درفضاي مجازي هوشيار باشيد!!
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵
0 نظر
1323 بازدید

در انتشار پيام ها در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي بي مهابا و بي مبالات نباشيد . موضوعات زيادي هست که در شبکه هاي اجتماعي در معرض ديد مخاطبان قرار مي گيرد و بدون ذکر هيچ منبع موثقي دست به دست مي شود .

 فرض كنيد كسي شما را در فرودگاه و موقع ديدار مسافران ببيند و بعد به شما پيامكي بفرستد با اين پرسش كه آن خانم با شما چه نسبتي داشت كه او را در فرودگاه در آغوش گرفتيد؟ شما هم پاسخ بدهيد كه من به استقبال خواهرم رفته بودم كه بعد از سالها از خارج برگشته بود !

 اما حالا اگر من همين پيامك سؤال را به عنوان يك خبر منتشر كنم كه مثلا "بررسي رابطه فلاني با يك زن ناشناس !" بعد هم كسي كه با شما دشمني دارد اين پيامك را بازنشر كند و روي آن جريان سازي كند، از فردا هر كسي به شما مي رسد مي پرسد : قضيه آن خانم چيست ؟

در چنين وضعيتي شما مي گوييد: دروغ است! و حق هم داريد زيرا خواهرتان را بوسيده ايد ! و ديگران هم مي گويند : راست است زيرا بالاخره زني بوده و بوسه اي..

يا فرض كنيد در يك اداره بگوييم كه رابطه جنسي يكي از مديران مرد اداره با يك كارمند زن افشا شد ! آيا اين خبر دروغ است ؟ بعد كه بررسي مي كنيد معلوم مي شود از دو كارمند صحبت مي كنيد كه زن و شوهر هستند !

در اين وضعيت هم اصل ارتباط دو كارمند اداره درست

است اما در واقع در چنين شرايطي شما واقعا با يك دروغ مواجه هستيد ، زيرا آن چه

گفته مي شود و همه در ذهن دارند گزاره اي حاكي از "ارتباط نامشروع" است

و اين يك دروغ بسيار بزرگ است!

در واقع از يك مسأله ساده ، سوژه اي رسانه اي ساخته و با يك نقشه سياسي و طراحي دقيق از پشت صحنه هدايت شده و شما را با يك دروغ بزرگ متهم ساخته اند كه هرچند زمينه اي ابتدايي داشته اما خبري كه منتشر شده به هيچ وجه صحت ندارد.

گاهي شايد ندانيد که انتشار يک مطلب نادرست آنهم بدون ذکر منبع ، خواسته يا ناخواسته چه عواقب جبران ناپذيري برپيکره جامعه وارد مي کند .

 مگر نشنيده ايد که قتل يک فرد، کشتن يک جامعه است .يعني اين عمل هم مصیبت است و هم تراژدی است. کشتن بی علت یک انسان از دیدگاه اسلام، بزرگترین گناهان و به اصطلاح معمولی از بزرگترین فاجعه هاست. خداوند سبحان قتل بدون علت یک انسان را مساوی با قتل همه انسان ها معرفی فرموده ، چنانکه احیای یک انسان را احیای همه انسان ها معرفی فرموده است:

"انه من قتل بغیرنفس اوفساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا و من احیا ها فکانما احیا الناس جمیعا"؛ قطعی است که هرکسی نفسی را بدون عنوان قصاص یا افساد در روی زمین بکشد مانند این است که همه مردم را کشته و هر کس که نفس را احیاء کند مانند این است که همه انسان ها را احیا نموده است. مائده / 32).

پس دقت کنيد !!! در انتشار پيام ها در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي بي مهابا و بي مبالات نباشيد .اگر دراثر بي مبالاتي من و شما حتي يک فرد هم آسيب ببيند ، جبران آن چقدر ؟ دشوار و سخت و طاقت فرسا خواهد بود .به عاقبت کارمان بيانديشيم و درتوزيع مطالب در فضاي مجازي (واقعي) هوشيار باشيم.

 

محمد صابري- خبرنگار و مدرس دانشگاه      

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر