دیدن بهشت با سفر به برغان
پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
560 بازدید

یکی از روستاهای تاریخی و گردشگری شهر کرج، روستای برغان می باشد، روستایی که زیبایی های طبیعی و گردشگری و تاریخی آن در منطقه زبانزد مردم است.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛قرار گرفتن این روستا در رشته کوه های البرز موجب شده تا آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد  باشد. این روستا در فاصله ۱۳ کیلومتری شمال غربی شهر کرج قرار دارد.

رودخانه های شاهرود و سنج که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرد، از کنار این روستا می‌گذرد. روستای برغان قدمتی طولانی‌تر از کرج دارد و به دوره قاجاری برمی‌گردد. برای رفتن به روستای برغان ۲ مسیر وجود دارد؛ یا از کرج ـ گوهردشت، جاده آتشگاه به سمت این روستا بروید یا از اتوبان کرج ـ قزوین تابلوی کردان را که دیدید به سمت راست رفته و پس از کردان به سمت برغان بروید.

روستای برغان آثاری نظیر حسینیه اعظم ، پل تاریخی برغان، چنار کهن مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کش‌کلا را در خود جای داده است.‌ مسجد جامع با قدمتی ۸۰۰ ساله و حسینیه اعظم که در بالا محله برغان قرار گرفته است از آثار مذهبی بسیار قدیمی این روستا می باشد. حسینیه اعظم نیز اثر تاریخی ارزشمندی است که قدمت آن بر اساس نوشته کتیبه‌ سنگی سردر آن به بیش از ۵ قرن می‌رسد. بنای این حسینیه در حال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران پوشش داده شده تا از صدمات وارده در امان بماند. همچنین پلی با یک چشمه طاق روی رودخانه شاهرود مقابل در ورودی حسینیه اعظم بنا شده است. این پل از بناهای دوره صفویه است و در دوره‌های زندیه، قاجاریه و پهلوی تعمیراتی در آن صورت گرفت.

تپه کش‌کلا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این روستا می باشد. محلی‌ های روستای برغان کش‌کلا را به معنی قلعه خشک می‌دانند. در گذشته بالای این تپه قلعه‌ای باستانی وجود داشت که امروزه چیزی از آن باقی نمانده جز قطعات فراوانی از سفال‌های مربوط به دوران اسلامی به خصوص از دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه. همه این ها گواهی بر تاریخی بودن این روستا می باشد.‌ همچنین روبه‌روی کش‌کلا و در دامنه دره شاهرود، زیارتگاهی وجود دارد که به چهل دختر یا پیر سیبدارک معروف است. در این محل درخت سیب قدیمی وجود دارد که مردم به آن دخیل می‌بندند که این درخت سیب زیبایی منحصر به‌ فردی به این منطقه داده است هر چند که قبرستان برغان نیز در این محل قرار دارد، اما قبرستانی زیباست.

در مورد سوغاتی های معروف روستا هم می توان به آلوی برغان، عسل، توت و لبنیات اشاره کرد.

بازدید از این در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد. در فصل بهار، زیبایی های این روستا با شکوفه های درختان میوه و گل های زیبا تزیین می شود، در فصل تابستان برای فرار از گرما، در فصل پاییز برای دیدن پاییز هزار رنگ روستا و در فصل زمستان برای برف بازی. در صورتی که از این روستای زیبا دیدن نکرده اید حتما این کار را انجام دهید و از طبیعت و تاریخ این روستا لذت ببرید.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر