ساختمان های بلند آلودگی هوا را تشدید می کنند
یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
565 بازدید


عوامل اصلی آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها موارد متعددی است که علاوه بر خودروها  ساختمان های بلند را نیز باید مقصر دانست.
به گزارش شبکه خبری دای رسانه، ساسان قربانی سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو ابراز کرد: کلانشهرهایی مانند تهران به‌دلیل نداشتن برنامه ریزی جامع و کلان با چالش آلودگی هوا مواجه هستند و نمی توان خودرو را عامل اصلی این پدیده دانست.
وی اضافه کرد: تهران به‌دلیل شرائط خاص جغرافیایی و وجود کوه‌ها در سه طرف آن نمی‌تواند جابجایی توده‌های هوا را به‌طور کامل داشته باشد و طی سال‌های اخیر بلندمرتبه‌سازی و ساخت ساختمان‌های بلند این امر را تشدید کرده است.
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو ادامه داد: ضعف ناوگان حمل‌ونقل عمومی و فرسوده بودن این ناوگان از دیگر عوامل تشدیدکننده آلودگی هواست که متاسفانه سبب به وجود آمدن مشکلات فراوانی شده است.
وی با بیان این‌که باید استانداردهای روز جهان در زمینه شهرسازی و نیز حمل‌ونقل عمومی را در شهرهای بزرگ با هدف تسهیل در رفت و آمد آسان شهروندان و نیز حفظ محیط زیست نهادینه کرد گفت: باید با ایجاد نظام‌های کنترلی و نظارت دقیق و جامع جلو تخلف را در تمام ابعاد گرفت.
قربانی تردد خودروهای فرسوده را از دیگر عوامل آلودگی هوا دانست و گفت: جایگزینی خودروهای فرسوده می‌تواند از روند رو به رشد آلودگی هوا در شهرهای بزرگ بکاهد و در این مسیر متولیان امر باید به تعهدات خود عمل کنند.
وی ادامه داد: خودروسازان ایرانی در تلاش هستند خودرو را بابالاترین کیفیت به مشتریان خود عرضه کنند هرچند که نظارتها و پایش استانداردها در نحوه  تولید خودرو باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و از بکارگیری قطعه های بی کیفیت جلوگیری شود.
قریانی افزود: خودروسازان کشورمان برنامه‌های مختلف و بلندمدتی را برای بهبود سطح کمی و کیفی خودروهای تولیدی خود آغاز کرده‌اند و شرکت‌های خودروساز به طور مرتب و فراگیر در حال افزایش کیفیت خودروها هستند و در این مسیر کاهش مصرف سوخت به طور مستمر با طراحی موتورهای جدید در حال پیگیری است و خوشبختانه دستاوردهای خوبی محقق شده است.
وی افزود: برای کاهش آلاینده‌ها همسو با نهادها و سازمان‌های متولی، خودروسازان نیز مشارکت فعالی دارند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر