روش های نگهداری از سالمند در منزل
چهارشنبه ۱۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
477 بازدید

در فرهنگ ما وجود بزرگ‌ترها در خانه نشانه برکت می باشد، اما نگهداری از سالمندان کار آسانی نیست و نیاز به توجه و دقت کافی دارد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ در بررسی‏ ها به عمل آمده سالمندانی که در خانه نگهداری می‏شوند از نظر جسمی و روانی ‏وضع بهتری دارند و بیشتر از زندگی‏شان لذت می‏برند.

استقلال و آزادی عمل بیشتر، امکان مطالعه، صحبت کردن با افراد خانواده، دیدن دوستان و آشنایان و احساس تعلق به خانواده موجب می‏شود سالمندان در خانه احساس بهتری داشته باشند اما از آنجا که در این سن اغلب افراد تحرک کمتری دارند و بیشتر ساعات روز را در خانه می باشند، از بیماری‏های مزمن رنج برده و قدرت بدنی و حواس‏شان از دوران جوانی ضعیف‏تر می شود.

برای پیشگیری از این حوادث در خانه لازم است اقداماتی در خانه صورت گیرد.

لیز خوردن و افتادن از علل اصلی حوادثی می باشد که سالمندان در خانه دچار آن می‏شوند و پس از آن حریق و سوختگی دومین علت حوادث خانگی سالمندان است.

 سالمندان اغلب دچار پوکی استخوان هستند و در صورت زمین خوردن استخوان‏هایشان زودتر دچار شکستگی می‏شود و طول دوره درمان هم اغلب طولانی است.

اغلب سالمندان در حمام در اثر سرگیجه یا برهم خوردن تعادل زمین می‏خورند و دچار آسیب دیدگی می شوند، برای جلوگیری از این حادثه بهتر است کف حمام را با کف‌پوش‏های پلاستیکی بپوشانید، صندلی و چهارپایه مناسبی در حمام قرار دهید و در کنار شیر آب و دوش حمام هم برای حفظ تعادل دستگیره و میله نصب کنید.

یکی دیگر از نقاط پرخطر برای سالمندان پله‏ها است، راه پله‏ ها باید نور کافی داشته باشند و همچنین برای حفظ تعادل بهتر میله‏ هایی در دو طرف پله نصب کنید.

تمام قسمت کف اتاق‏ها با فرش و موکت پوشیده شده باشد. سرامیک و سنگ به خصوص بعد از تمیز شدن یا خیس شدن لیز می‏شوند.

 در سنین بالا دید افراد کمتر می‏شود بنابر این بهتر است در همه جای خانه به‌خصوص حمام، راهرو و پله ‏ها نور و روشنایی کافی وجود داشته باشد.

تفریح و سرگرمی مناسب این دوره را ‏فراموش نکنید، اگر فرد سالمند قبلا به نگهداری از گل و گیاه علاقه داشته و در این زمینه مهارت دارد، این امکان را فراهم کنید تا این کار را انجام دهد.

میزان مرگ‌ومیر حوادث خانگی در سالمندان 3برابر جوان‌ترهاست پس برای پیشگیری از این حوادث در خانه اقدامات لازم را انجام دهید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر