راههای ساده برای رسیدن به تناسب اندام
یکشنبه ۲۷ دى ۱۳۹۴
0 نظر
427 بازدید

افرادی كه اندامی متناسب دارند و حتی یك گرم چربی اضافی هم در بدن‌شان پیدا نمی‌شود، رژیم غذایی‌شان دقیق و منظم است و البته از ورزش غافل نمی‌شوند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ شاید نتوانید مثل این قبیل افراد ورزش كنید و رژیم غذایی‌تان دقیق و اصولی نباشد اما روش‌هایی وجود دارد كه به شما كمك می‌كند كالری‌های اضافی را راحت‌تر بسوزانید.

ممكن است به نظر عجیب بیاید اما با استفاده از چند راه ساده و به ظاهر پیش‌ پا افتاده، امكان ذخیره چربی اضافی در بدن شما به حداقل می‌رسد و از داشتن اندامی متناسب خوشحال‌تر می‌شوید.

به كمك این توصیه‌ها می‌توانید در مدت كوتاهی چربی‌های اضافی را از بین ببرید و به تناسب اندام برسید.

نوشیدن قهوه و کالری سوزی بیشتر

مطالعات نشان می‌دهد كه مصرف كافئین سرعت سوختن كالری‌ های اضافی را افزایش می‌دهد.

پروفسور تغذیه از دانشگاه بوستون و نویسنده كتاب «رژیم غذایی من» به شما می‌گوید كه بدین منظور بهتر است قهوه مصرف كنید تا کالری بسوزانید اما مراقب باشید كه زیاد قهوه ننوشید و در مصرف این نوشیدنی زیاده‌روی نكنید.

برای کالری سوزی كارها را با دست انجام دهید

ظرف بشویید؛ خانه را با جارو برقی تمیز كنید یا آشپزی كنید. همیشه به ماشین ظرفشویی یا سایر وسایل برقی آشپزخانه وابسته نباشید. انجام این كارها سبب می‌شوند انرژی مصرف كنید و كالری‌های بیشتری بسوزانید.

ویتامین D روند كاهش وزن و کالری سوزی را سریع‌تر می‌كند؛ تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد خانم‌هایی كه كمبود ویتامین D دارند، كاهش وزن‌ و کالری سوزی شان دیر‌تر اتفاق می‌افتد.

حجم غذای مصرفیتان را کاهش دهید

بدن بیشتر افراد برای هضم مقدار غذا در حجم كم انرژی و کالری بیشتری مصرف می‌كند. بنابراین بهتر است مقدار غذای كمتری را هر چند ساعت یك بار به بدن‌تان برسانید.

تند راه رفتن و افزایش کالری سوزی

حتی اگر قرار است برای خرید در پاساژها و خیابان راه بروید، سرعت حركت‌تان را افزایش دهید. سعی كنید همیشه طوری راه بروید كه انگار قرار ملاقات مهمی دارید و كمی دیرتان شده است.

بخندیدتا کالری بسوزانید

شاید برای‌تان عجیب باشد اما وقتی می‌خندید و شاد هستید نسبت به افراد افسرده کالری بیشتری مصرف می‌كنید. اگر در طول روز 15 دقیقه بخندید می‌توانید تا 50 كالری بسوزانید. برای تناسب اندام شاد باشید و از هر فرصتی برای خندیدن استفاده كنید.

خوردن صبحانه و سوزاندن کالری

وقتی صبحانه كامل و مفصلی می‌خورید، بدن شما می‌داند كه گرسنه نیستید؛ در نتیجه چربی‌سوزی را- حتی با انجام فعالیت‌های ساده- شروع می‌كند. متخصصان تغذیه به شما توصیه می‌كنند كه بهتر است صبحانه شما شامل تخم مرغ در كنار میوه و سبزیجات تازه باشد. مصرف نان‌های سبوس‌دار هم شما را سیر‌تر نگه می‌دارد.

تحرك داشته باشید تا متناسب بمانید

اگر شغل شما طوری است كه باید پشت میز بنشینید، هر یك ساعت یك بار حداقل پنج دقیقه به خودتان استراحت دهید. از جا بلند شوید و حركت كنید.

نداشتن خواب كافی دشمن تناسب اندام شماست

اگر طی شبانه روز كمتر از چهار ساعت بخوابید و این بی‌خوابی‌ها برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سوخت و ساز بدن شما كم می‌شود و همین موضوع زمینه بروز چاقی را فراهم می‌كند.

هنگام مصرف غذاهای شیرین احتیاط كنید

مصرف غذاهای شیرین سبب ترشح انسولین در خون می‌شود. اگر در طول روز فعالیت داشته باشید، شكر به سمت سلول‌ها حركت كرده و انرژی لازم برای فعالیت‌های بدن را فراهم می‌كند؛ در غیر این صورت طبق گفته جورج كروز، نویسنده كتاب «درمان چربی‌های شكمی» شكر به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود و تناسب اندام را برهم می‌ریزد. پس هنگام مصرف شیرینی‌جات احتیاط كنید.

برای داشتن تناسب اندام لبنیات بخورید

محققان می‌گویند مصرف لبنیات كم چرب از ذخیره شدن چربی در بدن جلوگیری می‌كند. بدین ترتیب لازم است حتما لبنیات را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

زود شام بخورید

برای اینكه بدن شما فرصت چربی‌سوزی داشته باشد، آخرین وعده غذایی شما باید حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خواب مصرف شود. وقتی دیروقت غذا می‌خورید و بلافاصله بعد از آن به تختخواب می‌روید نباید انتظار داشته باشید اندام شما متناسب باشد

استرس را از خوتان دور کنید

استرس مداوم سبب ترشح هورمون كورتیزول می‌شود، این هورمون كالری‌ها را به شكل چربی در بدن شما ذخیره می‌كند كه البته بیشتر به شكل چربی شكمی ذخیره می‌شوند.

غذاهای فیبردار مصرف كنید

غذاهای كم‌چرب و سرشار از فیبر نسبت به سایر غذاها دیرتر هضم می‌شوند. در نتیجه بعد از خوردن آنها مدت زمان بیشتری سیر می‌مانید و در طول روز برای رفع گرسنگی سراغ میان وعده‌های كم ارزش نمی‌روید.

اسفناج، گل كلم و كلم بروكلی از جمله سبزیجات سرشار از فیبر هستند كه توصیه می‌شود آنها را حتما در برنامه غذایی‌تان جای دهید.

 آب زیاد بنوشید

افرادی كه در طول روز كم آب می‌نوشند و كم آبی بدن را تجربه می‌كنند، سرعت متابولیسم بدن‌شان كاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است در روز هفت تا هشت لیوان آب بنوشید.

پوست میوه‌ها را جدا نكنید

پوست میوه‌ها فیبر بیشتری دارد. وقتی میوه را با پوست می‌خورید، بدن شما برای شكستن فیبرها انرژی بیشتری مصرف می‌كند كه این موضوع در كاهش وزن بی‌تاثیر نیست.

اگر به غذاهای تند لب نمی‌زنید، برای چربی‌سوزی بیشتر، كمی فلفل قرمز به سالاد یا غذاهای‌تان اضافه كنید. برخی از محققان بر این باورند كه غذاهای تند، سوخت و ساز بدن شما را به‌طور موقت افزایش می‌دهند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر