او در جواب سئوال هایمان راجع به کاخ سلیمانیه گفت: هیچ اطلاعاتی از کاخ ندارم و فقط میدانم قدمت آن برمی گردد به دوران قاجار.

این منطقه هیچ وقت پیشرفت نخواهد کرد حتی اگر به عنوان منطقه توریستی معرفی شود، چرا که در جای دور و پرتی است.

* علی مادر رنجی، شغل آزاد. فردی که 46 سال داشت، در همین محل متولد شده بود و زندگی می کرد.

او نیز در پاسخ به سوال هایم اظهار کرد: کاخ سلیمانیه همیشه بسته است. فقط تابستان ها سازمان میراث فرهنگی برای بازدید از کاخ در سطح شهر تبلیغات و تراکت پخش می کند.

من خودم بارها برگه های تراکت را گرفته ام و برای بازدید از کاخ رفتم اما باز طبق معمول بسته بود. و با لبخند ادامه داد: ما خودمان هم نمی دانیم این کاخ به مرمت و تعمیر مکرر احتیاج دارد یا نه فقط برای تظاهر این کار را می کنند.

* رضا خان صنفی، 63 ساله . خان صنفی کت و شلوار مشکی به تن داشت و با روی خوش به سوال های ما پاسخ داد. او از کاسب های محل بود و چند قدم آن طرف تر از کاخ، مغازه ی خوارو بار فروشی بسیار قدیمی و زیبا داشت.

او در پاسخ به سوال هایم عنوان کرد: این محل کرج قدیم و به ده کرج معروف بوده است و این کاخ نیز برای دوران صفویه یا قاجار می باشد.

وی در خصوص وضعیت کاخ گفت: علیرغم وجود کاخ در این محل، از قدیم تا به امروز هیچ پیشرفتی  نداشته است. ما کسب و کار معمولی داریم و این در حالی است که اگر توریست ها به کاخ سلیمانیه می آمدند قطعا کسب و کار کاسب های محل بهتر و بهتر می شد.

خان صنفی در ادامه با لبخند و تعارف چای به ما، بیان کرد:هیچگاه داخل کاخ نرفتم .من 63 سال در این محل زندگی می کنم ولی هیچگاه موفق نشدم به داخل کاخ بروم چون همیشه بسته بوده است. مثلا هرچند سال یکبار در آن باز می شود ولی چون مردم آگاهی چندانی از آن ندارند هیچ کس برای بازدید از کاخ نمی رود.

وی ادامه داد: در این محل چند قدم آن طرف تراز کاخ یک مسجد قدیمی به نام مسجد اعظم وجود دارد که قدمت آن را نمی دانم اما بسیار قدیمی است که حدود 4 بار بازسازی (مرمت) شده است. قدیم ها که من کم سن و سال تر بودم در شبستان مسجد یک طبیب عمومی وجود داشت که مردم بیمارهای خود را برای درمان به شبستان مسجد می آوردند.

در نزدیکی مسجد یک حمام هم وجود دارد که حدودا 600 سال قدمت دارد. با این حال که این محل اصل کرج بوده و باید بیشتر رسیدگی شود اما هیچ کاری برای اینجا نکرده اند.

این محل یک گورستان هم ندارد چه برسد به چیزهای دیگر.

او اضافه کرد: حدودا در دهه 60 کاخ در حال تخریب بود و کسی به آن توجهی نداشت، ولی چندی بعد مسئولان متوجه کاخ شدند و به آن کمی رسیدگی کردند. به هرحال اصلا من نمی دانم در آن چه چیزی وجود دارد.

* سعید نوبری 21 ساله. او نیز یکی از ساکنین محله بود که در این خصوص گفت: چیزهایی که از کاخ سلیمانیه می دانم این است که برای دوران قاجار می باشد و حمام و مسجدی بسیار قدیمی دارد.

این کاخ تا به حال کاملا تخریب نشده اما می دانم که حدود 8 ماه است که در حال مرمت هستند تا بتوانند درب آن را برای بازدید عموم مردم باز کنند.

وی با اشاره به صحبت های شنیده در مورد این کاخ افزود: صحبت هایی که از کارگران شنیدم این بود که در کاخ 2 نقاشی از فتحعلی شاه و چند عکس قدیمی وجود دارد و این را هم می دانم که بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده است که به نظرم در زمان خود یک نوآوری به شمار می آمده است.

 چندی پیش سازمان میراث فرهنگی  برای آشنا کردن مردم با این بنا گالری نقاشی و صنایع دستی و... در آن برگزار کرد که استقبال خوبی از آن نشد.

* فاطمه ریاحی. خانم مسنی با چادر گل گلی با زمینه ی سفید که برای نماز خواندن به مسجد اعظم می رفت.

او نیز با ابراز بی اطلاعی از این مکان گفت:من 75 سال دارم و با این حال که در این محل زندگی می کنم هیچ چیزی در مورد کاخ سلیمانیه نمی دانم.

* سمیرا بروجردی. 42 ساله .

او نیز اظهار کرد: خانه دار هستم و هیچ اطلاعاتی از کاخ ندارم، اما خیلی مشتاق هستم راجع به این کاخ چیزهای بیشتری بدانم.

اما یک خواسته از شما دارم (باخنده) که به عنوان یک خبرنگار، راجع به کاخ اطلاع رسانی کنید و یا به میراث فرهنگی بگوئید حداقل یک بنر که اطلاع کامل کاخ در آن نوشته باشد روی درب ورودی بزنند تا حداقل ساکنین این محله چیزهای بیشتری از آن بدانند.

"ما نیز امیدواریم مسئولان استان بویژه اداره کل میراث فرهنگی توجه بیشتر و ویژه ای به کاخ سلیمانیه داشته باشند تا این میراث تاریخی و ملی کشور و شهر کرج از گزند نابودی حفظ شده و هر چه سریعتر به عنوان مکانی دیدنی و توریستی آماده برای بازدید عموم مردم شود.

حقیقتا میراث فرهنگی و آثار باستانی هر کشوری جزوی از تاریخ، هویت و فرهنگ آن کشور است و همه اعم از مسئولان و مردم می بایست نسبت به حفظ و نگهداری از آن احساس مسئولیت کنیم."

مصاحبه کنندگان:

آرزو ساریجلو ، عاطفه سادات محبوبیان

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر