روستای ناشناخته در اطراف کرج
چهارشنبه ۱۵ دى ۱۳۹۵
0 نظر
159 بازدید

جلوه ها و چشم اندازهای طبیعی  این روستا به ویژه در حاشیه غربی و شمالی آن که با کوه های زیبا محصور شده اند ، چشم هر بیننده ای را خیره می کند .

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ رضا ملکی، دهیار روستای آجین دوجین با اشاره به علت نام گذاری این روستا گفت: نام این روستا از دو واژه آجین به معنای آسیاب و دوجین که  به تعداد زیاد آسیاب‌ها اشاره دارد گرفته شده است .

وی افزود: هم اکنون حدود 641 نفر در قالب 196 خانوار دراین روستا زندگی می‌کنند ولی در برخی فصول سال ازجمله بهار که هوا مساعد است جمعیت این روستا به دوهزار نفر نیز می‌رسد.

ملکی خاطرنشان کرد : جمعیت شناور آجین دوجین درایام تعطیل برای استفاده از آب و هوای مطبوع  و همچنین دید و بازدید بستگان خود به این روستا سفر می‌کنند.

وی درادامه با اشاره به جاذبه‌های گردشگری این روستا گفت: آجین دوجین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دردل خود جای داده است .

نام روستا به گوش بسیاری نرسیده است

دهیار این روستا با بیان این که بسیاری از مردم از این جاذبه ها بی‌اطلاعند اضافه کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته اطلاع رسانی مناسبی از سوی مسئولان مربوطه برای شناساندن این روستا صورت نگرفته که همین باعث شده  نام این روستا به گوش بسیاری از گردشگران نرسیده باشد.

وی درادامه از امام زاده حسن (ع) به عنوان یکی از جاذبه‌های این روستا نام برد و ادامه داد: این امام زاده در ایام محرم ،ماه رمضان و جشن‌های مذهبی میزبان زائران زیادی از روستاها و شهرهای اطراف است .

این مسئول با اشاره به جاذبه‌های تاریخی این روستا گفت:با تلاش باستان شناسان ایرانی و خارجی درجنوب این روستا بقایای تمدن گورهای دسته جمعی و تمدن قدیمی یافت شده که به گنج تپه معروف شده است .

ملکی اضافه کرد: با توجه به اشیاء یافت شده از گنج تپه تصور می‌شد قلعه یا شهری در این منطقه مدفون شده باشد ولی کاوش‌های باستان شناسی دراین زمینه تا کنون نتیجه بخش نبوده است .

دهیار این روستا در ادامه به سیاه تپه به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا اشاره کرد و گفت: دراین منطقه بقایای چندین کوره سفال پزی از قرون گذشته یافت شده است .

ملکی توضیح داد: به نظر می‌رسد سیاه تپه این روستا خاستگاه اولین ظروف سفالی ساخته شده دراین منطقه بوده است .

وی ادامه داد : گردشگران می‌توانند با حضور دراین روستا برای عزیزان خود توت هراتی،گردو و انواع خشکبار سوغات ببرند .

 ملکی گفت:خوراک‌های محلی معروف این روستا نیز شامل رشته پلو و کشک و دو پلو است که غالبا به صورت سنتی و با اجاق هیزمی پخته می‌شوند.

زبان اهالی روستا تاتی است

این مسئول درادامه به زبان رایج دراین روستا اشاره کرد و گفت: اکثر ساکنان این روستا به زبان تاتی تکلم می‌کنند.

وی یادآورشد: اکثر ساکنان این روستا به باغداری و کشاورزی مشغول هستند و بیشتر در زمینه کشت گندم و جوو تولید گردو ،آلبالو و گیلاس فعالیت دارند .

 وی تصریح کرد: طی سالیان گذشته به دلیل کم آبی بخشی از زمین های کشاورزی این روستا از دست رفته و هم اکنون اراضی این روستا به 750 هکتار رسیده است .

کم آبی معضل جدی روستاییان

ملکی با بیان این که عمده مشکل کشاورزان این روستا کم آبی است ، گفت: متاسفانه اکثر کشاورزان این روستا به دلیل کمبود منابع آبی نمی‌توانند به موقع نسبت به آبیاری محصولات خود اقدام کنند که این باعث خشک شدن محصول و تحمیل ضرر اقتصادی به آنها می‌شود .

وی درخصوص آسیب‌های وارده به محصولات باغی این روستا طی چند سال گذشته اضافه کرد: از سال 92 تا کنون به دلیل سرمای بی موقع ،بسیاری از شکوفه های درختان میوه یخ می‌زند و همین باعث می‌شود میزان باردهی آنها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

وی توضیح داد: سال 92 شدت سرما به قدری زیاد بود که حتی یک گردو روی شاخه های درخت باقی نماند تا باغداران برای فروش به بازار عرضه کنند .

دهیار روستای آجین دوجین افزود: بدیهی است کم آبی  وسرمازدگی محصولات درآمد زایی روستانشینان را تحت شعاع قرار داده و زمینه مهاجرت آنان به شهر را فراهم می‌کند.

جوانان روستا بیکار هستند

وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود از بیکاری به عنوان دیگر معضل ساکنان این روستا نام برد و اضافه کرد: متاسفانه اغلب جوانان این روستا برای یافتن شغل مناسب به شهرهای اطراف رفته‌اند و همین باعث شده در بدنه روستا افراد مسن ومیانسال باقی بمانند .

وی ابراز کرد: جوانان ساکن دراین روستا علی رغم تحصیلات بالای دانشگاهی در جستجوی کار هستند و هرچقدر بیشتر می‌گردند کمتر به نتیجه می‌رسند.

ملکی با بیان عواقب شیوع بیکاری در نسل جوان گفت: بیکاری جوانان آسیب‌های زیادی به همراه دارد که برخی از آنها غیر قابل جبران است .

وی توضیح داد: تا زمانی که جوانان شغل مناسب نداشته باشند چگونه می توان انتظار داشت که تصمیم به ازدواج و تشکیل خانواده بگیرند ؟

وی ادامه داد: بدون شک نیاز مالی و عدم ثبات اقتصادی افراد را به سمت جرایمی همچون سرقت و آسیب هایی چون اعتیاد سوق می دهد.

اعتبارات دهیاری‌ها محدود است

دهیار روستای آجین دوجین افزود: متاسفانه اعتبارات تخصیصی به دهیاری های استان به قدری اندک است که  تنها پاسخگوی امور جاری روستااست.

وی ادامه داد: با اعتبارات تخصیصی دهیاری ها نه می‌توان طرح‌های اشتغال زایی در روستا اجرایی کرد و نه می‌توان به صورت عمقی در مسیر بهبود زیرساخت‌ها گام برداشت .

وی ابراز کرد: این اعتبارات در وضعیت ایده آل جوابگوی ساخت بلوار ،اصلاح محل رفت وآمد مردم ،خرید سطل زباله و انجام سایر امورات جزئی است .

وی اضافه کرد: مسئولان کلان بایدبه صورت جدی به فکر حل مشکل بیکاری و کم آبی روستاها باشند وگرنه تا چند سال آینده اکثر روستاهای استان خالی از سکنه می‌شوند.

وی ادامه داد: ساکنان این روستا در زمینه راه، گاز، برق، تلفن و سایر امکانات روستایی مشکلی ندارند ولی به دلیل شدت با کم آبی دست به گریبان هستند.

حیات روستاییان به آب وابسته است

سید حمید طهایی، استاندار البرز با اشاره به  اهمیت حفظ منابع آبی در روستاهای استان گفت: زندگی روستانشینان به آب وابسته است و اگر آب نباشد زندگی در روستا مفهوم اصلی خود را از دست می‌دهد.

وی افزود: بدون آب کشاورزی که مهمترین منبع درآمدی روستاییان محسوب می‌شود امکان پذیر نخواهد بود.

طهایی خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان نتوانند از طریق کاشت محصولات زراعی روزگار بگذرانند کوله بار خود را بسته و با آرزوی زندگی بهتر به شهرها مهاجرت  می‌کنند.

وی اضافه کرد: مهاجرت روستاییان به شهرها تبعات جبران ناپذیری به دنبال دارد که از میان آنها می‌توان به کاهش تولیدات کشاورزی و وابستگی کشور دراین بخش اشاره کرد.

ضرورت ایجاد اشتغال پایدار درروستاها

وی توضیح داد: مسئولان باید به فکر حفظ منابع آبی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در روستاها باشند تا روند مهاجرت از روستاها به شهر با سرعت کمتری انجام شود .

این مسئول ابراز کرد: می توان با برنامه ریزی‌های دقیق و ایجاد صنایع تبدیلی – تکمیلی در جوار روستاها بخش عمده ای از مشکل بیکاری روستانشینان را حل کرد.

استاندار البرز درپایان به اهمیت برخورد جدی با احداث چاه های غیر مجاز درروستاها اشاره کرد و گفت: مسئولان باید در مقابل  احداث چاه های غیرمجاز درروستاها با جدیت برخورد کنند تا از رشد قارچ گونه این چاهها جلوگیری شود.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر