سحر خیزی و فواید آن بر سلامتی
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
944 بازدید

سحر خیزی عامل آرامش اعصاب انسان و مانع افسردگی و بی حوصلگی ،بد بینی ،تنهائی و اندو ه و همچنین موجب افزایش عملکرد اجتماعی،فردی و شغلی در فرد می شود .

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه مطیرزاده کارشناس بهداشت عمومی گفت ؛ با توجه به اینکه دین مبین اسلام انسان را به زود خوابیدن و سحر خیزی ترغیب می‌کند، همچنین از نظر علمی نیز فواید سحر خیزی کاملا تثبیت شده است که 75 درصد از بیماران افسرده مشکل در خواب (به صورت بی‌خوابی و پُرخوابی) دارند و همچنین علائم این بیماران در هنگام صبح تشدید می‌شود.

وی افزود: طبق نتایج حاصل از سایر مطالعات موادی نظیر کورتیزول، آندروفین و آنکفالین که سبب شادی شده و اثر مستقیم بر روی قسمت‌های مختلف بدن از جمله عضلات اسکلتی دارند, منجر به راحتی عضلانی در طول روز می‌شوند.

هم چنین، میزان ترشح این مواد در داخل بدن در ساعات صبحگاهی به شدت افزایش می‌یابد. به طوریکه مطالعه‌ای در بین تعدادی دانشجو، نشان داده است که میانگین میزان افسردگی در دانشجویان سحرخیز کمتر از غیر سحرخیز بوده است.

مطیرزاده در این مقاله آورده است: در تعلیمات دینی نیز توصیه‌های بسیاری به سحرخیزی شده است. به طور مثال در آیاتی مانند آیه 78 سوره اسرا ذکر شده است که صبح قرآن بخوان. خواندن قرآن صبحگاهی مشهود نظر فرشتگان شب و روز است.

وی بیان داشت: روایاتی نیز از پیغمبر اکرم (ص) مبنی بر سحرخیزی نقل شده از جمله: «آفرین بر امت من برای سحرخیزی آنها». همچنین سحر - زمانی است که اکسیژن خالص به سطح زمین می‌رسد و این هوای پاک و اکسیژن خالص برای سیستم بدن بسیار مفید است.

این کارشناس بهداشت عمومی خاطرنشان کرد: طبق نتایج تحقیقات گسترده علمی و سفارش زیاد تعلیمات دینی سحرخیزی برای روح و جسم بسیار مفید است. سحرخیزی عامل آرامش اعصاب انسان, مانع افسردگی و بی حوصلگی است بنابراین خوب است, برای سحرخیزی عزم جدی داشته باشیم و با علم به فواید سحرخیزی تلاش کنیم خود را به سحرخیزی عادت دهیم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر