سرخودمان شيره نماليم
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴
1 نظر
2134 بازدید

حتما برايتان پيش آمده که کاري را که پيش خودتان فکر مي کنيد خطاست اما به هردليلي  انجامش مي دهيد و برايش هزار تا دليل مي تراشيد تا توجيه اش کنيد و قابل تحمل . شب که مي شود ، وجدانتان قلقلکتان  مي دهد و خواب رو از سرتان مي پراند. يه خواب خوب و شيرين که مي توانست برايتان خاطره انگيز بشود و خستگيتان را درکند ، حالا شده بلاي جان .

هميشه اين دغدغه توي ذهنم بوده که چرا ؟ هميشه ما به خودمان خوشبين هستيم وبه ديگران بدبين .

خودمان را خوب و ديگران را بد مي دانيم .درهمين رابطه استاد اخلاقي مي گفت: )( به مردم به نظر بي اعتناعي نگاه نکنيد ، شايد يک روز همين شخص ، خوب بشود " از اوليا بشود ".))

هميشه فکر مي کنيم که اين ديگرانند که بايد خوب باشند تا جامعه هم خوب شود .يادمان باشد ،فرهنگ که خود به خودي وجود خارجي ندارد، اين ماييم ، اين تک تک من و تو هستيم که بايد خودمان را مرتب کنيم تا جامعه که متشکل از همين تک تک هاست بشود جمعي که قابل تحمل است .

 رفتارهايي که به مرور در جامعه عنوان فرهنگ به خود مي گيرد و ما مدام آنرا از زبان فرنگ برگشته ها مي شنويم . فرنگي ها نقطه اوج رفتاريشان همين انجام قانون است ، قانوني که بهترين آن رادرکشور و جامعه خودمان هم مي توانيم ببينيم . ما  به بسياري از ناهنجارهاي آن اسم گناه گذاشته ايم (بي قانوني ). "گناه" همان سپردن انجام خوبي ها يا همان که فرنگي ها آنرا  قانون مي دانند،  به ديگران است ،خود را گول نزنيم. اين وقتي محقق مي شود که من وتو مجري قانون باشيم و اجراي آنرا به ديگران نسپاريم. بدانيم که از رفتار خوب و قانونمند ما انرژي مثبتي انتشار مي يابد که از لذت خوبي آن نه تنها خودمان بلکه اطرافيان  بي نصيب نمي مانند. و بدانيم که هر کس نگهبان رفتار دیگران باشد نصفی از آسایش و راحتی خود را از دست می دهد ، پس نگهبان خودمان باشيم و شيره سرخودمان نماليم ، خودمان را باور کنيم و غصه الطاف و عنايات خداوند راهم نخوريم . درهمين رابطه نکته پاياني را از استاد دولابي درباره غفاريت خدا عرض مي کنم .ايشان مي گويد :"غفاريت خدا يعني اينکه  هيچ گناهي  براي خلقش قائل نيست و به گناه خلقش توجه ندارد .کسي که بعضي را ببخشد ، بعضي را نبخشد ، غفار نيست . پس تنها باورخودت شرط است.البته وقتي که اين را باور کردي به خود مي گويي : درديزي باز است ، ولي حياي گربه کجا رفته است ؟ آن وقت ادب مي کني و از گناه پرهيز مي کني ." (قانونمند مي شوي ، بافرهنگ مي شوي  و سرخودت شيره نمي مالي ). مهربان باشيم.

نویسنده: محمد صابری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
نيکي
۱۳۹۴/۱۲/۱۲ ۰۸:۴۷
بسيار عالي بود .سخن که از دل برآيد بردل نشيند . اين روزا خيلي حرف زده مي شه اما اين مطلب معلوم که از روي صميميت و مهرباني نوشته شده .آرزو مي کنم روزهايي را تجربه کنيم که کلاه سرخودمان نمي گذاريم. نيکي